Trwa ładowanie...
13-12-2013 10:03

Karkonosze - trudne warunki dla turystów

Warunki dla narciarzy na Dolnym Śląsku są dobre, ale brak śniegu powoduje, że tylko kilka tras jest czynnych. Gorzej jest z warunkami turystycznymi, bo zlodzone szlaki są bardzo niebezpieczne.

Karkonosze - trudne warunki dla turystówFot: Michał Bobruk, CC licence, flickr. com
d38oo1a
d38oo1a

Jak poinformował PAP w czwartek dyżurny ratownik z karkonoskiej grupy GOPR, warunki turystyczne w górach są bardzo trudne. Co prawda wiatr nie jest już tak silny, jak w ostatnich dniach, ale szlaki w górnych partiach gór są oblodzone i niebezpieczne. Pokonanie ich bez użycia raków jest praktycznie niemożliwe.

Na Śnieżce pokrywa śnieżna wynosi 36 centymetrów, widoczność jest dobra, a temperatura około plus 4 st. C. W dolinach jest za to mroźnie, a duża wilgotność powoduje, że odczuwana temperatura jest dużo niższa.

Zagrożenie lawinowe w Karkonoszach jest niskie. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana oraz stabilna i wyzwolenie lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach stromych.

W rejonie Karpacza pokrywa śnieżna wynosi 8 centymetrów. Trasy narciarskie są zamknięte. Po konserwacji ruszyła kolej linowa Zbyszek, a od 20 grudnia ma być uruchomiona kolej linowa Liczykrupa dla narciarzy.

d38oo1a

Podobne warunki panują w Szklarskiej Porębie, gdzie pokrywa śniegu wynosi pięć centymetrów i trasy narciarskie też są pozamykane.

Na nartach można pojeździć za to w Zieleńcu, gdzie warunki są dobre, pokrywa śnieżna dochodzi do 30 centymetrów i są czynne dwa wyciągi - Mieszko I i Trójka Winterpol.

W Stroniu Śląskim na Czarnej Górze czynne są cztery wyciągi, na których pokrywa śnieżna sięga pół metra i warunki do szusowania są również dobre.

d38oo1a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38oo1a