Trwa ładowanie...
krasne
14-05-2010 16:23

Krasne. Jezioro. Atrakcje Polesia

Krasne znajduje się na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Znajduje się tu jezioro, nad którym można spędzić czas. Zachowało się tutaj dużo tradycyjnych domów drewnianych, charakterystycznych dla Polesia. Nowobudowane domy także nawiązują do tej architektury.

Krasne. Jezioro. Atrakcje PolesiaŹródło: Hachette Polska
d2b7boy
d2b7boy

Wieś Krasne znajduje się na Pojezierzu Łęczyńsko--Włodawskim. Zachowało się tutaj dużo tradycyjnych domów drewnianych, charakterystycznych dla Polesia. Nowobudowane domy także nawiązują do tej architektury. Największym bogactwem Krasnego są trzy jeziora o czystych wodach i piaszczystych plażach. Jeziora: Krasne, Łukcze i Krzczeń nawet w środku sezonu nie są zatłoczone.

Łagodne brzegi, gdzieniegdzie porośnięte pasem trzcin, zachęcają do wypoczynku na plaży.
Krasne, największe z okolicznych akwenów, liczy 33 metry głębokości. Nad brzegami znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe. Zagospodarowane turystycznie akweny w okolicy to: Rogoźno, Piaseczno, Bikcze, Nadgrabie, Uścimowskie i Zagłębocze.

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie i Poleski Park Narodowy

Krasne leży w granicach Parku Krajobrazowego Pojezierza Łęczyńskiego bezpośrednio przylegającego do Poleskiego Parku Narodowego. W krajobrazie dominują równiny, urozmaicone morenowymi wzgórzami, w większości porośniętymi lasami. Obniżenia terenu zajmują jeziora i torfowiska. Największy zespół podmokłych łąk, torfowisk i bagien tworzy dzisiaj Poleski Park Narodowy, z enklawą Bagno Bubno i Poleskim Parkiem Krajobrazowym w otulinie. To najdalej wysunięty na południowy-zachód obszar tundry i lasotundry. Spotyka się tu brzozę niską, wierzbę lapońską i borówkolistną. Na terenie parku leżą także piękne i dzikie śródleśne jeziora, których brzegi są siedliskami licznych gatunków ptaków i ssaków. Najcenniejsze z nich tworzą rezerwaty w parku: „Jezioro Długie” z siedliskiem bociana czarnego, „Jezioro Moszne” z siedliskiem żurawia i błotniaka oraz „Jezioro Karaśne” z ostoją łosia. Największy rezerwat parku to prawie 250-hektarowy obszar moczarów „Durne Bagno” - ostoja łosia. Krajobraz w sąsiedztwie południowej granicy
parku urozmaicają duże jeziora Wytyckie, Sumlin i Uściwierz oraz podmokłe łąki, nazywane Krowim Bagnem. Park i jego okolice zwiedzimy szlakami turystycznymi i ścieżkami przyrodniczymi. Należą do nich m in.: szlak czerwony „Okrężny Poleskiego Parku Narodowego”, długości 40 km, i szlak żółty „Krawędziowy Poleskiego Parku Narodowego”, długości 18 km.

Okolice

Łęczna – ośrodek administracyjny zagłębia lubelskiego budowanego w latach 70. XX wieku. Na terenie wsi Bogdanka znajduje się, jedyna z zaplanowanych, kopalnia węgla kamiennego. Zespół pałacowo--parkowy Grabowskich. Ostrów Lubelski – późnobarokowy kościół z połowy XVIII wieku z oryginalnym wyposażeniem. Liczne drewniane domy z przełomu XIX/XX wieku. Zawieprzyce – ruiny zamku, zbudowanego przez Tylmana van Gameren. Sosnowica – pozostałości zespołu dworsko-parkowego Sosnowskich. Hola – unicka drewniana cerkiew, dzisiaj prawosławna z początku XVIII wieku. Brama z dzwonnicą oraz okolicznościowe krzyże uzupełniają jej otoczenie. W pobliżu miniskansen regionalnego budownictwa: chałupa drewniana, stodoła, wiatrak koźlak, ule, żuraw. Wereszczyn – XVIII-wieczny kościół św. Trójcy i św. Stanisława. Stare Załucze – siedziba Muzeum Poleskiego Parku Narodowego.

d2b7boy

Skansenem w Holi

Powstał w 1985 roku, zajmuje się nim Towarzystwo Miłośników Zabytków Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia. W sezonie letnim organizowane są tam imprezy: Spotkania z Prawosławiem i Jarmark Holeński.

Ochrona przyrody

Rezerwaty przyrody w sąsiedztwie Krasnego: „Bobrówka” - fragment lasów w dolinie rzeki Bobrówki z populacją bobra; „Jezioro Brzeziczno” – zarastające jezioro z rzadkimi roślinami, m.in. rosiszki; „Lasy Parczewskie” – dębowo--sosnowy drzewostan o charakterze naturalnym, stanowiska obronne walk partyzanckich, cmentarze partyzanckie; „Torfowisko nad Jeziorem Czarnym” – ścisły rezerwat, chroniący roślinność torfowiskową.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Zakątki na urlop i weekend

d2b7boy

Autor: Dariusz Jędrzejewski

d2b7boy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b7boy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj