Malbork - piętnaste oblężenie zamku już blisko

Pewni swej siły i potęgi Krzyżacy przegrali jedną z największych bitew średniowiecza – pod Grunwaldem. Po zwycięstwie polski król Władysław Jagiełło ruszył z wojskiem, by zdobyć stolicę państwa krzyżackiego, najpotężniejszą twierdzę ówczesnej Europy - Malbork. I tu zaczyna się historia Oblężenia Malborka....

Malbork - piętnaste oblężenie zamku już blisko
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

10.07.2014 | aktual.: 10.07.2014 15:48

Okolice zamku od piątku (18 lipca) do niedzieli (20 lipca) staną się tętniącym życiem średniowiecznym miastem, z obozującymi rycerzami, strzelcami, kanonierami, jarmarkiem z wyrobami średniowiecznej kuchni i rzemiosła, turniejami oraz pokazami rycerskiego kunsztu, walki i uzbrojenia. Świetna zabawa podczas trzech dni pełnych atrakcji: pięć inscenizacji bitew rycerskich pomiędzy wojskami polskimi i krzyżackimi, bitwa kawaleryjska, turnieje kusznicze i łucznicze. Nie zabraknie koni i scen kaskaderskich. Zmaganiom rycerzy towarzyszyć będą średniowieczne teatry, rozbrzmiewająca wkoło muzyka dawna, kuglarze, żonglerzy, szczudlarze i połykacze ognia. A wszystko na „wyciągnięcie ręki", z maksymalnie skróconym dystansem pomiędzy odtwórcami a widzami.

*Inscenizacje walk rycerskich pomiędzy wojskami polskimi i krzyżackimi *rozgrywać się będą w zamkowych fosach. Będziemy świadkami aż pięciu starć, dwóch w piątek, dwóch w sobotę oraz finałowego w niedzielę. Scenariusz inscenizacji nawiązuje do faktycznych wydarzeń z 1410 roku. Pieszych walczących wspomogą konni rycerze, kusznicy, łucznicy i kanonierzy. Narratorzy w strojach historycznych, towarzyszący walczącym rycerzom na polu bitwy, objaśnią turystom kolejne wydarzenia oraz naświetlą publiczności tło historyczne sporu polsko-krzyżackiego. Będą to dwie postacie historyczne: Paweł Włodkowic i Jan Falkenberg, toczący ze sobą spór na początku XV wieku, podczas soboru w Konstancji.

Obozy rycerskie - krzyżacki i polski – wystrojem i wyposażeniem stylizowane na średniowieczne. Zamieszkają w nich członkowie grup rekonstrukcyjnych. W obozach stacjonować będą również konie. Stąd wyruszą do walki grupy rekonstrukcyjne. Rycerze zaproszą gości do zwiedzania obozów i obserwacji życia obozowego.

Turnieje konne – podczas Oblężenia Malborka nie zabraknie wspaniałych koni i jeźdźców. Dwa razy dziennie, w półtoragodzinnych blokach obejrzymy pokazowe walki rycerzy konnych, akrobacje kaskaderskie, tresurę konia, turnieje bojowe i zręcznościowe, na zakończenie natomiast – rekonstrukcję bitwy pod Koronowem, ostatniego starcia kawaleryjskiego w wojnie polsko-krzyżackiej.

Dziecięcy Gród – przygotowany z myślą o najmłodszych uczestnikach Oblężenia. To miejsce zabaw, edukacji i nauki. W programie zajęć znajdziemy zabawy o charakterze średniowiecznym, gry plebejskie, warsztaty garncarskie, lalkarskie, tańca dawnego i archeologiczne, zabawy z bańkami mydlanymi, żonglerkę, malowanie twarzy i czytanie bajek. Do dyspozycji najmłodszych dzieci będzie piaskownica archeologiczna oraz stoły do kolorowania, malowania, lepienia z plasteliny, gliny i układania puzzli. W Dziecięcym Grodzie obejrzymy też teatrzyk kukiełkowy i spektakl teatru średniowiecznego.

Nocne zwiedzanie zamku – niepowtarzalna okazja zwiedzenia malborskiego zamku po zmroku podczas niezwykłej wędrówki po zamku, pełnej tajemniczych korytarzy i krużganków. Oprowadzają przewodnicy w strojach krzyżackich.

Park artyleryjski – kolejne ważne wydarzenia całej imprezy zaakcentują salwy i pojedyncze wystrzały armatnie. Artylerzyści zaprezentują kolejne etapy przygotowania bombard do wystrzału. Pokazom towarzyszy komentarz i opowieść o działaniach kanonierów.

Jarmark średniowieczny – kilkudziesięciu rzemieślników zaprezentuje swoje warsztaty i kramy. Podejrzymy ich przy pracy i zobaczymy gotowe wyroby.

Turnieje strzeleckie – kuszniczy i łuczniczy. Turnieje będą rozgrywane od piątku do niedzieli. Prowadzący opowiedzą o łuku i kuszy oraz skomentują toczące się zmagania turniejowych. Będzie także możliwość samemu spróbować swych sił w tej wymagającej celnego oka dyscyplinie.

Teatry średniowieczne, zespoły muzyki dawnej, tancerze, żonglerze, połykacze ognia, szczudlarze, taniec z flagami – kilkadziesiąt koncertów i przedstawień wprowadzi gości Oblężenia w klimat średniowiecza i doda kolorytu całej imprezie.

Więcej informacji na www.oblezenie.zamek.malbork.pl

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Zobacz także
Komentarze (2)