Trwa ładowanie...
18-11-2010 16:03

Lubiąż

W Lubiążu znajduje się największy w Polsce zabytkowy klasztor o 223-metrowej fasadzie, malowniczo położony na zakręcie Odry.

LubiążŹródło: Hachette Polska
d3s4a1l
d3s4a1l

W Lubiążu znajduje się największy w Polsce zabytkowy klasztor o 223-metrowej fasadzie, malowniczo położony na zakręcie Odry.

Ten „Śląski Escorial” ufundował w 1175 roku Bolesław I Wysoki, który sprowadził do Polski cystersów. Działalność prowadzonych przez nich potężnych klasztorów w średniowieczu i baroku przyczyniła się w znaczący sposób do sukcesu gospodarczego i artystycznego Śląska.

Gotycki kościół

Wzniesiono go w latach 1307–1340. Świątynię zdobiły niegdyś najwyższej klasy rzeźby i obrazy, pochodzące z założonych tu w okresie baroku warsztatów artystycznych. Część rzeźb i ornamentów Matthiasa Steinla po zawierusze II wojny światowej trafiła do Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz kościoła w Stężycy pod Lublinem. Natomiast blisko trzydziestoma obrazami Michaela Willmanna ozdobiono trzynaście świątyń Warszawy.

Barokowy klasztor

Zbudowali go cystersi w miejscu średniowiecznego w latach 1681–1715. W 1741 roku, trzy lata po ukończeniu dekoracji największych pomieszczeń reprezentacyjnych, gloryfikowanym tu Habsburgom Fryderyk Wielki odebrał Śląsk. Władca Prus na widok sali książęcej miał zapytać sarkastycznie, czy i apostołowie żyli w takim przepychu. Sala książęca Jest największą na Śląsku salą reprezentacyjną z okresu baroku. Ozdobił ją zespół artystów, wśród których znalazł się Holender Christian Bentum. Podwieszony do więźby dachowej plafon jego autorstwa był wówczas największym na świecie malowidłem olejnym na płótnie (29 x 15 m).

d3s4a1l

Jadalnia opacka

W tej samej części klasztoru co sala książęca znajduje się jadalnia opacka. Zdobi ją świetnie zachowany fresk Tryumf bohatera cnót, przedstawiający Herkulesa wieńczonego laurem za obranie drogi cnoty. Autor fresku, Michael Willmann, spędził prawie 46 lat w Lubiążu, gdzie nabył dom i założył warsztat realizujący zamówienia na obrazy płynące z całej prowincji, a nawet spoza jej granic. W uznaniu zasług ten dawny protestant z Królewca, który przeszedł na katolicyzm i cieszył się przyjaźnią opatów, pochowany został jak cysters w krypcie kościoła.

Refektarz zimowy

Dekorował go freskami w 1733 roku Felix Anton scheffer. Ich tematem jest nawiązujące do funkcji pomieszczenia, jako jadalni, „cudowne rozmnożenie chleba przez Chrystusa”. BibliotekaPołożona nad refektarzem cysterska książnica pokryta została w 1738 roku malowidłami Beutuma głoszącymi Apoteozę Bożej Mądrości.

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Wrocław
Autor: Beata Lejman

d3s4a1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s4a1l