WP
WP
x-news/TVN 24
Miasta

Krapina

Pierwszym większym miasteczkiem, jakie napotykamy, jadąc na południe, jest Krapina. Jest to miasto rodzinne Ljudevita Gaja – twórcy iliryzmu, ruchu panslawistycznego, który w połowie XIX w. zdobył wielkie poparcie wśród Chorwatów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP
Podziel się

Pierwszym większym miasteczkiem, jakie napotykamy, jadąc na południe, jest Krapina. Jest to miasto rodzinne Ljudevita Gaja – twórcy iliryzmu, ruchu panslawistycznego, który w połowie XIX w. zdobył wielkie poparcie wśród Chorwatów. Przy głównej drodze specjalne tablice informują przejeżdżających, że w Krapinie można zwiedzać ciekawe muzeum pokazujące życie codzienne neandertalczyków, którego szczątki odkopano w grocie na wzgórzu Hušnjakovo. Dzisiaj miejsce to znajduje się wewnątrz miasta.

Krapina jest niewielkim średniowiecznym miasteczkiem, które, jak świadczą dokumenty, istniało już w 1347 r. Pod koniec XV w. Krapina wraz z Bihaciem (na terenie Bośni) była siedzibą chorwackiego bana Ivana Karlovicia. W tych czasach w Krapinie wzniesiono trzy twierdze. Do dzisiaj zachowały się niestety jedynie szczątki jednej z nich. Ljudevit Gaj rozpowszechniał w XIX w. legendę, że w tych trzech krapinskich twierdzach mieszkało niegdyś trzech braci: Lech, Czech i Rus (ten ostatni znany jest w Chorwacji jako Meh), którzy później dali początek trzem słowiańskim narodom: Polakom, Czechom i Rusinom.

WP

Największą atrakcją miasta jest bez wątpienia Muzeum Ewolucji Hušnjakovo położone na wzgórzu o tej samej nazwie, przy Šetalište V. Sluge, tel.: +385 49 371491. Czynne jest ono codziennie w godz. 9.00–15.00 (latem do 17.00). Muzeum znajduje się w pobliżu jaskini, w której w 1883 r. w czasie wykopalisk archeologicznych znaleziono szczątki praczłowieka znanego dziś jako homo primigenius krapiniensis, w Chorwacji zwanego Dedek Kajbumščak. Wykopaliskami kierował znany chorwacki antropolog i paleontolog Dragutin Gorjanović Kramberger. Praczłowiek z Krapiny umiał posługiwać się ogniem i wykonywał narzędzia z kości i kamienia. Żywił się mięsem upolowanych słoni, niedźwiedzi i jeleni, których szczątki także znaleziono w czasie wykopalisk. Badania naukowe wykazały, że wśród krapińskich praludzi rozwijał się kanibalizm. Dzisiaj wokół muzeum znajduje się park, w którym można zobaczyć wykonane w kamieniu sceny z życia codziennego krapińskiego praczłowieka.

W Krapinie warto też odwiedzić Muzeum Miejskie znajdujące się w pozostałościach jednej z trzech krapińskich twierdz. Pamiątki po Ljudevicie Gaju oglądnąć można w Muzeum Regionalnym, które znajduje się w jego rodzinnym domu: ul. Gajeva 14, tel.: +385 49 370810.

_ Źródło: Bezdroża _


WP
Podziel się
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP