Trwa ładowanie...
13-05-2010 15:49

Kuźnica. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Kuźnica leży na środku Półwyspu Helskiego. Administracyjnie jest częścią Jastarni odległej o 7 kilometrów na wschód. Dzisiaj Kuźnica to najwęższy skrawek Polski. Mierzeja Helska ma tutaj średnio 250, a w najwęższym punkcie zaledwie 200 metrów szerokości. Jakie czekają na nas atrakcje w tym miejscu?

Kuźnica. Atrakcje. Co warto zobaczyćŹródło: Hachette Polska
d2ojw5f
d2ojw5f

Kuźnica leży na środku Półwyspu Helskiego. Administracyjnie jest częścią Jastarni odległej o 7 kilometrów na wschód. Dzisiaj Kuźnica to najwęższy skrawek Polski. Mierzeja Helska ma tutaj średnio 250, a w najwęższym punkcie zaledwie 200 metrów szerokości.

Mieści się tu plaża, wydmy, las, linia kolejowa oraz droga prowadząca z Władysławowa na Hel. Wielokrotnie w historii wieś została zalana przez morze. W 1914 roku wzniesiono tu kapliczkę św. Antoniego, upamiętniającą ofiary kataklizmów. Pomimo ekspansji turystyki, Kuźnica zachowała charakter osady rybackiej. Centrum skupione jest wokół neogotyckiego kościoła wybudowanego w latach 1931-1933. Zachowały się murowane XIX-wieczne domy rybackie. Nowsza zabudowa także nawiązuje do tradycyjnej architektury. Perełką Kuźnicy jest kameralny port rybacki nad „Małym Morzem” (tak Zatokę Pucką nazywają Kaszubi). Pomiędzy Kuźnicą a Rewą leży Rybitwia Mielizna, największa płycizna zatoki. Na całej, 13-kilometrowej długości ma ona głębokość ok. 1 metra. Największą atrakcją Kuźnicy jest szeroka nadmorska plaża, która ciągnie się od Władysławowa po Hel.

Mierzeja Helska

To wysunięty w morze fragment lądu o długości 34 kilometrów i miejscami szerokości ledwie 300 metrów. Poza strefami miejskimi Władysławowa, Juraty i Helu objęty jest ochroną Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Krajobraz półwyspu kształtowały przez wieki fale morskie. Choć to morze powołało ten skrawek lądu do życia, wciąż zagraża jego istnieniu. Naniesiony przez tysiące lat piasek utworzył wydmy - naturalną barierę dla fal. To miejsce o wyjątkowym klimacie, niespotykanym nigdzie indziej w Polsce. Zimy są tu łagodne, a latem nie doskwierają upały. Powietrze przesycone jest jodem i olejkami eterycznymi. Jeśli ktoś chce uniknąć chorób, powinien przynajmniej raz w roku przyjechać tutaj na 2-3 tygodnie. W utrzymaniu formy pomoże ścieżka pieszo-rowerowa, wytyczona na całej długości półwyspu. Temperatura wody w Bałtyku, nawet latem, nie zawsze zachęca do kąpieli, ale płytkie wody Zatoki Puckiej rekompensują to w pełni. Na zatoce niemal bez przerwy wieje wiatr, stąd też „Małe Morze” jest ulubionym miejscem wypoczynku
żeglarzy i amatorów windsurfingu. W każdej miejscowości, od Władysławowa po Hel, znajdują się ośrodki szkolenia windsurfingowego, z których latem korzysta tysiące ludzi. Innym rodzajem rekreacji jest żeglowanie od portu do portu. We Władysławowie, Pucku, Kuźnicy lub Rewie można wypożyczyć łodzie żaglowe, nawet z kapitanem.

Okolice

Hel - stylowe kafejki, tawerny, winiarnie. W budynku kościoła śś. Piotra i Pawła Muzeum Rybołóstwa Morskiego. Fokarium, stacja naukowa Uniwersytetu Gdańskiego realizuje program odtworzenia populacji fok szarych w Morzu Bałtyckim. Latarnia morska z 1942 roku. Stanowiska artyleryjskie z 1939 roku, schrony, bunkry. Jastarnia – zachowane chaty rybackie murowane i ryglowe z XIX wieku. W ryglowej chacie z I połowy XIX wieku ekspozycja muzealna. Kościół Nawiedzenia NMP z 1931 roku z wystrojem, nawiązującym do tradycji rybackich. Schrony z 1939 roku. Jurata – część Jastarni, najbardziej ekskluzywny kurort polskiego wybrzeża z rezydencją prezydentów RP. Wizytówką jest molo na Zatoce Puckiej połączone z deptakiem „Międzymorze”. Władysławowo - do 1938 roku Wielka Wieś. Nazwę na cześć króla Władysława IV otrzymała po wybudowaniu portu morskiego. Dom Rybaka z 90-metrową wieżą – platforma widokowa. „Hallerówka”, willa gen. Hallera, siedziba Centrum Pamięci Józefa Hallera oraz Błękitnej Armii. Aleja Gwiazd Sportu, ponad 60
mosiężnych gwiazd z nazwiskami wybitnych polskich sportowców. Puck – stolica Zatoki Puckiej. W centrum, rynek z XIX-wieczną zabudową. Gotycka fara śś. Piotra i Pawła z XIV wieku, kaplica Wejherów z XVII wieku, Pomnik Zaślubin Polski z morzem w 1920 roku, z popiersiem gen. Hallera. Najpiękniejsza na polskim wybrzeżu marina z molo.

d2ojw5f

Mielizna ze skarbami

Maksymalna głębokość Rybitwiej Mielizny nie przekracza 1,2 metra i można ją pokonać, gdyby nie pasy „głębin”. To naturalne, 100-metrowe obniżenie, w rejonie Kuźnicy o głębokości 6 metrów i sztuczny, 700-metrowy dół o głębokości ok. 5 metrów (w okolicach Cypla Rewskiego). Rejon mielizny usłany jest licznymi wrakami statków. Wśród nich jest nawet okręt podwodny ORP „Kujawiak”. Do ważnych uroczystości należy doroczny „Marsz Śledzia”, czyli przemarsz Rybitwią Mielizną z Kuźnicy na cypel Rewski. Innym widowiskiem jest pielgrzymka rybaków przez zatokę do fary puckiej na odpust śś. Piotra i Pawła – co roku 29 czerwca.„Marsz Śledzia”www.marszsledzia.pl

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Zakątki na urlop i weekend

Autor: Dariusz Jędrzejewski

d2ojw5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ojw5f