Trwa ładowanie...
06-12-2010 13:08

Kończyce Małe. Zamek. Historia. Ciekawostki

Kończyce Małe to wieś znana od 1305 roku pod nazwą Cunczindorf Pasconis była początkowo własnością książęcą. W 1388 roku odkupił ją od księcia Przemysława I Pietrasz Golasowski, który wzniósł tu murowany zamek.

Kończyce Małe. Zamek. Historia. CiekawostkiŹródło: Hachette Polska
d41up73
d41up73

Przez następnych 150 lat właściciele zmieniali się dość często, ale nie miało to większego wpływu na wygląd warowni. Dopiero gdy ok. 1538 roku dobra te nabył Piotr Czelo, nastał czas zmian. To on przekształcił średniowieczną siedzibę w renesansową rezydencję. Było to piętrowe, czteroskrzydłowe założenie z arkadowym dziedzińcem, otoczone fosą.

Około 1568 roku zamek przejął Kasper Czelo, po nim zaś dobra odziedziczył jego syn Jan. Po jego śmierci w 1630 roku majątek dziedziczyły wyłącznie kobiety z rodu Czelów – siostry Jana oraz ich córki. Ostatecznie w 1656 roku Kończyce Małe stały się własnością Wacława Skoczowskiego, a rok później przeszły w ręce Wacława Pełka z Nowego Miasta. W posiadaniu jego spadkobierców kończyckie dobra pozostawały do 1837 roku.

Ostatnią właścicielką była Maria Wurzian, która opuściła majątek w 1945 roku. Po wojnie budowla stała się własnością skarbu państwa. Zamek odbudowano w latach 1956–1957 i przeznaczono go m.in. na siedzibę Gromadzkiej Rady Narodowej. W 1960 roku na miejscu zabudowań gospodarczych wzniesiono salę widowiskową. Po 1974 roku zamek znowu zaczął popadać w ruinę. Zagładzie zapobiegł remont w latach 1993–1995.

**Gościniec Zamkowy Nocleg**

Gościniec jest nastawiony na krótkie pobyty podróżujących po Śląsku Cieszyńskim i Beskidzie Śląskim. I bez wątpienia warto z tej oferty skorzystać, kierując pierwsze kroki do restauracji lub karczmy. Restauracja to duża sala z antresolą, której ściany zdobią obrazy z zamkowej galerii. Karczma mieści się we wspaniałych, sklepionych komnatach. Ich wystrój jest bardzo skromny, jakby chciano wyeksponować piękno starych murów.

d41up73

Gdy już zaspokoi się głód, można udać się na spoczynek. W mieszczących się na piętrze i poddaszu pokojach trudno poczuć się jak w zamkowych apartamentach. Są to w pełni nowoczesne, komfortowe pokoje, gdzie zdrożony podróżny może odzyskać siły. W apartamencie i pokoju lux, jedynym, którego wystrój nawiązuje do dawnych epok, w łazienkach są wanny z hydromasażem. Jak na tak niewielki hotel oferta jest dość bogata, a warunki pobytu wręcz znakomite. Nad stawami w parkowym otoczeniu można wspaniale wypocząć w ciszy, z dala od miejskiego hałasu.

*Polecane dania: *schab po staropolsku z borowikami, zupa czosnkowa z grzankami, półmisek dworski, jadło drwala.

**Okolica**

Cieszyn – pełne zabytków miasto nad Olzą jest ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu. Znajduje się tutaj jedna z najstarszych polskich budowli – rotunda św. Mikołaja. Nie można też pominąć kościoła św. Marii Magdaleny z drugiej połowy XIII wieku, przebudowanego na barokowoklasycystyczną świątynię, i kościoła ewangelickiego, zbudowanego w 1709 roku jako kościół Łaski, a także neobarokowego teatru. Do Cieszyna warto przyjechać wiosną, gdy kwitną tu setki magnolii.

Górki Wielkie – malowniczo położona miejscowość nad Brennicą, gdzie przez wiele lat mieszkała i tworzyła Zofia KossakSzczucka.

d41up73

Jezioro Goczałkowickie – utworzony w 1955 roku zbiornik jest głównym rezerwuarem wody pitnej dla Górnego Śląska. Jest ostoją wielu gatunków ptaków, nawet tych wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

*Ochaby *– słynąca z hodowli koni sportowych stadnina jest także wspaniałym miejscem wypoczynku. Rezerwat Góra Tuł – ochroną objęta jest roślinność górskich łąk i kilkanaście gatunków storczyków. Przez Tuł wiedzie szlak na Czantorię Wielką.

Skoczów – mało kto wie, że tutaj urodził się, kanonizowany przez Jana Pawła II, św. Jan Sarkander, że tu znajduje się muzeum zapomnianego nieco Gustawa Morcinka.

d41up73

Ustroń – to uzdrowisko specjalizujące się w leczeniu chorób narządów ruchu jest jednocześnie popularnym ośrodkiem narciarskim. Miejscami, które warto odwiedzić, jest grota solna oraz Park Linowy na Równicy – atrakcja nie tylko dla dzieci.

Gościniec Zamkowy

ul. Staropolska 5, 43410

Kończyce Małe (32) 475 80 91

Dojazd samochodem

Drogą krajową nr 1 do Cieszyna. Wyjazd z miasta drogą 937/938 w kierunku na Zebrzydowice i Jastrzębie Zdrój. Na rozwidleniu kierować się na drogę 937. Do zamku prowadzą tablice informacyjne.

*Dojazd autobusem *Autobusem z Cieszyna, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego lub Zebrzydowic.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d41up73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41up73