Trwa ładowanie...

Międzybrodzie. Miasto z górą Żar oraz malowniczym Jeziorem Międzybrodzkim

Góra Żar w Międzybrodziu to jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Małego ze względu na doskonałą infrastrukturę oraz liczne atrakcje, które zlokalizowane są w okolicach szczytu. Międzybrodzie słynie także z czystego i malowniczo położonego Jeziora Międzybrodzkiego, w którym dostępnych jest wiele form rekreacji. Na jakie atrakcje mogą liczyć turyści odwiedzający Międzybrodzie i Górę Żar?

Góra Żar, MiędzybrodzieGóra Żar, MiędzybrodzieŹródło: Getty Images
d3j72u4
d3j72u4

Góra Żar w Międzybrodziu – podstawowe informacje o szczycie

Góra Żar jest to masyw górski należący do Beskidu Małego, zlokalizowany na obrzeżach Międzybrodzia Żywieckiego, 20 km na północ od Żywca. Szczyt ma wysokość 761 m i jest znanym miejscem w regionie ze względu na rozwiniętą infrastrukturę turystyczną oraz liczne atrakcje. Na wierzchołek można dostać się zarówno pieszymi, wytyczonymi szlakami, jak i kolejką liniowo-terenową. Na szczyt od lat 70-tych prowadzi również droga asfaltowa, jednak korzystać z niej mogą wyłącznie samochody uprzywilejowane.

Na grzbiecie góry Żar znajduje się najwyżej położony w Polsce zbiornik wodny, należący do elektrowni szczytowo-pompowej (elektrowni Porąbka – Żar).

Góra Żar - atrakcje turystyczne

Góra Żar to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, ponieważ stanowi stosunkowo łagodne wzniesienie, na które bez dużego wysiłku można dostać się piechotą, ale przede wszystkim wyposażone jest w liczne atrakcje, które przyciągają podróżnych. Jakie atrakcje turystyczne znajdują się na górze Żar?

·        Kolej liniowo-terenowa Góra Żar – to podstawowa atrakcja tego szczytu. Osoby, które preferują korzystanie z usług przewoźników, mogą dostać się na szczyt góry w niecałe 6 minut. Długość trasy kolejki wynosi 1300 m. Bilety można zakupić zarówno w kasie na miejscu, jak i przez Internet na oficjalnej stronie Polskich Kolei Liniowych.

d3j72u4

·        Zbiornik wodny należący do elektrowni Porąbka – Żar – sztuczny akwen wodny wybudowany w latach 70-tych na potrzeby elektrowni szczytowo – pompowej. Zbiornik ma kształt deltoidu i diametralnie zmienił naturalny wygląd szczytu. Dla turystów widok tak ogromnego, sztucznego zbiornika wodnego na wierzchołku góry stanowi nie lada atrakcję.

·        Szkoła szybowcowa – od 1936 roku u podnóża góry Żar funkcjonuje lotnisko szybowcowe, a wraz z nim Górska Szkoła Szybowcowa „Żar”. W placówce odbywają się szkolenia dla szybowników oraz uprawiane jest paralotniarstwo.

·        Park Linowy Trollandia – park zlokalizowany w pobliżu dolnej stacji kolejki na górę Żar. Miłośnicy pokonywania przeszkód i adrenaliny mają do dyspozycji kilka tras o długości nawet 100 metrów.

·        Tor narciarski – w sezonie zimowym na zboczach góry Żar wraz z wyciągami funkcjonują 2 stoki narciarskie

d3j72u4

·        Tor saneczkowy – całoroczny tor o długości 500 m, stanowiący doskonałą rozrywkę dla najmłodszych

·        Monsterroller – wypożyczalnia sprzętu zlokalizowana na szczycie góry, przeznaczona do ekstremalnego zjeżdżania z wierzchołka np. hulajnogą zjazdową czy drift trikem

·        Restauracje i punkty gastronomiczne na szczycie

d3j72u4

·        Lunety widokowe

Okolice Międzybrodzia i góry Żar Getty Images
Okolice Międzybrodzia i góry Żar Źródło: Getty Images

Czy Góra Żar to miejsce dla pasjonatów wspinaczki górskiej?

Góra Żar to stosunkowo niewielki szczyt, liczący niecałe 800 m wysokości, wobec czego pasjonaci wspinaczki górskiej mogą czuć się rozczarowani poziomem trudności zdobywania wierzchołka. Najbardziej stromy i trudny do pokonania odcinek zlokalizowany jest najbliżej podnóża góry, ale po kilkunastu minutach drogi nachylenie wraz z poziomem trudności się zmniejsza. Nie należy jednak tego szczytu skreślać, ponieważ po pokonaniu drogi, z tego stosunkowo niskiego szczytu rozciąga się przepiękna panorama na Kotlinę Żywiecką oraz tzw. Grupę Magury Wilkowickiej położoną w zachodniej części Beskidu Małego.

Rekreacja nad Jeziorem Międzybrodzkim

Oprócz osławionej góry Żar, Międzybrodzie znane jest z położenia nad Jeziorem Międzybrodzkim, które również przyciąga turystów. Zaletą jeziora jest jego czystość oraz bogata infrastruktura turystyczna, a przede wszystkim urokliwe położenie pośród masywów górskich. Jakie atrakcje turystyczne oferuje Jezioro Międzybrodzkie?

d3j72u4

Oprócz leżenia i kąpania się w rejonie licznych, strzeżonych plaż, nad jeziorem można uprawiać wiele form rekreacji:

·        Wycieczki rowerami wodnymi oraz rejsy żaglówkami, których wypożyczalnie znajdują się przy brzegu

·        Rejsy niewielkimi statkami

·        Wędkarstwo – w jeziorze tym żyje wiele gatunków ryb, takich jak: sandacz, pstrąg, sum czy szczupak. Na brzegu zlokalizowane są również wypożyczalnie sprzętu wędkarskiego.

d3j72u4

·        Wycieczki kajakiem

Okolice Międzybrodzia i góry Żar są na tyle urokliwe, że trudno jest się tam zatrzymać tylko na kilka godzin. Osoby, które chcą nacieszyć się tymi terenami przez dłuższy czas, bez problemu znajdą miejsce noclegowe w licznych ośrodkach wypoczynkowych, pensjonatach lub nawet – na polach namiotowych.

Gdzie w tym roku Polacy pojadą na wakacje? Ekspert przedstawia najnowsze dane

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3j72u4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j72u4