Trwa ładowanie...

Łęczyca - dawne więzienie lokalną atrakcją turystyczną

O byłym więzieniu w Łęczycy mówi się Mały Shawshank. Ten dawny zakład karny był niegdyś placówką o najcięższym rygorze. Obiekt został zamknięty w 2006 roku i następnie przekształcono go w muzeum. Miejsce to była także plenerem filmowym dla m.in. takich filmów jak Papusza i Vabank.

Share
Łęczyca - dawne więzienie lokalną atrakcją turystyczną
Źródło: screenshot - tvn meteo active
d24809r

O byłym więzieniu w Łęczycy mówi się _ Mały Shawshank _. Ten dawny zakład karny był niegdyś placówką o najcięższym rygorze. Obiekt został zamknięty w 2006 roku, a następnie przekształcono go w muzeum. Miejsce to była także plenerem dla kręcenia m.in. takich filmów jak _ Papusza _ i _ Vabank _.

d24809r

Budynek wybudowano w XIII w. przez zakon dominikanów, następnie pod koniec XVIII w. dostał się w ręce Prusaków, którzy przekształcili go w więzienie. Na obszarze 8 tys. m kw. skazańcy odsiadywali wyroki przez ponad 200 lat, aż do końca 2006 roku. Pod koniec XIX w. znalazł się tam mąż Marii Konopnickiej z powodu długów karcianych. W latach 80. XX w., a przede wszystkim w czasie stanu wojennego, przebywali tam działacze opozycji demokratycznej - wśród nich był Władysław Frasyniuk. Obiekt był przewidziany dla 450 osadzonych, jednak w tamtym czasie niekiedy przebywało w nim ok. 1200 osób. Nikt nigdy z niego nie uciekł.

Więzienie było też inspiracją i scenerią dla twórców. Zostały tam nakręcone sceny do takich filmów jak _ Vabank _ czy _ Papusza _. W jego wnętrzu tworzyli też malarze, których dzieła wciąż zdobią więzienne wnętrza. Odbywał się tam również Festiwal Piosenki Artystycznej czy festiwal organizowany przez Filharmonię Łódzką.

Godziny otwarcia i ceny biletów można sprawdzić na stronie muzeum.

wg

d24809r

Podziel się opinią

Share
d24809r
d24809r