Trwa ładowanie...
24-03-2016 11:26

Majorka - największe atrakcje wyspy słońca

Baleary gwarantują wypoczynek na rozgrzanych słońcem plażach, a jednocześnie są gratką krajoznawczą dla miłośników kultury i przyrody. Górskie klasztory, urocze wioski, imponujące zamki i twierdze, prehistoryczne zabytki, miejsca, które inspirowały takich artystów jak Fryderyk Chopin, Joan Miró czy Antoni Gaudi, jaskinie, ostoje ptaków i podwodne skarby przyrody - to wszystko znajdziemy w tym niewielkim zakątku Morza Śródziemnego.

Majorka - największe atrakcje wyspy słońcaŹródło: Shutterstock
d34fldp
d34fldp

*Baleary *gwarantują wypoczynek na rozgrzanych słońcem plażach, a jednocześnie są gratką krajoznawczą dla miłośników kultury i przyrody. Górskie klasztory, urocze wioski, imponujące zamki i twierdze, prehistoryczne zabytki, miejsca, które inspirowały takich artystów jak Fryderyk Chopin, Joan Miró czy Antoni Gaudi, jaskinie, ostoje ptaków i podwodne skarby przyrody - to wszystko znajdziemy w tym niewielkim zakątku Morza Śródziemnego.

Majorka jest największą wyspą *Balearów *- i z tego też powodu George Sand nazywała ją "wielką Balearą". _ Najbardziej urodzajna wyspa archipelagu, relikcie kontynentu, o silnie zaznaczonych wpływach śródziemnomorskich, który połączywszy bez wątpienia Hiszpanię z Afryką, cieszy się klimatem i wytworami zarówno jednej, jak i drugiej _ - notuje w swej książce pisarka po spędzeniu na wyspie trzech zimowych miesięcy na przełomie lat 1838 i 1839. Towarzyszył jej wtedy Fryderyk Chopin.

Co warto zobaczyć na Majorce?

Palma, stolica Majorki, to zabytkowe miasto portowe z klimatem i rozmachem, liczące ponad 405 tys. mieszkańców. Spacer wąskimi uliczkami i placami miasta, wśród zabytkowych kamienic i rezydencji w stylu barokowym czy katalońskiego Art Nouveau, zaglądanie do zabytkowych i magicznych patiów kamienic, odpoczynek w ogródku jednej z gustownych artystycznych kawiarni czy restauracji, wreszcie kontemplowanie panoramy Starego Miasta od strony Parc de La Mar z katedrą La Seu i pałacem Almudaina na pierwszym planie - to rytuały wszystkich zwiedzających miasto. *Valldemossa *to najsłynniejsza miejscowość na Majorce, zawdzięczająca swą famę Fryderykowi Chopinowi i George Sand, którzy schronili się w tutejszym klasztorze Kartuzów. To urocze miasteczko liczące ponad 2 tys. mieszkańców położone jest na wzgórzu, a wąskie uliczki i kamienne domy zdają się być przyklejone do górskiego zbocza. Pełno tu restauracji, kawiarni i sklepów z pamiątkami.

d34fldp

Półwysep Formentor przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy zakątek wyspy. Nic dziwnego, że widokową drogą z Pollenca do przylądka Cap de Formentor, która przecina serpentynami najdalej na północ wyciągnięty fragment Serra de Tramuntana, wspinają się latem setki samochodów i autokarów z turystami. Widoki stromych klifów schodzących do morza i dzikiej przyrody wokoło są rzeczywiście fantastyczne. Po drodze oznaczono trzy punkty widokowe (tabliczką z ikoną starego aparatu), gdzie można się zatrzymać na małym parkingu. Pierwszy z nich to *Mirador d'es Colomer *z widokiem na wysepkę o tej samej nazwie. Szczególnie bajkowy pejzaż można podziwiać w pobliżu Cala Figuera - widać stąd skalisty, niemal pionowy kraniec półwyspu z latarnią morską. Do dzikich zatok prowadzą także oznakowane drewnianymi tabliczkami szlaki piesze. Jeden z nich - Cami Vel del Far - prowadzi na sam kraniec Formentoru.

Na półwyspie znajdziemy kilka plaż, z których najbardziej popularne są Cala Formentor (Cala Pi de la Posada) i Cala Murta, przy której mieści się duży parking. W pobliżu znajduje się jeden z pierwszych luksusowych obiektów wypoczynkowych na wyspie, hotel Formentor, wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym. Od lat przyjeżdżają tu wybitni artyści i politycy. Gościli tu m.in. Winston Churchill, John Wayne czy Octavio Paz. Ceny noclegu w tym ekskluzywnym hotelu to średnio 500 euro za pokój.

Do Port de Calobra (region Escorca) w bajkowej zatoce Cala de sa Calobra prowadzi niezwykle widokowa, pełna serpentyn droga, przecinająca dzikie Serra de Tramuntana z najwyższymi szczytami w okolicy. Trasa jest bardzo popularna wśród turystów - uważa się ją za jedną z dwóch najbardziej malowniczych na wyspie (obok drogi na Cap de Formentor). Widok skalistych gór schodzących stromymi klifami do morza jest rzeczywiście spektakularny. Do tego zakątka można również wybrać się łodzią (wycieczki organizowane są z Port de Sóller) albo pieszo. W sezonie (V-X) dojedziemy tu także autobusem linii 355, kursującym na trasie Can Picafort - Port Alcudia - Alcudia - Port Pollenca - Cala Sant Vicenc - Pollenca - Llluc - Sa Calobra.

*Jaskinie Hams *położone są we wschodniej części wyspy, o kilometr od miasta Porto Cristo w kierunku Manacor. W grotach można zobaczyć trzy jeziora, z których największe to Mar de Venecia. W trakcie zwiedzania organizowany jest przy nim pokaz "światło i dźwięk" z muzyką Mozarta. Jedną z atrakcji jaskiń, konkurujących z Coves de Drach, jest 30-minutowy multimedialny pokaz zatytułowany "Juliusz Verne i jego fantastyczne sny", wprowadzający w klimat magicznej twórczości pisarza.

d34fldp

Cala d'Or to dość ekskluzywna miejscowość wypoczynkowa z ciekawą architekturą turystyczną - białe domki letniskowe i niewysokie hotele położone wśród zieleni zaprojektowane są w stylu mauryjskim (kryte dachówką, półokrągłe okna, dużo zaokrągleń i łuków). Deptaki i wąskie ulice centrum miasteczka, utrzymane w podobnym orientalnym stylu, pełne są restauracji, barów i sklepów z pamiątkami. O zamożności klienteli ośrodka można przekonać się w porcie, gdzie cumują niemal wyłącznie luksusowe jachty i łodzie, a ich właściciele przesiadują w eleganckich restauracjach. W miejscowości i okolicach jest kilka popularnych plaż, wśród których prym wiodą położone w centrum Cala Gran i Cala d'Or.

Do Cala d'Or przylega ośrodek turystyczny Cala Ferrera, który pełen jest apartamentowców i domków letniskowych, restauracji i sklepów. Od południa z kurortem łączy się dużo spokojniejsza miejscowość letniskowa Portopetro (hiszp. Port Petro), z niewielkim portem rybackim i przystanią jachtów, położona w wąskiej zatoce. W malowniczym porcie przy Passeig d'es Port znajdziemy kilka sympatycznych kawiarni, a także restauracje z kuchnią śródziemnomorską.

Tekst: Dominika Zaręba /ik

d34fldp

Źródło: Wydawnictwo Bezdroża, Majorka, Minorka, Ibiza oraz Formentera. Baleary - archipelag marzeń

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/majorka-minorka-ibiza-oraz-formentera-baleary-archipelag-marzen-przewodnik-rekreacyjny-wydani-dominika-zareba,bemajo.htm )

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

[

]( http://www.bezdroza.pl )

d34fldp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34fldp