Trwa ładowanie...

Maroko - nietypowa atrakcja, której nie zobaczysz nigdzie indziej

Choć wydają się nierealne, obrazki prezentujące kozy, które niczym wrony obsiadają drzewa, są w Maroku codziennością. Zdjęcia roślin "udekorowanych" kilkoma a czasami nawet dwudziestoma osobnikami, znajdziemy w każdym folderze czy katalogu biura podróży. Są niczym koloseum dla Rzymu czy Statua Wolności dla Nowego Jorku - znak rozpoznawczy i jedna z największych atrakcji kraju.

Share
Maroko - nietypowa atrakcja, której nie zobaczysz nigdzie indziej
Źródło: sisqopote Shutterstock
d2wov91

Choć wydają się nierealne, obrazki prezentujące kozy, które niczym wrony obsiadają drzewa, są w Maroku codziennością. Zdjęcia roślin o wyglądających na wyschnięte pniach i gałęziach, z soczyście zielonymi listkami, "udekorowanych" kilkunastoma osobnikami, znajdziemy w każdym folderze czy katalogu biura podróży. Są niczym wieża Eiffla dla Paryża Statua Wolności dla Nowego Jorku. By zjadać liście i owoce, na jedno drzewo potrafi wskoczyć nawet 20 kóz.

d2wov91

Rośliny, które upodobały sobie rogate ssaki, to argania żelazna. Jest to gatunek endemiczny, występujący jedynie na południowym zachodzie kraju, w zamieszkałym przez Berberów regionie Sus, na obszarze ponad 800 tys. ha. Jego uprawa nie udała się w żadnym innym miejscu na ziemi. A warto było próbować - z jego owoców otrzymuje się cenny olej, którego właściwości wykorzystuje się w lecznictwie i kosmetyce. Marokańczycy nazywają arganię drzewem życia.

Karkołomna wspinaczka na włoską tamę
Kozy czy kozice zadziwiają także w innych zakątkach świata. Jednymi z najpopularniejszych, które jakiś czas temu podbiły internet, były osobniki wspinające się na tamę na alpejskim jeziorze Lago di Campliccioli. Leży ono we Włoszech, kilka kilometrów od granicy ze Szwajcarią. Młode kozice alpejskie, bo tak nazywa się występujący tam gatunek, wspinają się na niemalże pionową betonową ścianę, aby zlizać z niej cenne minerały, niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Grecja kozami stoi
Również na greckich wyspach nie trzeba specjalnie szukać, żeby spotkać reprezentantów gatunku _ Capra _ (koziorożec). Jednymi z bardziej znanych są kozy _ kri-kri _, gatunek endemiczny, występujący na Krecie i kilku okolicznych wysepkach. Spotkać je można wędrując wąwozem Samaria, gdzie stworzono park narodowy, jako schronienie dla tych ssaków, których populacja wynosi obecnie zaledwie ok. 2000 sztuk. Poza nimi na wyspie przechadzają się większe i mniejsze stada innych gatunków. Można zobaczyć m.in. wspinające się na skały czy wylegujące na poboczach dróg kolorowe kozy o długich włosach.

fot. M.Igor i irakite/Shutterstock/flickr by Jan-Erik Finnberg/CC BY-SA 3.0
fot. M.Igor i irakite/Shutterstock/flickr by Jan-Erik Finnberg/CC BY-SA 3.0

udm/ik

d2wov91

Podziel się opinią

Share
d2wov91
d2wov91