Trwa ładowanie...
26-02-2010 11:37

Martinské hole

Ośrodek narciarski Martinské hole leży w północno-wschodniej części Luczańskiej Małej Fatry (Lúčanská Malá Fatra), w pobliżu miasta Martin.

Martinské holeFot: Jupiterimages
d4fz4mn
d4fz4mn

Położony po wschodniej stronie głównego grzbietu masywu, w rejonie szczytu Veľká lúka (1475 m n.p.m.) – najwyższego w pasmie, zajmuje zbocza jego trabanta Križavej (1457 m n.p.m.; na wierzchołku widoczna z daleka antena przekaźnikowa). Widokowe stoki zjazdowe są areną regularnie rozgrywanych zawodów w narciarstwie alpejskim.

Ruch narciarski obsługuje siedem wyciągów, w tym 1-osobowa kolejka krzesełkowa (dolna stacja na osiedlu Podstráne). Wytyczono łącznie osiem tras, od łatwych (jedna dla dzieci w ramach szkółki narciarskiej) do średnio trudnych, na większości można jeździć po zmroku, przy sztucznym oświetleniu.

Nie zapomniano o miłośnikach snowboardu (trasa i szkoła przy wyciągu Javorina), saneczkarstwa, freeride’u, skuterów śnieżnych (możliwość wypożyczenia) oraz narciarstwa biegowego (nieregularnie odnawiana kilkukilometrowa trasa).

d4fz4mn

Turyści narciarze mogą wyruszyć łagodnym głównym grzbietem Luczańskiej Małej Fatry, który w północnej części urozmaicają widokowe polany. W razie załamania pogody na skrócenie wycieczki pozwalają liczne znakowane szlaki piesze, wiodące niemal wszystkimi bocznymi ramionami i dolinami.

Sezon narciarski rozpoczyna się na przełomie listopada i grudnia, trwa zwykle do połowy kwietnia, ale jeśli warunki śniegowe pozwalają – nawet do maja. Wyciągi pracują w godzinach 8.30–15.30, od połowy lutego do 16.00. Na terenie ośrodka działają: szkółka i szkoła narciarska (także snowboardowa), wypożyczalnie i serwisy sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego, przechowalnia bagażu, sklep ze sprzętem narciarskim, wypożyczalnia skuterów śnieżnych (ok. 60 EUR pierwsze 30 min, ok. 30 EUR każde następne zaczęte pół godziny; jazda za przewodnikiem).

Obiad możemy zjeść w hotelu Martinské hole, tu także znajduje się kawiarnia, basen, centrum fitness, solarium, sauna. Na terenie ośrodka parkowanie jest bezpłatne (wjazd pod hotel Martinské hole – ok. 1240 m n.p.m. – wiedzie drogą prowadzącą od Vrútek; ruch jest jednokierunkowy, wjazd w górę 6.00–12.00 i 19.00–24.00, zjazd 13.00–18.00 i 1.00–5.00; droga utrzymywana „na biało” – wymagane łańcuchy śnieżne). Narciarze biegowi mają do dyspozycji kilkukilometrową trasę, trawersującą dolne partie masywu (od Vrútek do wsi Bystrička; prowadząc leśnymi drogami, jest zazwyczaj przetarta tylko przez wcześniejszych narciarzy), oraz ścieżki przebiegające w rejonie grzbietowym.

d4fz4mn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fz4mn