Trwa ładowanie...
d1h0uvo

Kościół Św. Marka w Zagrzebiu

Największe atrakcje
Widok na Kościół Św. Marka w Zagrzebiu Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Kościół Św. Marka był wielokrotnie przebudowywany, gdyż częściowo ulegał zniszczeniu wskutek trzęsienia ziemi i pożarów.

Kościół Św. Marka – historia i architektura

Kościół Św. Marka usytuowany na placu Markov Trg to najbardziej charakterystyczny obiekt na terenie Zagrzebia, rozpoznawalny przez każdego Chorwata. Wzniesiono go w pierwszej połowie XIII wieku w stylu romańskim.

Najciekawszym elementem Kościoła Św. Marka jest dach na świątyni z czasu remontu, z lat 1876-1882: tworzy go bowiem piękna kompozycja z wielokolorowej mozaiki. Dachówki układają się w szachownicę, otoczoną ornamentem geometrycznym. Na południowym spadzie zadaszenia odtworzono również herby - Zagrzebia (po wschodniej stronie) oraz Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji (po zachodniej stronie).

Kościół Św. Marka – wnętrze i organy

Kościół Św. Marka usytuowany został na historycznym wzgórzu Gradec. W tej katolickiej świątyni znajdują się trzy nawy ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym, okazałe kolumny, rzeźby, freski, barokowa dzwonnica oraz kilkanaście drewnianych figur świętych i dwunastu Apostołów. Turystów przyciągają zwłaszcza imponujące organy w Kościele Św. Marka, które ważą 14,5 tony, za prawie pół miliona euro - powstawały one aż 8 miesięcy.

Kościół Św. Marka w Zagrzebiu
Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 15 min / 11 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Kuna chorwacka [1 HRK (100 lip) = 0,60 zł]

Orientacyjna odległość

803 km samolotem, 1051 km samochodem, 1233 km pociągiem

d1h0uvo
d1h0uvo
d1h0uvo
d1h0uvo