Trwa ładowanie...
06-12-2010 18:44

Krasiczyn

Pierwszy zamek w Krasiczynie wzniesiono w XVI wieku. Ta budowla przetrwała do ok. 1580 roku, kiedy to Stanisław Krasicki wzniósł tu renesansową rezydencję. Była to budowla na rzucie zbliżonym do kwadratu, z narożnymi basztami, z których można było ostrzeliwać przedpole pałacu. Rozlewiska i bagna były naturalną ochroną pałacu od południa. Od wschodu dostępu broniła fosa i wał.

KrasiczynŹródło: Hachette Polska
d6iisjn
d6iisjn

Pierwszy zamek w Krasiczynie wzniesiono w XVI wieku. Ta budowla przetrwała do ok. 1580 roku, kiedy to Stanisław Krasicki wzniósł tu renesansową rezydencję. Była to budowla na rzucie zbliżonym do kwadratu, z narożnymi basztami, z których można było ostrzeliwać przedpole pałacu. Rozlewiska i bagna były naturalną ochroną pałacu od południa. Od wschodu dostępu broniła fosa i wał.

Po śmierci Stanisława pałac odziedziczył jego syn Marcin Krasicki, który rozpoczął rozbudowę siedziby. W latach 1598–1633 przekształcono ją w duchu manieryzmu. W rezydencji gościł m.in. król Zygmunt III Waza.
Kolejnymi właścicielami rezydencji z rodu Krasickich byli: Konstanty, bratanek Marcina, potem zaś Jerzy i Aleksander, ostatni z rodu. Po śmierci Aleksandra w 1682 roku dobra przeszły w ręce Urszuli z Krasickich Modrzewskiej, a w 1724 roku stały się własnością Elżbiety z Modrzewskich i jej męża Jana Tarły. W odremontowanym przez Tarłę zamku częstym gościem był król August II. Ograbiony i zniszczony przez wojska carskie w 1726 roku zamek już nigdy nie odzyskał dawnej świetności. Kolejni właściciele nie byli w stanie utrzymać tak wielkiej rezydencji, która mimo doraźnych remontów powoli chyliła się ku upadkowi.

W 1835 roku zamek kupił Leon Sapieha z Kodnia. Olbrzymi majątek księcia pozwolił na odremontowanie rezydencji. W założonym po 1844 roku parku upamiętniano każde narodziny chłopca z rodu Sapiehów zasadzeniem dębu, dziewczynki zaś – zasadzeniem lipy. Tę idyllę przerwał pożar w 1852 roku. Ogień strawił cały budynek. Odbudowę przerwała I wojna światowa – zamek znów został poważnie uszkodzony. W 1939 roku ostatni właściciel zamku, Leon Sapieha, skutecznie ewakuował do Krakowa cenny księgozbiór 20 000 woluminów oraz kolekcję dzieł sztuki. Krasiczyn znalazł się pod okupacją sowiecką.

Hotel Zamkowy - nocleg

Zamek, którego ściany zdobią sgraffitowe dekoracje, a baszty i ażurowe attyki dodają niepowtarzalnego uroku, jest znakomitym miejscem wypoczynku. Pokoje ulokowane są w czterech budynkach – dawnej powozowni, pawilonie szwajcarskim, pawilonie myśliwskim i zamku. Nie odnajdziemy tam jednak tego, czym był zamek za czasów Krasickich.

d6iisjn

W powozowni pokoje są utrzymane w trzech tonacjach kolorysty-cznych – błękitnej, łososiowej i zielonej. To nowoczesne, komfortowe apartamenty, z których godny polecenia jest Apartament Książęcy z pięknym widokiem na park. Pawilon Szwajcarski jest budynkiem w bezpośredniej bliskości zamku. Jego pokoje są podobne do pokoi w powozowni. Kameralny pawilon jest idealnym miejscem dla zakochanych, którzy najchętniej wybierają tu apartament z widokiem na trzy strony świata. Dla gości chcących spędzić noc w zamku przeznaczono pokoje w skrzydle północnym.

Polecane dania: przepiórka magnacka na poduszce ziemniaczanej, pasztet z kaczki z marynowanymi grzybami i żurawiną, rydze z rusztu pachnące bieszczadzkim lasem.

Okolica

Kalwaria Pacławska – znajdujący się tu zespół klasztorny Franciszkanów ufundował hrabia Andrzej Maksymilian Fredro w 1668 roku. Wytyczona do 1772 roku kalwaria składa się z 43 kaplic.

Nienadowa – klasycystyczny dwór z 1809 roku.

d6iisjn

Posada Rybotycka – gotycko--renesansowa pobazyliańska cerkiew obronna z XVI wieku, której wnętrze zdobią malowidła w stylu bizantyjskim.

Pruchnik – wielkanocny zwyczaj sądzenia i wieszania Judasza jest tak samo zjawiskiem, jak drewniane, podcieniowe domy i kurne chaty.

Przemyśl – gotycko-barokowa katedra św. Jana Chrzciciela z piękną kaplicą Fredrów oraz dawny zespół kolegium jezuickiego z Muzeum Archidiecezjalnym. Nie można pominąć przemyskiej twierdzy. Warto odwiedzić Muzeum Dzwonów i Fajek w wieży zegarowej z lat 1775–1777.

d6iisjn

Rezerwat Przełom Hołubli – wzdłuż potoku biegnie ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza. Rezerwat jest rajem dla miłośników ptaków.

San – od źródeł aż do Przemyśla meandrująca, tworząca przełomy rzeka ma górski charakter.

Hotel Zamkowy
Krasiczyn 179, 37-741 Krasiczyn
(16) 671 83 21, 671 83 16
hotel.krasiczyn@motronik.com.pl+'?' ), recepcja.krasiczyn@motronik.com.pl+'?' )
www.krasiczyn.com.pl

Dojazd samochodem
Wyjazd z Przemyśla drogąkrajową nr 28 w kierunku Sanoka. Po 10 km jest się w Krasiczynie.

Dojazd pociągiem
Pociągiem do Przemyśla i stamtąd autobusem PKS.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d6iisjn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6iisjn