Trwa ładowanie...
11-02-2010 16:02

Kuchnia słowacka. Smaki naszego południowego sąsiada

Kuchnia słowacka, podobnie jak inne kuchnie narodowe, jest wewnętrznie zróżnicowana i odzwierciedla specyfikę poszczególnych regionów kraju. Mimo że nad Dunajem je się nieco inne potrawy niż na Spiszu, można pokusić się o twierdzenie, iż u źródeł kuchni słowackiej leży pasterstwo.

Kuchnia słowacka. Smaki naszego południowego sąsiadaFot: sxc.hu
d1sonzg
d1sonzg

W każdym bowiem zakątku Słowacji kupić możemy bryndzę, wędzone sery, zjeść bryndzové halušky lub vyprážaný syr (koniecznie z hranolkami i tatárską omáčką, czyli z frytkami i sosem tatarskim)
. Baranina jest popularnym daniem mięsnym i ci, którzy za nią nie przepadają, muszą być czujni, ponieważ w rozmaitej formie wchodzi w skład bardzo wielu potraw. Do mięs zamówmy chociaż raz nie ziemniaki, ale knedlę (knedliczki to potrawa czeska, na Słowacji jej odpowiednik nazywa się knedla) – białe, podgrzewane na parze ciasto drożdżowe przypominające podłużną bułkę. Tradycyjny pasterski posiłek mięsny często nosi nazwę zabijačka i nie jest to zakamuflowany opis poobiednich rozrywek miejscowych pasterzy oraz smutnego losu przybyszów z innych dolin, lecz talerz wypełniony po brzegi smakowitymi kiełbasami, szynkami i innymi przetworami mięsnymi. Nazwa związana jest z towarzyszącym niegdyś temu daniu świniobiciu. Bardzo dobre są gulasze (guláš), choć zawsze należy się upewnić, z jakiego mięsa je przyrządzono –
najpopularniejsze są bravčové, czyli wieprzowe. Spišský, segedínský czy maďarský najlepiej smakuje z knedlami (knedla) i dużą ilością sałatek.

Na Słowacji w ciemno możemy zamawiać zupy: kapuśniak z chlebem (kapustova polievka), zupę z soczewicy (šošovicova polievka), a także zupę rybną, tę ostatnią szczególnie nad Dunajem i jego dopływami (halasszle). Kolejne smaczne zupy to cesnaková, cibuľová lub paradajková (pomidorowa) – koniecznie trzeba ich spróbować, jak zresztą wielu innych.

Kto nie ma ochoty na mięso, na pew¬no nie pożałuje zeleninového rizota, pełnego odżywczych warzyw. Dobrym wyborem są też pirohy (istnieje wiele regionalnych odmian tej potrawy), które nieznacznie różnią się od świetnie nam znanych pierogów, ale jakże smakują… Z przyjemnością uraczymy się również palacinkami, czyli naleśnikami, podawanymi przeważnie na słodko, z dużą ilością owoców.

d1sonzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sonzg