Trwa ładowanie...
12-12-2014 15:19

Lotniczy dekalog pasażera

Do świątecznego szczytu został zaledwie tydzień. Bilety lotnicze są w tym roku drogie i trudno osiągalne. Samoloty stały się dla wielu naszych rodaków powszednim środkiem transportu. Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester i Nowy Rok są czasem wyjątkowo wzmożonego ruchu, a co za tym idzie zwiększonych zysków. Wg. portalu turystycznego Qtravel.pl w okresie świąteczno-noworocznym poza granicami kraju wypoczywa już co 20. Polak.

Lotniczy dekalog pasażeraŹródło: © vsurkov - Fotolia.com
d4gr69i
d4gr69i

Do świątecznego szczytu został zaledwie tydzień. Bilety lotnicze są w tym roku drogie i trudno osiągalne. Samoloty stały się dla wielu naszych rodaków powszednim środkiem transportu. Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester i Nowy Rok są czasem wyjątkowo wzmożonego ruchu, a co za tym idzie zwiększonych zysków. Według portalu turystycznego Qtravel.pl w okresie świąteczno-noworocznym poza granicami kraju wypoczywa już co 20. Polak.

Linie lotnicze wykorzystują okazję, aby przy wyraźnym zaangażowaniu marketingowym do minimum ograniczać akcje promocyjne. Ceny na przeloty są wyjątkowo sztywne, a liczba miejsc w samolotach bardzo ograniczona. Dla wielu pasażerów przykrą niespodzianką jest spotykany niemal przy każdym rejsie overbooking. Jak rozsądnie zaplanować swoją podróż, co zrobić aby skutecznie kupić i zrealizować swój bilet lotniczy, jakie prawa przysługują poszkodowanym przez linie lotnicze pasażerom? Firma AirHelp przygotowała poradnik dla wszystkich wybierających się w podróż lotniczą.

  1. Sprawdzaj i porównuj ceny, a biletu kupuj z wyprzedzeniem. Podstawą lotniczej usługi transportowej jest dotarcie do miejsca przeznaczenia. W drugiej linii zastanawiamy się jak, z kim, w jakich warunkach i za ile polecimy. Przed dokonaniem rezerwacji warto skorzystać z porównywarek internetowych gdyż może się okazać, że różnica w cenie za przelot na tej samej trasie może być horrendalna. Im szybciej kupisz swój bilet, tym większa jest szansa na wspólne odpakowywanie prezentów pod choinką z rodziną. Warto też pamiętać, że kupując wcześniej możesz liczyć na lekko niższe ceny.
  1. Przy zakupie *płać kartą kredytową *(wypukłą). W przypadku niespodziewanych zdarzeń losowych (np. upadek przewoźnika) odzyskasz pieniądze niemal natychmiast dzięki usłudze _ cash-back _. Jeśli wpłacisz pieniądze przelewem bankowym, bezpośrednio zasilą one konto przewoźnika, a ten nie odda ich ani łatwo, ani szybko.
  1. Czytaj regulaminy. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów, niespodzianek i rozczarowań. Regulaminów jest wiele zaczynając od tych międzynarodowych dotyczących bezpieczeństwa, zachowań w terminalu lotniczym, aż po regulaminy każdej linii lotniczej osobno. Trzeba pamiętać, że to co jest standardem u jednego przewoźnika może nie istnieć w ogóle u innego. To co w jednej linii mamy w cenie biletu, w drugiej kosztuje sporo dopłaty.
  1. Odprawiaj się on-line. To zaoszczędzi czas i zwiększy szanse dostania się na pokład samolotu. Jeśli nie masz możliwości odprawy on-line z domu skorzystaj ze specjalnych terminali ustawionych w większości portów lotniczych.
  1. Na lotnisko przyjeżdżaj wcześniej. Pamiętaj, że każdy samolot ma określoną liczbę foteli, a linie lotnicze stosują zgodną z prawem metodę nad sprzedaży. Na pokład dostają się jednak tylko ci, którzy mają za sobą odprawę i wszystkie obowiązujące procedury. Jeśli zjawisz się w ostatniej chwili, jest duże prawdopodobieństwo, że padniesz ofiarą overbookingu.
  1. Zwracaj uwagę na wagę i wielkość bagażu podręcznego. Różnice są spore zwłaszcza w różnych tanich liniach lotniczych. Często na hali odpraw widać stojaki danego przewoźnika z opisem bagaży podręcznego a nawet ramką testową na sprawdzenie jego kubatury. Nie dostosowanie się do wskazówek może skutkować koniecznością powrotu na linię odpraw i nadanie dodatkowego (często płatnego) bagażu, a także stratą miejsca w kolejce wejścia na pokład.
  1. Jeśli nie wpuszczono cię na pokład samolotu, bo padłeś ofiarą overbookingu (nad sprzedaż biletów - jest więcej pasażerów, niż miejsc w samolocie), masz dwa wyjścia. Przyjąć propozycję linii lotniczej przesuwającą odlot na kolejny rejs tego przewoźnika lub zgłosić roszczenie o odszkodowanie. Overbooking jest co prawda dozwolony, jednak w świetle obowiązującego prawa stanowi o winie przewoźnika. Masz prawo do ubiegania się rekompensatę za niezrealizowaną usługę i stracony czas. Jeśli podróżujesz służbowo i tracisz przez overbooking spotkanie zawodowe, a w konsekwencji pieniądze możesz złożyć skargę o dodatkowe odszkodowanie wynikające z wymiernych strat jakie będziesz w stanie udowodnić.
  1. Jeśli twój lot jest opóźniony *powyżej 3 godzin z winy przewoźnika lub *został odwołany wystąp o rekompensatę. Obowiązują tu te same europejskie przepisy dyrektywy WE 261/2004 jak w przypadku overbookingu. Wystarczy złożyć reklamację do linii lotniczej lub zgłosić się do firmy wspierającej pasażerów.
  1. Każdy przewoźnik zobowiązany jest przepisami do udzielenia pasażerom informacji o prawach jakie ci przysługują w związku z powstałą sytuacją. W praktyce niemal nikt tego nie robi. Każde niespodziewane zdarzenie powinno być niezwłocznie wyjaśnione oczekującym podróżnym przez przedstawiciela linii lotniczej.
  1. Linie lotnicze stosują tysiące mniej lub bardziej przekonująco brzmiących wytłumaczeń w przypadku niezrealizowanej zgodnie z prawem usługi. Najczęściej wymuszają na pasażerach przyjęcie polecanego przez siebie rozwiązania - np. bilet na lot kolejnym lotem na danej trasie, ciepły posiłek, sporadycznie hotel – w zamian za podpisanie oświadczenia o zrzeczeniu się wszelkich roszczeń i oczekiwań odszkodowawczych. Natomiast w wielu przypadkach linie lotnicze mają prawny obowiązek podać wspomniane ciepłe napoje lub posiłek, ewentualnie talon na samodzielny zakup wyżywienia w terminalu. bez dodatkowych zobowiązań ze strony pasażera. Poza tym można się dodatkowo ubiegać o odszkodowanie. Zgodnie z prawem unijnym może to być od 125 do nawet 600 euro od osoby.
d4gr69i

Materiał przygotowany przy współpracy z serwisem AirHelp.pl.

d4gr69i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gr69i