Trwa ładowanie...
30-09-2016 11:24

Londyn - gigantyczny kciuk stanął na Trafalgar Square

Wielka dłoń z wyprostowanym, nienaturalnie dużym kciukiem stanęła w czwartek na reprezentacyjnym placu Londynu. Góruje nad Trafalgar Square, tuż przed budynkiem Galerii Narodowej. To praca "Really Good" (pol. "Naprawdę dobrze") artysty Davida Shrigleya.

Londyn - gigantyczny kciuk stanął na Trafalgar SquareŹródło: Philip Toscano - PAP/PA
d485r7j

Trafalgar Square jest uznawany za serce centralnego Londynu. Plac ten powstał w XIX wieku na miejscu dawnych stajni królewskich. Są tam też cztery postumenty. Na trzech stoją figury wojskowych i polityków. Jeden jednak pozostaje pusty, a od 1999 roku wypełniają go dzieła tymczasowe. Londyńczycy oglądali już gigantycznego koguta czy dinozaura, a teraz czas na dzieło Shrigleya - słynącego z prac przepełnionych specyficznym, nierzadko czarnym, humorem.

Urodzony w 1968 roku artysta specjalizuje się w przepełnionych kwaśnym humorem rysunkach, zwykle umyślnie uproszczonych i instalacjach. W 2013 roku nominowany był do Turner Prize, najbardziej prestiżowej nagrody w świecie brytyjskiej sztuki.

David Shrigley, autor rzeźby 'Really Good' na Trafalgar Square (fot. Philip Toscano - PAP/PA)
David Shrigley, autor rzeźby 'Really Good' na Trafalgar Square (fot. Philip Toscano - PAP/PA)

Nadzieja na przyszłość

Artysta podkreśla, że uniesiony w górę kciuk to nie tyle komentarz do obecnej sytuacji na świecie, a rodzaj postulatu czy też wyrażenia nadziei na przyszłość. - To propozycja, mówi: "słuchajcie - myślicie, że damy radę, że warto iść w tym kierunku?" - tłumaczy Shrigley. Monument został odsłonięty przez burmistrza Londynu, Sadiqa Khana. - Szczególnie po referendum w sprawie Brexitu ta rzeźba pokazuje mieszkańcom, turystom i imigrantom unijnym, ze Londyn jest otwarty - podkreślał Khan, dodając, że "uchwytuje ona ducha miasta".

wg

d485r7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d485r7j