Lanzarote - pierwsze podwodne europejskie muzeum
Na Lanzarote, jednej z Wysp Kanaryjskich, powstaje Muzeum Atlantyku - pierwsze w Europie podwodne muzeum. Na dnie oceanu umieszczono już pierwszych 35 rzeźb. Docelowo ekspozycję tworzyć będzie 400 naturalnej wielkości figur ludzi - spacerujących po dnie oceanu, czytających książki, czy odpoczywających.
Na Lanzarote, jednej z Wysp Kanaryjskich, powstaje Muzeum Atlantyku - pierwsze w Europie podwodne muzeum. Na dnie oceanu umieszczono już pierwszych 35 rzeźb. Docelowo ekspozycję tworzyć będzie 400 naturalnej wielkości figur ludzi - spacerujących po dnie oceanu, czytających książki czy odpoczywających. Prace przedstawiają zwykłych mieszkańców wyspy. Zwiedzanie muzeum będzie możliwe jedynie w kostiumie płetwonurka, bowiem rzeźby umieszczane są na głębokości 12 metrów. Eksperci przewidują, że ekspozycja przetrwa co najmniej 300 lat. Już w marcu muzeum przyjmie pierwszych gości.
Twórcą rzeźb jest Brytyjczyk Jason de Caires Taylor, którego dzieła są rozsiane pod powierzchnią mórz na całym świecie. Zachwycają formą, są celem wypraw nurkowych, a także pomagają w odbudowie raf koralowych. W 2006 roku, u wybrzeży Grenady, na Morzu Karaibskim zostało otwarte pierwsze podwodne muzeum na świecie. Jednak większą sławę przyniósł rzeźbiarzowi kolejny projekt - MUSA - największe podwodne muzeum świata, które od 2009 roku można zobaczyć w Meksyku, między Cancun a Isla Mujeres. Obejmuje aż 485 rzeźb. Nurkowanie to nie jedyny sposób na zwiedzanie tej niezwykłej atrakcji. Wystawę można także obejrzeć z łodzi ze szklanym dnem.
Warto także wspomnieć o innym projekcie Taylora - "Urban Reef". Jest to podwodne miasto składające się z domów o różnej formie, które mają być bazą do odbudowania rafy koralowej. Podwodne miasto stanęło pośród 485 rzeźb, które wchodzą w skład MUSA. Obiekty mają służyć nie tylko jako baza dla rafy koralowej, ale i miejsce schronienia dla organizmów żyjących w Morzu Karaibskim. Wszystkie konstrukcje są zbudowane z cementu o neutralnym pH. To nie pierwszy raz, gdy Taylor wykorzystuje właśnie taki materiał - poprzednie dzieła również zbudowano w taki sam sposób.
ik/udm