Trwa ładowanie...
06-12-2010 13:00

Kobiór. Wypocznij w niezwykłym miejscu

W 1847 roku właścicielami Pszczyny została rodzina Hochbergów z Książa. Na obrzeżach tych ogromnych dóbr Jan Henryk XI Hochberg wzniósł w 1861 roku niewielką rezydencję myśliwską, której projektantem był Olivier Pavelt. Kobiór może się pochwalić niezwykłym miejscem, w którym na pewno wypoczniesz.

Kobiór. Wypocznij w niezwykłym miejscuŹródło: Hachette Polska
d1hf2od
d1hf2od

W 1847 roku właścicielami Pszczyny została rodzina Hochbergów z Książa. Na obrzeżach tych ogromnych dóbr Jan Henryk XI Hochberg wzniósł w 1861 roku niewielką rezydencję myśliwską, której projektantem był Olivier Pavelt.

Zameczek stał zaledwie sześć lat – kroniki nie podają, w jakich dokładnie okolicznościach spłonął, ale wiadomo, że stało się to po jednym z polowań. Odbudowano go w latach 1867–1868. Nowa budowla utrzymana była w stylu gotyku, z elementami konstrukcji szachulcowej. Stała się miejscem, które odwiedzali najznamienitsi goście Hochbergów, jak choćby cesarz Wilhelm II. W latach 30. XX wieku dwór został przejęty przez skarb państwa, jako zadośćuczynienie za długi Hochbergów. O dziwo, żaden z późniejszych użytkowników nie zniszczył tej perełki, która do dziś zachowała swój niezwykły, urokliwy wygląd.

**Zameczek Myśliwski Promnice Nocleg**

Aż trudno uwierzyć, że na Górnym Śląsku może być tak pięknie – z dala od kopalń, wielkich miast, pośrodku lasu, nad brzegiem Jeziora Paprocańskiego. Zameczek wygląda trochę jak z bajki – niewielki, na kamiennej podmurówce, w czarnobiałą, szachulcową szachownicę, latem ukwiecony pelargoniami, zimą nakryty czapą śniegu. Malownicza budowla, doskonale wkomponowana w krajobraz, zachwyca także wnętrzem, które zachowało się bez zmian od czasów ostatnich Hochbergów.

Wspaniałe, olbrzymie kominki, ciemne boazerie, ściany ozdobione myśliwskimi trofeami, starymi zdjęciami, sztychami i mapami tworzą niespotykany klimat. Szczególne wrażenie robi sala kominkowa z żyrandolem z poroży jeleni. W eleganckich, kameralnych wnętrzach, do których meble dobrano z najwyższą starannością, panuje ciepła, przyjazna atmosfera. Można tu siedzieć całymi dniami, rozkoszując się urokiem miejsca, wyśmienitą tutejszą kuchnią i mając zapewnioną najlepszą obsługę na świecie. Warunki mieszkaniowe są tu równie doskonałe. Każdy z pokoi ma inny charakter, choć wszystkie są utrzymane w klimacie XIXwiecznej myśliwskiej rezydencji. Apartamenty i duże pokoje luksusowe umeblowane są starymi, ciężkimi meblami tworzącymi domowy nastrój. Szczególny urok ma apartament, którego sypialnia z wielkim łożem ulokowana jest w baszcie. Standardowe pokoje są mniejsze i skromniej umeblowane. Wystarczy otworzyć okna, by zieleń wdarła się do środka, pokój wypełnił śpiew ptaków czy wieczorny rechot żab.

d1hf2od

Hotelik Promnice to miejsce dla osób chcących uciec od zgiełku miasta i rozkoszować się przyrodą. Polecane dania: sałata myśliwego z marynowanymi grzybkami, krem z borowików, comber z sarny z pieprzem i ziemniakami w cieście francuskim i kompozycją kruchych sałat.

**Okolica **

Goczałkowice Zdrój – uzdrowisko działające od 1862 roku specjalizuje się w leczeniu chorób narządów ruchu. Jezioro Goczałkowickie – utworzony w 1955 roku zbiornik jest głównym rezerwuarem wody pitnej dla Górnego Śląska. Jest też ostoją wielu gatunków ptaków.

Oświęcim – w 1979 roku KL Auschwitz–Birkenau wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W cieniu obozu pozostają zabytki miasta, z gotyckim zamkiem książąt oświęcimskich, w którym mieści się Muzeum Etnograficzne.

Pszczyna – pałac w kostiumie francuskim wzniesiono w latach 1870–1874 dla książąt von Hochberg, z wykorzystaniem murów wcześniejszych budowli. Poza Muzeum Zamkowym warto zwiedzić całą Pszczynę z neorenesansowym ratuszem, neobarokowym kościołem ewangelickim i przebudowanym w 1931 roku kościołem Wszystkich Świętych.

d1hf2od

Tychy – w mieście słynącym ostatnio z produkcji piwa koniecznie trzeba pójść do Browaru Obywatelskiego, zamienionego na centrum rozrywki i biznesu. Na miłośników golfa czeka nowoczesne pole golfowe.

Żory – nad miastem góruje wieża gotyckiego kościoła św. św. Filipa i Jakuba. W dzielnicy Kleszczów odbywa się targ koński.

Hotel NomaResidence sp. z o.o.

Zameczek Myśliwski Promnice 43210

Kobiór (32) 219 46 78 (32) 219 54 75

Dojazd samochodem

Z drogi krajowej nr 1 (odcinek Tychy–Bielsko-Biała) skręt do zameczku – kierować się tablicami informacyjnymi.

Dojazd pociągiem

Pociągiem do Tychów i stamtąd taksówką. Brak dojazdu innymi środkami komunikacji.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d1hf2od
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hf2od