Trwa ładowanie...
NetFactory
23-07-2015 10:08

Karpacz - idealne miejsce na wakacje w górach

Karkonosze są pełne atrakcji. Najwyższy szczyt to Śnieżka, której wysokość wynosi 1602 m n.p.m. Należy do Korony Europy i pod względem panujących tu warunków stanowi jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce. Wznosząca się w zachodniej części Czarnego Grzbietu, Śnieżka wyraźnie góruje nad okolicą - widok na najwyższy szczyt Karkonoszy oferuje większość pensjonatów w Karpaczu. Stanowi charakterystyczny punkt tutejszego krajobrazu, tak jak Giewont w Zakopanem.

Karpacz - idealne miejsce na wakacje w górachŹródło: NetFactory.pl
d41nle4
d41nle4

Karkonosze są pełne atrakcji. Najwyższy szczyt to Śnieżka, której wysokość wynosi 1602 m n.p.m. Należy do Korony Gór Polski i pod względem panujących tu warunków stanowi jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w kraju. Wznosząca się w zachodniej części Czarnego Grzbietu, Śnieżka wyraźnie góruje nad okolicą - widok na najwyższy szczyt Karkonoszy oferuje większość pensjonatów w Karpaczu. Stanowi charakterystyczny punkt tutejszego krajobrazu, tak jak Giewont w Zakopanem.

Miłośnicy górskich wypraw w Karkonosze zatrzymują się głównie w Karpaczu - niewielkim, liczącym ok. 5 tys. mieszkańców miasteczku, położonym u podnóża najwyższego szczytu Sudetów. Turystyka rozwijała się w miejscowości od momentu wybudowania na Śnieżce kaplicy św. Wawrzyńca w XVII w. Przez Karpacz prowadziła najdogodniejsza trasa do świątyni, dlatego z czasem pojawili się w okolicy przewodnicy, którzy od 1817 r. oficjalnie byli rejestrowani w _ Korpusie Przewodników Górskich i Tragarzy Lektyk _. Była to pierwsza tego typu organizacja na świecie.

Karpacz oferuje doskonałe warunki turystyczne z dobrze rozwiniętą bazą: wyciąg krzesełkowy na Kopę, liczne wyciągi narciarskie, trasy rowerowe i szlaki turystyczne. Do dyspozycji gości są hotele, pensjonaty, domy gościnne, pola namiotowe. Ceny noclegów zaczynają się od ok. 25 zł za dobę w pensjonacie do 300 zł w apartamencie. Za wynajęcie domku zapłacimy od ok. 150 do 400 zł za dobę.

d41nle4

Zobacz najpiękniejsze trasy w Karkonoszach:

Główna atrakcja regionu, świątynia Wang, swoją popularność zyskała dzięki niezwykłej historii. Kościół ewangelicki został przeniesiony z miejscowości Vang nad jeziorem Vangsmjösen w południowej Norwegii. Zakupił go na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV norweski malarz Johan C. Dahl, z zamiarem ustawienia go w Berlinie. Wskutek zmiany planów, na prośbę hrabiny z pobliskiego Bukowca, przetransportowano rozebraną świątynię w obecne miejsce, na zbocze Czarnej Góry. Odtworzenie kościoła w połowie XIX w. spowodowało zainteresowanie miasteczkiem i napływ turystów. W 1985 r. doprowadzono do Karpacza linię kolejową z Jeleniej Góry, zaczęły powstawać hotele i pensjonaty. Miasto w krótkim czasie stało się najpopularniejszą miejscowością turystyczną w Karkonoszach.

Inne atrakcje miasta to znajdujący się na ul. Konstytucji 3 Maja kamienny poewangelicki kościół neoromański-neogotycki z 1908 r. Tuż obok znajduje się ocalała karczma sądowa z 1836 r. Dalej, kierując się w stroję centrum, mieści się zbudowana w 1910 r. kamienno-drewniana świątynia. Atrakcje, które dostarczą nam rozrywki to tor saneczkowy _ Kolorowa _, zwany rynną, o długości 1060 m. W pobliżu Muzeum Sportu i Turystyki znajduje się park linowy _ Trollandia _. Rozpoznawalnym w Karpaczu obiektem jest skocznia narciarska _ Orlinek _. Nosi ona imię byłego znakomitego polskiego skoczka narciarskiego Stanisława Marusarza. Klasyfikowana jest obecnie jako skocznia "normalna". Odbywały się na niej wielokrotnie zawody o randze ogólnopolskiej i światowej.

wg/ik

d41nle4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41nle4