Trwa ładowanie...

Koronawirus. Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zawieszone. "Załamka"

W niedzielę późnym wieczorem rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Ma to związek z wykryciem w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa. Polacy, którzy mieszkają na Wyspach, a planowali przylecieć do Polski na święta, są załamani.

Share
W niedzielę tłumy Londyńczyków, w tym mieszkających tam Polaków, próbowały opuścić miasto, a nawet kraj. Nie wszystkim się udało
W niedzielę tłumy Londyńczyków, w tym mieszkających tam Polaków, próbowały opuścić miasto, a nawet kraj. Nie wszystkim się udałoŹródło: PAP, EPA, Fot: ANDY RAIN
d4g4254

W niedzielę w mediach na całym świecie pojawiały się informacje o kolejnych krajach, które zawieszają połączenia z Wielką Brytanią. Polacy na Wyspach siedzieli jak na szpilkach. Późnym wieczorem Piotr Mueller, sekretarz stanu KPRM poinformował w mediach społecznościowych, że loty z Wielkiej Brytanii do Polski będą zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek.

Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zawieszone

- Załamka - mówi w rozmowie z WP pani Magda, która na święta do Polski miała przylecieć 24 grudnia. - Nie byłam w Polsce na święta od 5 lat. Stwierdziłam, że w tych trudnych czasach zrobię mamie niespodziankę i przylecę, ale jak widać się nie uda. Przepłakałam całą noc. Jestem na maksa rozgoryczona, ale jak sobie pomyślę, że mogłabym zarazić rodzinę, to może faktycznie lepiej to przeczekać. Sama nie wiem...

d4g4254

W takiej sytuacji jak pani Magda są tysiące Polaków na Wyspach. Na facebookowych grupach dosłownie wrze od dyskusji na temat zawieszonych lotów. Nie każdy jest jednak tak wyrozumiały. Dominuje rozczarowanie i wkurzenie.

"Zaczyna to być wszystko chore... Żeby nie można było się spotkać z rodziną której się kilka miesięcy nie widzi i z partnerem przez ten cały ich cyrk" - napisała internautka na grupie "Wiadomości Wirusowe dla Polaków w UK".

Internauci, którzy do Polski wybrali się samochodem w niedzielę ostrzegają, że i o takim sposobie dotarcia do kraju można pomarzyć. "Drogi do Francji są zamknięte. Cofnęli mnie. Jestem załamana" - napisała jedna z internautek na grupie "Polacy w Londynie".

Mieszkający w Anglii Polacy zastanawiają się, jak długo to potrwa, kiedy będą mogli zobaczyć rodziny, a nawet, czy paczki, które planowali wysłać do Polski przed świętami, w ogóle tam dotrą.

d4g4254

Na razie nie wiadomo, ile potrwa taki stan. Dziś (21 grudnia) polski rząd poinformuje o dalszych decyzjach.

Loty z Wielkiej Brytanii do Polski - w poniedziałek według rozkładu

Poniedziałkowe loty mają odbywać się zgodnie z rozkładem. Jak podał na Twitterze dziennikarz Jakub Krupa, na ten dzień zaplanowane są przynajmniej 53 loty z Wysp Brytyjskich do Polski. Oznacza to, że z tego kraju może przylecieć jeszcze dziś ponad 10 tys. pasażerów.

Wielu Polaków na własną rękę zdecydowało o tym, że rezygnuje z poniedziałkowych lotów do kraju. Ale ci, którzy przylecą, mogą udać się na test w kierunku koronawirusa, by mieć pewność, że nie są zakażeni.

d4g4254

GIS otrzymał dyspozycję od ministerstwa zdrowia, by od poniedziałku wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii. "Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem" - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii - kraje zawieszają loty

Przypomnijmy, że zawieszenie lotów ma związek z wykryciem w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa. 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock oświadczył, że w kraju odnotowano ponad 6 tys. zakażeń tym szczepem.

Loty z Wielką Brytanią zawiesiły już: Belgia, Holandia, Francja, Włochy, Niemcy, Austria i Polska.

Rząd brytyjski ogłosił w niedzielę popołudniu wprowadzenie tzw. poziomu czwartego restrykcji w części kraju, m. in. w rejonie Londynu oraz środkowej i południowo wschodniej Anglii, gdzie nowy szczep wirusa rozprzestrzenia się najbardziej.

d4g4254

Restrykcje obejmują m. in. zakaz spotykania się z osobami z innego gospodarstwa domowego, zamknięcie sklepów i firm, z wyjątkiem najbardziej niezbędnych, oraz zakaz przemieszczania się. Poziomem czwartym restrykcji objętych jest ok. 21 mln osób.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, kilka infekcji nowym szczepem koronawirusa potwierdzono w Danii, Holandii i Australii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Koronawirus w Polsce. Prof. Matyja o szczepieniach. "Nie wolno nam słuchać szamanów" (WIDEO)

d4g4254

Podziel się opinią

Share
d4g4254
d4g4254