Trwa ładowanie...
03-08-2016 13:02

Koniec tymczasowych kontroli na granicy

Zakończyła się tymczasowo przywrócona kontrola na granicy wewnętrznej z Czechami, Niemcami, Litwą i Słowacją, a także w portach i na lotniskach. Od 4 lipca do 2 sierpnia Straż Graniczna skontrolowała aż 484.986 osób i 54.338 środków transportu. Mimo licznych utrudnień spowodowanych kontrolami, dzięki tym działaniom udało się zatrzymać groźnych przestępców, a wielu pielgrzymom umożliwić przekroczenie polskiej granicy, pomimo niespełnienia wszystkich warunków wjazdu.

Koniec tymczasowych kontroli na granicyŹródło: Straż Graniczna
d7e3tyf
d7e3tyf

Zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy wewnętrznej z Czechami, Niemcami, Litwą i Słowacją, a także w portach i na lotniskach. Od 4 lipca do 2 sierpnia strażnicy graniczni sprawdzili aż 484 986 osób i 54 338 środków transportu. Mimo licznych utrudnień spowodowanych kontrolami, dzięki tym działaniom udało się zatrzymać groźnych przestępców, a wielu pielgrzymom umożliwić przekroczenie polskiej granicy, pomimo niespełnienia wszystkich warunków wjazdu.

- Spośród 321 zatrzymanych osób aż 174 przekroczyło granicę RP wbrew przepisom, a 97 było poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości – informuje ppor. SG Agnieszka Golias, rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej. - Zatrzymani za usiłowanie przekroczenia granicy RP wbrew przepisom to osoby, które nie posiadały dokumentów uprawniających do jej przekroczenia lub posługiwały się sfałszowanymi dokumentami, ale również migranci, będący w niemieckiej procedurze uchodźczej i posiadający dokumenty pobytowe RFN, którzy wybrali się do Polski na zakupy. Osoby poszukiwane, ścigane były zarówno przez polski wymiar sprawiedliwości, jak i europejskimi nakazami aresztowania.

Wśród wszystkich zatrzymanych byli obywatele 43 państw, m.in.: Ukrainy, Rosji, Litwy Mołdawii, Gruzji, Iraku, Syrii, Pakistanu, Chin, Egiptu czy Armenii. Najliczniejszą grupę – 93 osób zatrzymanych za przekroczenie granicy RP wbrew przepisom stanowili obywatele Ukrainy, natomiast wśród ściganych listami gończymi najwięcej było Polaków - 78. - Tymczasowo przywrócona kontrola pozwoliła zatrzymać czy ustalić miejsce pobytu osób ukrywających się dotychczas przed wymiarem sprawiedliwości, m.in. unikających przesłuchania, a nawet odbycia kary więzienia, czy też zalegających za niezapłacone mandaty lub alimenty. Wśród zatrzymanych byli też poszukiwani ENA i notą Interpolu – dodaje rzeczniczka SG.

W trakcie prowadzenia kontroli w Chałupkach funkcjonariusze Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG zatrzymali obywatela Rosji poszukiwanego w całej Europie. Po sprawdzeniu dokumentów okazało się, że dane Rosjanina figurują w Systemie Informacyjnym Schengen, ponieważ był poszukiwany przez stronę niemiecką w celu aresztowania i ekstradycji za kradzieże z użyciem broni i ciężkie uszkodzenia ciała. Wnioski o ekstradycję cudzoziemca złożyły także Norwegia, Islandia, Szwajcaria oraz Lichtenstein. Pogranicznicy przekazali zatrzymanego w ręce policji.

d7e3tyf

Ponadto funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG z Rutki - Tartak zatrzymali Litwina poszukiwanego ENA, za liczne włamania do domów jednorodzinnych w Finlandii. Ale jest więcej przykładów schwytania naprawdę groźnych przestępców. - W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG zatrzymali w Świecku dwie osoby, które przewoziły 9 sztuk broni palnej. Ponieważ okazane dokumenty budziły wątpliwości funkcjonariuszy, broń zabezpieczono, a mężczyzn zatrzymano – dodaje Agnieszka Golias. Postawiono im zarzut nielegalnego posiadania broni, a jeden z mężczyzn usłyszał również zarzut posługiwania się fałszywym dokumentem. Zatrzymani złożyli wyjaśnienia i zostali zwolnieni. Wobec jednego z mężczyzn prokurator wydał postanowienie o zastosowaniu zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 tys. zł.

Warto dodać, że SG nie tylko zapobiegała przyjazdowi do naszego kraju osób niepożądanych, ale również korzystała z istniejących przepisów tak, by zapewnić pielgrzymom sprawne dotarcie na ŚDM. W niektórych przypadkach chodziło w ogóle o obecność w Krakowie, ponieważ wobec 61. osób funkcjonariusze zastosowali procedurę przewidzianą na sytuacje szczególne, która umożliwiła przekroczenie granicy RP pielgrzymom niespełniającym wszystkich warunków wjazdu na terytorium naszego kraju. Dzięki temu pielgrzymi m.in. z Republiki Demokratycznej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Filipin, Wietnamu, Kongo, USA, Dominikany i Ekwadoru dotarli do Krakowa, by wziąć udział w spotkaniu z papieżem.

Kodeks Graniczny Schengen i ustawa o cudzoziemcach dopuszczają możliwość wjazdu obywatela państwa trzeciego do Polski na okres nie dłuższy niż 15 dni pomimo niespełnienia wszystkich warunków wjazdu. Zezwolenie na wjazd następuje ze względów humanitarnych, ze względu na interes narodowy lub zobowiązania międzynarodowe. Taką zgodę komendant główny SG wydał m.in. 78-letniej obywatelce Dominikany, która podróżowała do Krakowa na ŚDM przez Czechy wraz z grupą pielgrzymów. Kobieta nie miała wszystkich dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy. Miała przy sobie zaświadczenie czeskiej policji o ich utracie oraz ksero swojego paszportu.
ir
_ Tekst na podstawie materiałów Straży Granicznej _

d7e3tyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7e3tyf