Trwa ładowanie...
24-10-2016 12:00

Mazowieckie - archeolodzy odkryli cmentarz wojenny sprzed 100 lat

Archeolodzy z Uniwersytetu Lubelskiego odkryli, w lesie kozłowskim pod Sochaczewem, zniszczony cmentarz z okresu I wojny światowej . Jedynym widocznym śladem po nim była zdewastowana stela nagrobna, porośnięta mchem.

Mazowieckie - archeolodzy odkryli cmentarz wojenny sprzed 100 latŹródło: Milosz G/Shutterstock.com
d3fsrj7
d3fsrj7

Archeolodzy z Uniwersytetu Lubelskiego odkryli w lesie pod Sochaczewem (województwo mazowieckie), zniszczony cmentarz z okresu I wojny światowej. Jedynym widocznym śladem po nim była zdewastowana stela nagrobna, porośnięta mchem.

Wykopaliska odsłoniły kilkadziesiąt tablic z nieczytelnymi inskrypcjami oraz jamy grobowe. Już wiadomo, że to bardzo cenne odkrycie, ale prace badawcze trwają nadal. Teraz eksperci sprawdzają, czy na terenie znajdują się szczątki żołnierzy, elementy umundurowania czy też inne przedmioty osobiste.

Szacuje się, że na odkrytym właśnie cmentarzu mogło spoczywać nawet 120 żołnierzy. Z tej grupy prawdopodobnie 25 osób należało do niemieckiej dywizji piechoty, która walczyła w tej okolicy w latach 1914-15.

W czasie I wojny światowej w okolicy Rawki i Bzury zginęło nawet 70 tys. żołnierzy. Z archiwalnych dokumentów wynika, że cmentarz mógł zostać ekshumowany w latach 60. XX w., a szczątki żołnierzy przeniesione na cmentarz parafialny w Kozłowie Biskupim. Jak było naprawdę? Okaże się, jak tylko eksperci zakończą i podsumują trwające wciąż prace.

d3fsrj7

- Efekt tych badań przyniesie wiedzę, czy faktycznie cmentarz był ekshumowany, czy tylko pobieżnie likwidowany, ponieważ widać na mim ślady dewastacji - wyjaśnia Jakub Wojewoda z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Po zakończeniu prac teren cmentarza zostanie zgłoszony jako miejsce pamięci, oznakowany i szczegółowo opisany.

IAR/ir

d3fsrj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fsrj7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj