Trwa ładowanie...
01-10-2012 14:57

Lądek Zdrój. Wyjątkowe uzdrowisko. Tu odzyskasz siły

Lądek Zdrój to miejsce zupełnie niezwykłe ze względu na bijące tu gorące uzdrowiskowe źródła, wyjątkowe górskie położenie oraz przebogatą historię tego miejsca sięgającą XIII wieków. Tu odzyskasz siły.

Lądek Zdrój. Wyjątkowe uzdrowisko. Tu odzyskasz siłyŹródło: Urząd Miasta i Gminy w Lądku Zdroju
dckwmug
dckwmug

Lądek-Zdrój jest malowniczo położony w dolinie rzeki Białej Lądeckiej i otoczony Górami Złotymi na wysokości 440 – 500 m.n.p.m. To miejsce ma wyjątkową i bogatą historię. Mało kto wie, że już w 1241 roku była prowadzona tu działalność uzdrowiskowa, o czym mieli się przekonać Mongołowie powracający z Bitwy pod Legnicą. Panujący tu górski mikroklimat, połączony z wodami leczniczymi i nieskażoną przyrodą zapewnia pakiet pozwalający wypocząć i wzmocnić się przyjeżdżającym tu od lat turystom i kuracjuszom. Lądeckie termalne źródła są znane i doceniane od wieków. Z oferowanych tu zabiegów korzystali m.in. Prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams, królowie Pruscy, Car Aleksander i wielu innych znamienitych gości.

Kiedy tu jesteśmy mamy wrażenie, że czas w tym zakątku płynie wolniej. Nie ma zatłoczonych ulic, nerwowego korporacyjnego pośpiechu - wszystko toczy się spokojnym rytmem. Można tu przysiąść z gazetą i filiżanką aromatycznego esspreso w wiedeńskiej kawiarni i celebrować to wrażenie. Przez duże przeszkolone witryny wlewa się pocztówkowy widok. Stylizowany na wzór łaźni tureckiej zabytkowy budynek Zdrój-Wojciech w otoczeniu zieleni parkowej uzupełnionej fontanną i wybrukowanymi alejkami robi wrażenie. Wszystko utrzymane jest w stylistyce XIX wieku, tylko współczesne stroje spacerujących osób i dzwoniąca w tle komórka przypomina nam, że mamy XXI wiek.

Uzdrowiskowe termy poprawiające zdrowie i urodę doceniane przez królów

Lądek to jedno z najstarszych SPA w tej części Europy. Z lądeckiej ziemi wypływają uzdrowiskowe termalne wody radoczynne i siarczkowo fluorkowe przywracające zdrowie i urodę. Unikatowy skład chemiczny bijących tu aż siedmiu leczniczych źródeł przyciąga osoby z chorobami reumatycznymi, schorzeniami ortopedycznymi i problemami neurologicznymi. Ponadto wody radonowe powodują wzrost poziomu hormonów płciowych. Panie korzystające z kąpieli i zabiegów zauważają pozytywny wpływ na ich urodę. Dzięki zawartym tu minerałom cera staję się bardziej elastyczna i rozświetlona.

dckwmug

Przez kolejne stulecia przybywający tu goście mogą korzystać z dobrodziejstw Lądka-Zdroju. Najbardziej charakterystycznym obiektem uzdrowiskowym jest zakład przyrodoleczniczy „Zdrój-Wojciech”. Budynek ma niespotykaną bryłę stylizowaną na wzór łaźni tureckiej. Zbudowany w 1678 r. bezpośrednio nad bijącym gorącym źródłem wody mineralnej, w otoczeniu parków zdrojowych budzi ciekawość przybywających tu osób.

W zabytkowych wnętrzach na piętrze znajduje się pijalnia wody mineralnej, gdzie można się zrelaksować delektując się specyficznym smakiem lądeckich wód. Wojciech jest zbudowany na planie okręgu, dzięki czemu można tu nieśpiesznie spacerować bez końca. Stosując taką kurację możemy przedłużyć młodość, poprawić wygląd skóry, obniżyć poziom cholesterolu, oczyścić organizm z metali ciężkich czy w czasie rekonwalescencji przyśpieszyć zrastanie się kości.

Zdrój Wojciech *to przede wszystkim zakład przyrodoleczniczy. Na parterze obiektu w scenerii neobarokowych zdobień znajdują się używane do dziś zabytkowe marmurowe misy z ujęciami wód leczniczych. Centralnie pod kulistą kopułą osadzony jest okrągły basen z mineralną wodą ze źródła termalnego, wokół którego rozmieszczone są marmurowe XIX-wieczne wanny do kąpieli perełkowych. Odbywają się tu kąpiele, zabiegi, natryski, wirówki oraz relaksujące masaże i maseczki. Ofertę uzupełniaja zabiegi balneologiczne z wykorzystaniem borowiny. Profesjonalna, doskonale przygotowana kadra medyczna pomaga szybko powrócić do zdrowia, zrelaksować się, wyciszyć i ukoić nerwy z dala od trudów codziennego życia. Dla swoich wyjątkowych gości „Zdrój Wojciech” proponuje miejsca noclegowe w wysokiej klasy pokojach 1, 2 i 3 osobowych oraz apartamentach. Poza „Wojciechem” warto wspomnieć o *„Jerzym” najstarszym zakładzie przyrodoleczniczym w Polsce i jednym ze starszych w Europie - został wybudowany w 1498 r. W części zdrojowej do
dyspozycji kuracjuszy są jeszcze sanatoria Adam, Stanisław, Jan, Józef, Urszula, Jubilat oferujące szeroki wachlarz zabiegów i blisko 600 miejsc noclegowych.

Dziś możemy obserwować jak w Lądku –Zdroju łączy się tradycję i nowoczesność przywracając blask historycznego kurortu. Wrażenie robią odrestaurowane za 8 mln. zł. zabytkowe parki zdrojowe, nowe stylizowane brukowane alejki oraz architektura parkowa.

dckwmug

Jaskinia u stup wzgórza z kapliczką

Znajdująca się tuż obok miasteczka wieś Radochów kryje w swoich zakątkach dwa ciekawe miejsca. Jaskinia Radochowska jest jedną z najdłuższych w Sudetach. Znana i udostępniona do zwiedzania od 1757 r. jest atrakcyjnym miejscem do pieszych wędrówek. Wewnątrz jaskini znaleziono kości ok. 20 różnych zwierząt prehistorycznych m.in. niedźwiedzia jaskiniowego, hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, dzikiego konia. Zwiedzając jaskinię w kasku i z latarką w dłoni możemy zobaczyć małe jeziorko, w którym żyje unikatowy studniczek tatrzański i pierścienica jaskiniowa. W tym miejscu zimują także nietoperze: nocek duży, nocek rudy, gacek brunatny. Jaskinia udostępniona dla turystów w sezonie letnim czynna jest codziennie oprócz wtorków (poza sezonem czynna w weekendy), można ją zwiedzać z przewodnikiem. Do jaskini możemy dojść pieszo szlakiem niebieskim lub żółtym, a także dojechać ścieżką rowerową z Lądka-Zdroju bądź samochodem.

Nad wsią Radochów i Doliną Białej Lądeckiej góruje Cierniak (595 m n.p.m), gdzie wzniesiono w XIX wieku Kaplicę Matki Bożej Wspomożenia Wiernych jako wotum za uzrdowienie. Na porośnięty lasem szczyt prowadzi 214 kamiennych stopni, ustawianych tu kolejno przez 150 lat przez pątników. Tym miejscem opiekuję się pustelnik mieszkający w pobliżu, którego przy odrobinie szczęścia turyści mogą spotkać. Obok kaplicy możemy zobaczyć grotę z figurą Matki Boskiej oraz dwie niewielkie kapliczki z figurami świętych. Całość uzupełnia drewniany ołtarz na skale, gdzie 15 sierpnia odbywa się uroczysty odpust. W to miejsce trafimy niebieskim szlakiem z Lądka - Zdroju prowadzącym do Jaskini Radochowskiej.

Aktywny wypoczynek

Panujący tu górski mikroklimat połączony z nieskażoną przyrodą pozwala wypocząć i zrelaksować się po stresach i trudach codziennej pracy. Każdy znajdzie coś dla siebie: wędrówki szlakami górskimi, jazdę rowerem, wspinaczkę skałkową lub sielski odpoczynek w pobliskim gospodarstwie agroturystycznym. Turyści mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów szlaków pieszych i rowerowych prowadzących do atrakcyjnych miejsc. Będąc w Lądku warto wejść na wieżę widokową na Borówkowej Górze, gdzie możemy podziwiać wręcz bajkowe górskie pejzaże masywu Śnieżnika i Opolszczyzny. Ten widok rekompensuje trudy zdobywania wzgórza. Na tej górze rodziła się demokratyczna Europa - tu w latach 80 spotykali się opozycjoniści solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Wśród nich, ze strony polskiej można wymienić m.in.: Zbigniewa Bujaka, Jacka Kuronia, Jana Lityńskiego ze strony czeskiej Vaclava Havla, Jiriego Dienstbiera, Ladislava Lisa, Petera Pospichala.

dckwmug

Kolejną dobrą propozycją na wypad w góry są skałki wspinaczkowe z platformą widokową na Trojanie o płaskim wierzchołku i wysokości 27 m n.p.m., z którego rozciąga się panorama Lądka i prawie całego Masywu Śnieżnika. Wędrując dalej przez skalne wrota dojdziemy do ruin średniowiecznej warowni - zamku Karpień. Nieco dalej położone są Stołowe Skały, a wśród nich Iglica, gdzie w 1813 r. pruski generał von Gravert umieścił krzyż i tablicę pamiątkową klęski Napoleona pod Lipskiem. Wracając do miasta warto wybrać się do najwyżej usytuowanego w Polsce arboretum (475-500 m. n.p.m.).Utrzymane jest w charakterze spacerowego parku z ławkami, ścieżkami i mostkami. Spośród innych tego typu ogrodów wyróżnia się naturalnym leśnym ekosystemem. Leży w niewielkiej dolince potoku Jadwiżanka, spływającego u stóp Trojaku.

Zabytkowa starówka

W mieście pozostał widoczny podział na część miejską i uzdrowiskową. W części miejskiej warto zobaczyć zabytkowy rynek wraz z barokowymi i rokokowymi kamieniczkami i okazałym pomnikiem Trójcy Świętej i pręgierzem. Nad całością góruje XIX-wieczny ratusz z wysoką wieżą zegarową, z której codziennie o 12.00 rozlega się hejnał. Całość tworzy jedną z ciekawszych kompozycji architektonicznych w Polsce. Dodatkowo w tej części miasta warto zobaczyć dwuprzęsłowy, gotycki most z 1565 r. z figura św. Jana Nepomucena (1709 r.), dłuta mieszkającego w Lądku i znanego na całym Śląsku mistrza rzeźbiarskiego Michała Klahra. Most przez wieki opierał się sile wezbranej rzeki, co jest podobno efektem zastosowania w zaprawie białek kurzych zamiast wapna.

Kulturalny Lądek

Lądek-Zdrój jest miejscem wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych. Odbyły się już w tym roku m.i.n. Festiwal Sygnalistów Myśliwskich, Międzynarodowy Festiwal Tańca Lądeckie Lato Baletowe, Festiwal Muzyki Ludowej Lądeckie Ludowe Zdroje, Festiwal Krystyny Jandy. W Lądku organizowane są projekty związane z górami m.in. Przegląd Filmów Górskich realizowany już po raz XVII czy cykliczna edycja Mountain Marathon – Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim.

dckwmug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dckwmug