Trwa ładowanie...
14-05-2010 16:06

Międzygórze. Masyw Śnieżnika. Ścieżki turystyczne

Międzygórze to wieś letniskowa położona w masywie Śnieżnika u zbiegu dolin potoków Wilczki i Bogoryi. Do rozwoju osady przyczyniła się księżna Marianna Orańska, która rozpoczęła zagospodarowywanie okolicy. Z jej inicjatywy, w Międzygórzu, powstały pierwsze pensjonaty w stylu tyrolskim. Zwiedzającym udostępniono również 27-metrowy wodospad Wilczki, do dziś jedną z największych atrakcji miejscowości. Na turystów czekają również ścieżki turystyczne.

Międzygórze. Masyw Śnieżnika. Ścieżki turystyczneŹródło: Hachette Polska
d3osx5w
d3osx5w

Dzięki działalności dr Henryka Janischa z Jawora, Międzygórze stało się nie tylko letniskiem, ale również uzdrowiskiem. W 1882 roku zbudowano tutaj duży zakład kąpielowy dziś dom wczasowy „Gigant” oraz wiele innych budynków i willi.
Z czasów, kiedy Międzygórze było jeszcze osadą drwali, pochodzi XVIII-wieczny drewniany kościół św. Józefa. Zachował się także zespół drewnianych chat sudeckich. W centrum wsi, wznosi się kamienny kościół św. Krzyża, dawniej ewangelicki, z 1911 roku.Poniżej wodospadu Wilczki dolinę przegradza kamienna zapora z 1908 roku o długości 108 i wysokości blisko 30 metrów. Na stokach Lesińca, na północ od centrum, leży „Ogród Bajek” utworzony w latach 20. XX wieku przez miejscowego leśnika Izydora Kriestena.To park, w którym królują postaci z bajek, m.in. Rumcajs i Reksio.

Masyw Śnieżnika

To najwyższe pasmo górskie, otaczające Kotlinę Kłodzką. Stanowi przedłużenie Gór Bialskich w kierunku zachodnim, z którymi sąsiaduje poprzez dolinę Morawki. Wysokość 1425 m n.p.m. nie jest imponująca, ale w porównaniu z innymi łańcuchami otaczającymi kotlinę, masyw ten jest prawdziwym olbrzymem. Śnieżnik przewyższa większość okolicznych grzbietów o 400-500 metrów. Jego szczyt często spowijają mgły i chmury. Widziany z wielu miejsc Kotliny Kłodzkiej, wydaje się wyjątkowo niedostępny. To jednak pozory. Z Międzygórza prowadzi w kierunku Śnieżnika przyjazny szlak turystyczny. Górska droga, wychodząca ze wsi, jest odśnieżana nawet w najbardziej surową zimę, a szlak, wspinający się trawersem na Halę pod Śnieżnikiem, zawsze przetarty. Na hali pod Śnieżnikiem, wznosi się schronisko wybudowane z inicjatywy księżnej Marianny Orańskiej w 1871 roku. Wcześniej znajdowało się tutaj duże gospodarstwo hodowlane, zwane „Szwajcarką”, prowadzone przez alpejskiego górala sprowadzonego przez księżną ze Szwajcarii. Hala pod
Śnieżnikiem to wysokogórska łąka położona na wysokości 1100-1250 m n.p.m. Jest łącznikiem pomiędzy dwoma kulminacjami masywu - Śnieżnikiem i jego mniejszym o 100 m „bratem”, nazywanym Małym Śnieżnikiem. Stoki pod szczytem Śnieżnika pokrywają wysokogórskie murawy, pola kosodrzewiny oraz rumowiska skalne powstałe w epoce lodowej. Do najciekawszych roślin należą, jedyne w Polsce, stanowiska dzwonka brodatego i owsicy spłaszczonej. Cały ten wysokogórski krajobraz obejmuje po polskiej stronie rezerwat „Śnieżnik Kłodzki”, który sąsiaduje z rezerwatem „Králicky Sněžnik”. Szczyt Śnieżnika to miejsce, gdzie można przekroczyć granicę. Po stronie czeskiej znajdują się niezwykle interesujące fragmenty najwyższych partii masywu Śnieżnika, a niebieski szlak pozwala zdobyć najciekawsze szczyty wznoszące się powyżej 1200 m n.p.m. Śnieżnik to niejedyny cel wycieczek z Międzygórza. Turystów przyciąga również Igliczna (845 m n.p.m.). Na jej szczyt można dojść w godzinę. Stoi tutaj sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Barokowy
murowany kościół został zbudowany w 1782 roku. Umieszczono w nim figurkę Matki Boskiej Śnieżnej, która od 1750 roku znajdowała się w kapliczce na drzewie. Drzewo zniszczył w 1756 roku piorun, nie czyniąc figurce żadnej szkody. Od tego czasu uznawana jest za cudowną. W pobliżu sanktuarium znajduje się schronisko „Maria Śnieżna” zbudowane w 1880 roku. Z tarasu schroniska roztacza się piękna panorama Śnieżnika.

Okolice

Długopole-Zdrój – miejscowość uzdrowiskowa nad przełomowym odcinkiem Nysy Kłodzkiej. Szczawy zaczęto wykorzystywać dopiero w XIX wieku. Bystrzyca Kłodzka – miasto nad Nysą Kłodzką. Średniowieczny układ urbanistyczny z dwoma rynkami: Dużym i Małym. Centrum Dużego Rynku, obecnie pl. Wolności, zajmuje neogotycki ratusz. Na Małym Rynku stoi pręgierz z połowy XVI wieku. Miasto do dzisiaj otaczają fragmenty XIV-wiecznych murów obronnych z basztą Bramy Kłodzkiej i zachowaną Bramą Wodną. Międzylesie – renesansowy zamek z Czarną Wieżą z XIV wieku i przylegającym barokowym pałacem. Barokowy kościół Bożego Ciała.

Seria: Miejsca niezwykłe

d3osx5w

Tytuł: Zakątki na urlop i weekend

Autor: Dariusz Jędrzejewski

d3osx5w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3osx5w