Trwa ładowanie...
06-12-2010 13:28

Krasków. Odnajdziesz tu perłę barokowej architektury

Około 1250 roku w Kraskowie, opisanym wówczas w kronikach jako Crazcov, wznosiła się drewniano-ziemna warownia, przekształcona w XIV wieku w gotycki zamek otoczony fosą. Być może budowlę postawili von Seidlitzowie, którzy byli w posiadaniu tych dóbr w latach 1360–1390. Krasków to bardzo ciekawe miejsce.

Krasków. Odnajdziesz tu perłę barokowej architekturyŹródło: Hachette Polska
d1ospbe
d1ospbe

Około 1250 roku w Kraskowie, opisanym wówczas w kronikach jako Crazcov, wznosiła się drewniano-ziemna warownia, przekształcona w XIV wieku w gotycki zamek otoczony fosą. Być może budowlę postawili von Seidlitzowie, którzy byli w posiadaniu tych dóbr w latach 1360–1390.

Potem majątek należał do von Tschirnów i von Nimptschów, a ok. 1480 roku trafił ponownie w ręce von Seidlitzów. Badacze nie są zgodni, czy przed 1616 rokiem średniowieczna rezydencja została przekształcona. Bez wątpienia natomiast uszkodzona w czasie wojny trzydziestoletniej budowla została odbudowana w duchu baroku przez Karla Christopha von Zedlitza. W 1699 roku Anna Elisabeth, spadkobierczyni z rodu von Zedlitzów, wyszła za mąż za Johanna Heinricha III von Hochberga, który w 1733 roku sprzedał Krasków Johannowi Albrechtowi von Zedlitz und Leipe. Dziesięć lat później pałac ucierpiał wskutek pożaru. Jego odbudowę David Sigmund Zedlitz und Leipe, syn Johanna Albrechta, zlecił Fischerowi von Erlach.

Prace przy nowej rezydencji ukończono w 1746 roku. Ta perełka barokowej architektury przetrwała kampanię napoleońską, mimo że w 1806 roku stacjonowały tu wojska francuskie. Około 1850 roku nowi właściciele zlecili przekomponowanie pałacowego parku. Po zakończeniu II wojny światowej pałac stał się własnością PGR. W 1992 roku, po nabyciu przez Thomasa Gamperla, zajaśniał dawnym blaskiem.

**Pałac Krasków Nocleg**

Wnętrza odremontowanego barokowego pałacyku przypisywanego Fischerowi von Erlach zostały zaaranżowane ze smakiem. Proporcjonalna fasada pałacu odbija się w lustrze ogrodowego basenu. Zachwyt wzbudzają wnętrza, a wrażenie to potęguje świadomość, że budowla powstała niemal od podstaw. Odtworzono ją na podstawie ocalałych fragmentów. Precyzyjnie poprowadzone linie sztukaterii, stolarka drzwi i okien, olbrzymie kominki w restauracji i sali kominkowej – olśniewają swoim pięknem i mistrzostwem wykonania.

d1ospbe

Wspaniałe wnętrza otrzymały godną oprawę. Ze znawstwem i smakiem dobrano meble, dywany, ryciny, obrazy, oświetlenie. Równie atrakcyjne co reprezentacyjne salony są pokoje gościnne ulokowane na piętrze i poddaszu pałacu oraz w oficynie. Umeblowane antykami i stylizowanymi meblami są eleganckie i przytulne. Każdy pokój jest inaczej zaaranżowany i każdy ma swoją niepowtarzalną atmosferę.

O popularności Kraskowa decyduje nie tylko sam obiekt i jego wyposażenie. Pałac przyciąga też miłośników dobrej kuchni, gdzie dania są równie smaczne, co pięknie podane i tak jak sam obiekt są dziełami sztuki. Do tego serwowane są doskonałe austriackie wina z rejonu Burgerlandu. Polecane dania: kuchnia śródziemnomorska, francuska i austriacka; menu zmieniane co trzy tygodnie.

**Okolica**

Bystrzyca Górna – niezła baza wypadowa w Góry Sowie. W jej okolicach jest kilka starych kopalni srebra.

Jezioro Mietkowskie – zbiornik retencyjny na Bystrzycy jest największym jeziorem Dolnego Śląska. Są tu znakomite warunki do windsurfingu i żeglarstwa.

d1ospbe

Krobielowice – przy tutejszym pałacu znajduje się 9-dołkowe pole golfowe.

Łażany – most na Strzegomce z 1796 roku jest najstarszym żelaznym mostem w Europie.

*Sobótka *– gdy zwiedzi się już gotycki kościół św. Anny i późnobarokową świątynię św. Jakuba Starszego oraz Muzeum Ślężańskie, warto wybrać się na wycieczkę jednym z wielu szlaków pieszych lub tras rowerowych. Strzegom – tutejsze kamieniołomy granitu znane są od wieków i nadal eksploatowane.

d1ospbe

Ślęża – owiana legendami góra jest sercem parku krajobrazowego. Na jej szczyt wiodą liczne szlaki, a po drodze można spotkać kamienne rzeźby.

Świdnica – świdnicka starówka należy do jednych z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych na Dolnym Śląsku. Głównym celem turystów jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO szachulcowy kościół Pokoju – ewangelicka świątynia projektu Alfreda von Säbischa.

*Wierzbna *– romański kościół z początku XIII wieku wzniesiony dla zakonu cystersów.

d1ospbe

*Wiśniowa *– zrujnowany pałac, zbudowany w latach 1872–1884 w stylu renesansu francuskiego.

Pałac Krasków Krasków

12, 58-124 Marcinowice

(74) 858 51 01 (74) 858 52 52

Dojazd samochodem

Z drogi krajowej nr 35(Świdnica–Wrocław) można skręcić do Kraskowa w Marcinowicach lub Szczepanowie – dojazd dobrze oznakowany.

Dojazd pociągiem

Pociągiem do Świdnicy, a stamtąd autobusem.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d1ospbe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ospbe