Trwa ładowanie...
d94y5r3

Katedra Santa Maria del Fiore

Największe atrakcje
Katedra Santa Maria del Fiore
Region
flickr.com
Źródło: flickr.com

Nie bez powodu Florencja jest nazywana miastem kościołów. W stolicy Toskanii jest ich bowiem naprawdę sporo, a najsłynniejszy z nich to Katedra Santa Maria del Fiore. Od wieków stanowi najbardziej rozpoznawalny symbol miasta i powód do domy dla mieszkańców Florencji. Budowa tego monumentalnego gmachu trwała ok. 600 lat. Zaczęła się w 1296 r. pod kierownictwem rzeźbiarza i architekta Arnoldo di Cambio. Co prawda Katedrę Santa Maria del Fiore konsekrowano w 1436 r. (czyli po 140 latach), ale prace wykończeniowe trwały jeszcze długo potem, np. neogotycka fasada budynku powstała dopiero w XIX w. Dzisiaj to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy Florencji, a to za sprawą gigantycznej, największej na świecie, ceglanej kopuły.

Katedra Santa Maria del Fiore – historia

Budowa ceglanej kopuły Katedry Santa Maria del Fiore stanowi osobny rozdział w historii powstawania budynku. Podobno to właśnie ona zainspirowała Michała Anioła do stworzenia projektu kopuły Bazyliki św. Piotra i zapoczątkowała renesansową rewolucję w architekturze.

Katedra Santa Maria del Fiore wznosi się na planie krzyża, a skonstruowanie takiego dachu na skrzyżowaniu dwóch naw kościoła stanowiło nie lada wyzwanie dla ówczesnych architektów. Kopuła musiała bowiem zakryć przestrzeń o średnicy liczącej 46 m. Długo poszukiwano śmiałka, któremu starczyłoby odwagi do podjęcia tego wyzwania, aż w końcu rękawicę podniósł Filippo Brunelleschi. W 1420 r. ruszyła budowa tej do dzisiaj najsłynniejszej ceglanej kopuły na świecie.

Dzisiaj na dachu Katedry Santa Maria del Fiore znajduje się punkt widokowy, które nie można ominąć, zwiedzając Florencję. Rozciąga się stąd bowiem przepiękna panorama miasta. Widać dachy niemal wszystkich zabytków w Florencji.

W odróżnieniu od zewnętrznego przepychu dekoracyjnego (zwłaszcza na fasadzie katedry), wnętrze Katedry Santa Maria del Fiore jest całkiem surowe i proste. Zachwycające są jednak freski pokrywające sklepienie i mozaika. Warto wejść do Katedry Santa Maria del Fiore zwłaszcza latem, w upalne dni, ponieważ w środku panuje przyjemny chłód.

Katedra Santa Maria del Fiore – zwiedzanie

Zwiedzanie Katedry Santa Maria del Fiore jest darmowe, w wyniku czego przed wejściem ustawiają się długie kolejki. Na szczęście administracja zabytku wprowadziła rozwiązanie mające zwiększyć liczbę osób, które jednocześnie mogą przebywać wewnątrz Katedry Santa Maria del Fiore – radio-przewodnik.

Zestaw słuchawkowy kosztuję ok. 2–2,50 euro, a studenci mogą skorzystać z 50 proc. zniżki. Warto również wybrać się do Katedry Santa Maria del Fiore z przewodnikiem, ponieważ kościół skrywa wiele fascynujących legend i historii związanych z jego powstawaniem, o których tylko prawdziwy znawca tego miejsca może opowiedzieć.

Kopuła Katedry Santa Maria del Fiore

Jedyna możliwość, żeby zobaczyć niesamowity widok z kopuły Katedry Santa Maria del Fiore (Duomo), to wspięcie się po 463 stopniach schodów. Warto jednak podjąć ten trud, ponieważ panorama Florencji, jaka się stąd rozlega wprost zapiera dech. Podczas "wspinaczki" można też podziwiać genialne freski zdobiące sklepienie katedry, m.in. "Sąd Ostateczny" Giorgia Vasariego.

Wejście na szczyt Katedry Santa Maria del Fiore jest biletowane i kosztuje 15 euro. Wejściówka upoważnia jednak do zwiedzenia innych zabytków zgromadzonych na placu przed Katedrą: dzwonnicy, baptysterium, krypty poniżej katedry i Muzeum dell Opera del Duomo. Sporym udogodnieniem jest możliwość kupna biletu przez internet.

Katedra Santa Maria del Fiore
Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 25 min / 15 h 24 min

Strefa czasowa

CEST

Waluta

euro (EUR)

Przykładowe ceny

– audio-przewodnik po Katedrze Santa Maria del Fiore – od 2 do 2,50 EUR (obowiązuje 50 proc. zniżka studencka);
– wejście do punktu widokowego na kopule Katedry jest biletowane. Bilet upoważnia także do wejście do innych zabytków na Placu Duomo (dzwonnicy, baptysterium, krypty poniżej katedry i Muzeum dell Opera del Duomo) i kosztuje 15 EUR.

Godziny otwarcia

– katedrę Santa Maria del Fiore można zwiedzać od 10:00 do 17:00;
– wejście do punktu widokowego na kopule jest możliwe od 8:30 do 19:00.

Ceny biletów

Wejście do Katedry Santa Maria del Fiore jest darmowe

Orientacyjna odległość

1 548 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d94y5r3
d94y5r3
d94y5r3