Trwa ładowanie...
d3dnn7x

Mala Fatra - idealne miejsce na zimowy urlop

Freeride, snowboarding czy wspinaczka po zamarzniętych wodospadach wydają się być atrakcjami znajdującymi się w dalekiej odległości od Polski. Nic bardziej mylnego. Wystarczy jedynie 50 km od granicy w Chyżnem i znajdziemy się w zimowym raju zwanym Malá Fatra. Jednak ten słowacki region to nie tylko możliwość uprawiania sportów ekstremalnych, ale także 43 km tras zjazdowych oraz doskonałe warunki dla snowboardzistów i miłośników nart biegowych.
Share
Mala Fatra - idealne miejsce na zimowy urlop
Fot: Regionalna Organizacja Ruchu Turystycznego Malá Fatra
d3dnn7x

*Narciarski raj *

Gruba warstwa puchu i świetnie przygotowane trasy mogą kojarzyć się z zachodnioeuropejskimi zimowymi kurortami, ale nie tylko. Doskonale naśnieżone stoki, z których można korzystać od rana do zmroku (w godz. 8:30 – 20:00) znajdują się przysłowiowy „rzut beretem” od polskiej granicy – w słowackim regionie Malá Fatra. VratnaSki Gavurky to idealne miejsca do spędzania zimowego czasu. Prawie 43 km tras zjazdowych o różnorodnym stopniu trudności (trasy niebieskie, czerwone i czarne) pozwolą na szlifowanie narciarsko-snowboardowych umiejętności. Pięknymi widokami zachęcają stoki Południowego Grunia, które umiejscowione są nieopodal Chaty na Gruni, czyli klimatycznego schroniska. Jeśli jednak poszukujemy niezapomnianych emocji, freeriderzy powinni wybrać się na najbardziej strome i ratrakowane trasy na Słowacji, czyli do Ostepkovej muldy na Chlebie.

Turyści, którzy odwiedzają ten zakątek często są mile zaskoczeni dziennymi cenami skipassów. Na Kubińskiej Holi można korzystać z dobrodziejstw zimowych stoków w cenie już od 20 do 29 euro (ok. 80-121 zł). Natomiast na Vratnej narciarze mogą szlifować swoje umiejętności w cenie między 19 a 29 euro (ok. 79-121 zł). Dodatkowo przy wszystkich stokach narciarskich znajdują się darmowe parkingi, co stanowi spore ułatwienie dla amatorów zimowego szaleństwa.

fot. Pavol Kmeto - Fotolia.com
fot. Pavol Kmeto - Fotolia.com

Malá Fatra to nie tylko region. w którym aktywnie spędzą czas narciarze zjazdowi czy miłośnicy snowboardu, to również raj dla amatorów narciarstwa biegowego. Regularnie odbywają się tutaj biegi i wyprawy narciarskie. Szczególnie malownicze są trasy żilińska, gazwoników czy wokół nowobystrzyckiej zapory. Dodatkowo wypoczywający mogą skorzystać z bogatej oferty wypożyczalni narciarskich, w których znaleźć można również niezbędny sprzęt do narciarstwa biegowego.

d3dnn7x

*Ekstremalnie na Słowacji *

Sporty zimowe to nie tylko tradycyjne narciarstwo, coraz większym zainteresowaniem cieszą się skialpinizm, splitboarding czy snowkarty. Ten pierwszy to rodzaj sportu łączący szybkość, bezpieczeństwo poruszania się na nartach z umiejętnościami technicznymi, które przekraczają możliwości górskich piechurów i zwykłych narciarzy. Natomiast splitboarding to połączenie przygody z jazdą na rozpinanej na dwie części desce snowboardowej, na której można łatwo podchodzić pod górę. Snowkarty z kolei to śnieżne gokarty, a więc idealne rozwiązanie dla miłośników szybkiej jazdy połączonej z możliwością podziwiania zimowych widoków. Miejscem, gdzie każdy wytrawny miłośnik sportów zimowych znajdzie coś dla siebie będą malownicze tereny Małej Fatry. Mówiąc dokładniej Vratna, czyli ośrodek położony na jej północnych stokach. Ośrodek Ski Center Vratna to pięć mniejszych terenów: Paseky, Poludnovy Grun, Prislop, Tizinka i Chleb, które rozlokowane są na wysokościach od 600 m n.p.m. do 1709 m n.p.m. Te słowackie
tereny są idealnym rozwiązaniem dla poszukujących atrakcji, adrenaliny i nie lubiących przepłacać miłośników sportów zimowych. Dodatkowo, co roku we Vratnej na Pasekach, a także na Kubińskiej Holi powstają snowparki, z których można korzystać w cenie wykupionego skipassu.

TTstudio - Fotolia.com

d3dnn7x

Malá Fatra to jeden z kluczowych regionów turystycznych na Słowacji. Park Narodowy, Kisuce, Juraj Janosik, tierchowska muzyka (wpisana na listę UNESCO) oraz 280 km tras turystycznych to tylko niektóre z atrakcji regionu. Malá Fatra to również wyjątkowe zamki, zabytki kultury, a także bogata oferta wydarzeń kulturalnych, których głównym ośrodkiem jest tętniące życiem miasto Żylina.

Regionalna Organizacja Ruchu Turystycznego Malá Fatra/ ik

d3dnn7x

Podziel się opinią

Share
d3dnn7x
d3dnn7x