Trwa ładowanie...
21-03-2014 09:56

Londyn w jeden dzień - co zobaczyć?

Loty do Londynu odbywają się z niemal wszystkich lotnisk w Polsce. Dzięki tanim liniom możemy tam dolecieć już nawet za 40 zł w dwie strony. Przy ciekawych promocjach warto pokusić się na jednodniowy wypad. Wylot o godz. 6:00 i powrót w okolicach północy będzie nie lada przygodą.

Londyn w jeden dzień - co zobaczyć?Źródło: Kris Krug, Licencja Creative Commons, flickr.com
drtkvt4
drtkvt4

Loty do Londynu odbywają się z niemal wszystkich lotnisk w Polsce. Dzięki tanim liniom możemy tam dolecieć już nawet za 40 zł w dwie strony. Przy ciekawych promocjach warto pokusić się na jednodniowy wypad. Wylot o godz. 6:00 rano i powrót w okolicach północy będzie nie lada przygodą.

Za bilet z *lotniska Luton *czy *Stansted *(zakupiony wcześniej przez internet lub bezpośrednio u kierowcy) zapłacimy ok. 15 funtów w dwie strony. Podróż do centrum trwa od 1 h do 1h 20 min.

Wycieczkę najlepiej zacząć od przyjazdu na Baker Street. Tu, pod numerem 221b możemy odwiedzić muzeum słynnego detektywa Sherlocka Holmesa, a następnie udać się na Oxford Street, gdzie nie tylko panie mogą stracić głowę w czasie zakupów.

Jeśli po gonitwie po sklepach wciąż mamy siłę i czas na zwiedzanie, wsiadamy w metro i jedziemy do Chinatown *- jednej z najwspanialszych chińskich dzielnic w Europie, gdzie już za 5 funtów można zregenerować siły i najeść się do syta w jednej z licznych restauracji. Z Chinatown jest tylko krok do słynnego *Soho *z rewelacyjnymi pubami, sklepami z pamiątkami i herbaciarniami, a stamtąd - na *Piccadilly Circus. Ten legendarny plac z gigantycznymi neonami stanowi bez wątpienia jedną z ikon miasta. Na Piccadilly Circus znowu wsiadamy w metro i wysiadamy na stacji Westminster, pod Westminster Abbey, opactwie będącym miejscem koronacji i ślubów rodziny królewskiej. Obok katedry znajdują się budynki Parlamentu oraz Big Ben. Od 2012 roku wieża zegarowa nosi imię Elżbiety II, na cześć diamentowego jubileuszu (60-lecia) panowania monarchini.

drtkvt4

Obejrzyjcie film, w którym dziennikarz Jakub Porada zwiedza Londyn w jeden dzień. Sprawdźcie, co udało mu się zobaczyć.

Przy Big Benie znajduje się most prowadzący na drugą stronę Tamizy, a tam - jedna z największych atrakcji Londynu - London Eye. Tym, którzy nie chcą wydawać niemal 30 funtów (142 zł) na przejażdżkę diabelskim młynem proponujemy spacer lub kolejną kilkuminutową jazdę metrem w kierunku Trafalgar Square. Plac z gigantyczną kolumną admirała Nelsona i oświetlonymi fontannami stanowi miejsce spotkań nie tylko turystów, ale i londyńczyków. Przy placu znajduje się National Gallery *(Galeria Narodowa) mieszcząca zbiór najwspanialszych dzieł malarskich świata, do której wstęp do galerii jest bezpłatny. Warto zajrzeć także do pobliskiej *National Gallery of Portrait (Narodowa Galeria Portretu), gdzie znajdziemy bardziej współczesne dzieła - począwszy od zdjęć Beatlesów, a na portretach księżnej Kate i wideorelacji z 8-godzinnego snu Davida Beckhama skończywszy.

Z Trafalgar Square wsiadamy w metro i udajemy się w kierunku Tower Bridge - mostu, który obok Big Bena znajduje się na większości pocztówek z Londynu. Spacer mostem na drugą stronę Tamizy w kierunku Tower - twierdzy królewskiej, w której przechowuje się m.in. klejnoty koronne zajmie nam ok. 20 minut. Wstęp do Tower to koszt 19,50 funta (95 zł). Następnie udajemy się metrem na stację Victoria, obok której znajduje się dworzec autobusowy Victoria Bus Station. Stąd odchodzą autobusy w kierunku lotnisk Luton i Stansted.

Na każdej stacji metra możemy kupić za 8,80 funta (44 zł) bilet jednodniowy na 2 strefy, w których znajdują się najważniejsze atrakcje miasta. Jest ważny do 4:30 nad ranem. Jeżeli korzystamy z komunikacji poza szczytem (po godz. 9:30) to musimy wydać 7,30 funta (36 zł). Z kolei jednorazowy bilet na 1 i 2 strefę kosztuje 4,50 funta (22 zł).

at/pw

drtkvt4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drtkvt4