Trwa ładowanie...
18-04-2012 15:55

Kinga Baranowska zdobywa Lhotse

5 kwietnia Kinga Baranowska wyruszyła na wyprawę w Himalaje. Jej celem jest wspinaczka na Lhotse (8516 m n.p.m.) - czwarty co do wysokości szczyt świata, wznoszący się w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chin; jest zaliczany jest do tzw. wysokich ośmiotysięczników.

Kinga Baranowska zdobywa LhotseŹródło: www.kingabaranowska.com, fot: WP
d3i8k0w
d3i8k0w

5 kwietnia Kinga Baranowska wyruszyła na wyprawę w Himalaje. Jej celem jest wspinaczka na Lhotse (8516 m n.p.m.) - czwarty co do wysokości szczyt świata, wznoszący się w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chin; jest zaliczany jest do tzw. wysokich ośmiotysięczników.

Lhotse to po tybetańsku Południowy Szczyt, znajduje się on bowiem na południe od Everestu i jest oddzielony od niego Przełęczą Południową (South Col).

Szczyt po raz pierwszy został zdobyty 15 maja 1956 roku przez ekspedycję szwajcarską. Pierwsze polskie wejście miało miejsce w 1979 roku (Jurek Kukuczka, Andrzej Czok, Andrzej Heinrich i Janusz Skorek), zaś pierwszego wejścia zimowego dokonał *Krzysztof Wielicki *w 1988 roku.

W 1989 roku, podczas wspinaczki na południowej ścianie Lhotse, zginął wybitny polski himalaista - Jurek Kukuczka. Ściana południowa, wysoka na 3300 metrów, uważana jest za jedną z najtrudniejeszych na świecie. Do tej pory na szczycie stanęło 15-stu Polaków, wszystkie wejścia miały miejsce drogą klasyczną na ścianie zachodniej.

d3i8k0w

Plany wyprawy:
Kinga wyrusza na Lhotse w zespole międzynarodowym, jednak wspinać się będzie razem z polskim wspinaczem Pawłem Michalskim. Wyprawa planuje wspinaczkę na Lhotse zachodnią ścianą, drogą klasyczną. Kinga zamierza się wspinać na ośmiotysięcznik bez używania dodatkowego tlenu z butli.

Po zakończeniu wyprawy - w Nepalu - Kinga będzie miała czas na bliższe zapoznanie się z międzynarodowym projektem Sherpa Women realizowanym przy współpracy z organizacją Empowering Women of Nepal z Pokhary i wspieranym przez firmę Salewa. W przyszłości polska himalaistka chce zostać ambasadorką projektu, którego celem jest pomoc młodym dziewczętom z ubogich terenów zachodniego Nepalu w przygotowaniach się do roli przewodników górskich.

Kinga Baranowska
Himalaistka, zdobywczyni siedmiu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej oraz zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia środowiskowe m.in. nagrodę Ministra Sportu za wspinaczkę na trzeci szczyt świata. Kinga należy do miedzynarodowego zespołu Salewa alpineXream Team, jest także Ambasadorem Olimpiad Specjalnych Polska. Z wykształcenia geograf i ekonomistka, na codzień prowadzi spotkania motywacyjne dla firm, a także wyjazdy "incentive". Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany sportowe związane z Koroną Himalajów (14 ośmiotysięczników); sztuka ta nie udała się do tej pory żadnej Polce. Przed nią kolejne wyzwanie - ośmiotysięcznik Lhotse.

d3i8k0w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i8k0w