Trwa ładowanie...

Koniec sezonu, ale śnieg nie odpuszcza

W Alpach i Pirenejach występuje wysoki poziom zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna w Hiszpanii przekroczyła 5 metrów, a we Włoszech 6 metrów. W Åre, w Szwecji rozgrywają się finały World Cup.
Share
Koniec sezonu, ale śnieg nie odpuszcza
Fot: Skiinfo
d2x3yvf

Portal internetowy www.Skiinfo.pl informuje, że około 100 PowderAlarmów zostało wysłanych w Szwajcarii, Austrii oraz Niemczech o 10 rano. Grubość śniegu w Zugspitzplatt przekroczyła 4 metry.

Na granicy Niemiec i Austrii spadło ponownie dużo śniegu, co świadczy o tym, że marzec na tych terenach jest bardzo śnieżnym miesiącem. Szczególnie w okolicach Oberstdorfu w Niemczech (w Nebelhorn, w ciągu ostatnich 7 dniu spadło 80cm świeżego śniegu).

Rolf Köberle z Kleinwalsertal Tourismus powiedział w wywiadzie dla Skiinfo “Nasi pracownicy na stokach oraz w departamencie utrzymania dróg mają ręce pełne roboty. Ciężko pracujemy, aby utrzymać stoki, drogi i chodniki w jak najlepszym porządku”.

d2x3yvf

Ponownie wiele śniegu spadło w Austrii, w niektórych obszarach nawet 95 cm w ciągu ostatnich 7 dni. W ośrodkach takich jak Swiwalt, Saalbach, Hochfügen, Ischgl i Silvretta Montafon spadło około 20 cm w ciągu ostatnich 24 godzin. St. Anton i Kaprun/Kitzsteinhorn mają 30 cm świeżego śniegu, stąd też na lodowcu znajduje się obecnie więcej niż 4 metry pokrywy śnieżnej.

Wzrosło zagrożenie lawinowe w okolicy Steiermark w Austrii, Tirol i Vorarlberg obecnie występuje wysoki poziom zagrożenia lawinowego (4 stopień), dlatego zaleca się pozostanie na wyznaczonych trasach, na których panują bezpieczne warunki.

Centralny Instytut Meteorologiczny i Geodynamiczny w Tyrolu oraz Vorarlber spodziewa się dzisiaj do 50 cm świeżego śniegu.

W czwartek w Szwajcarii zostało wysłanych 50 PowderAlarmów. 5 ośrodków odnotowało więcej niż metr śniegu w przeciągu ostatnich 7 dni, a zagrożenie lawinowe osiągnęło 4 stopień na niektórych obszarach. Andermatt-Gotthard ma obecnie 5 metrów śniegu na wyższych zboczach, a niektórych Szwajcarskich ośrodkach spadło nawet do 140cm świeżego puchu w ciągu ostatnich 7 dni.

d2x3yvf

Pireneje są nadal najbardziej ośnieżonym obszarem w kraju, z grubością śniegu wynoszącą ok. 5 metrów w Gourette. W Piau Engaly grubość śniegu wynosi 3 metry. W ciągu ostatnich 7 dniu w tym ośrodku przybyło 155cm świeżego śniegu.

Blandine Vernardet, menadżer ośrodka Piau Engaly w wywiadzie dla Skiinfo powiedział: „Nie widzieliśmy tyle śniegu w ciągu ostatnich 15 lat (…). Największy opad śniegu miał miejsce 12 i 13 lutego, kiedy w ciągu 24 godzin spadło 180 cm świeżego puchu. Ostatni tydzień był prawie tak samo dobry, 6-7 marca spadło 140 cm świeżego śniegu. Pogotowie górskie zrzuciło w tych dniach ładunki mające na celu zabezpieczenie obszaru przed niekontrolowanymi lawinami, wobec czego obszar narciarski jest całkowicie zabezpieczony”.

Pozostałe obszary Pirenejów mogą pochwalić się dużą ilością świeżego śniegu, nie są to jednak tak spektakularne opady jak we Francji.

Także we Włoszech jest bardzo dużo śniegu, szczególnie na północy w Piancaballo, gdzie zaraportowano 180 cm świeżego śniegu w ciągu ostatnich 7 dni. Na wyższych zboczach grubość śniegu przekroczyła 6 metrów w takich ośrodkach jak Sella Bevea (640cm). Lodowiec Presena ma 590 cm śniegu.

d2x3yvf

Ten tydzień jest gorącym okresem dla Szwecji, ponieważ skandynawski ośrodek Are , który gościł The Alpine World Championships w 2007 roku, obecnie organizuje finały World Cup.

W najbliższy weekend około 100 ośrodków narciarskich będzie otwartych na Słowacji, a w Czechach około 60. Najwięcej śniegu na Słowacji ma Tatranská Lomnica, 130 cm na wyższych stokach. W ostatnich dniach odnotowano opady świeżego śniegu (20cm).

W największym Snowparku na Słowacji, w Jasnej, odbędą się zawody freestyle snowboarding z pulą nagród 1000 Euro.

[

SKI INFO
SKI INFO

]( http://www.skiinfo.pl )

d2x3yvf

Podziel się opinią

Share
d2x3yvf
d2x3yvf