Trwa ładowanie...
21-06-2011 07:09

Mistyczne Góry Świętokrzyskie

Mistyczne ośrodki pogańskiego kultu, hodowla bizonów, wspaniała puszcza jodłowa, Jaskinia Raj, jedno z najbardziej znanych drzew w Polsce – Dąb Bartek czy XIV wieczny zamek - to tylko część z atrakcji, które czekają na turystów wybierających się w Góry Świętokrzyskie.

Share
Mistyczne Góry ŚwiętokrzyskieŹródło: Travel Channel
d3hubvj

Mistyczne ośrodki pogańskiego kultu, hodowla bizonów, wspaniała puszcza jodłowa, Jaskinia Raj, jedno z najbardziej znanych drzew w Polsce – Dąb Bartek czy XIV wieczny zamek - to tylko część z atrakcji, które czekają na turystów wybierających się w Góry Świętokrzyskie.

Góry Świętokrzyskie położone w środkowo – południowej części Polski przyciągają turystów z całego świata nie tylko w okresie ferii zimowych. Stanowią wspaniałe miejsce docelowe również latem lub podczas krótkiego wypadu majowego.

Uważane za jedno z najstarszych pasm górskich w Polsce, ale i w Europie, Góry te są stosunkowo niewysokie. Najwyższym wzniesieniem jest szczyt Łysica (wysokość 612 m n.p.m.) położony w paśmie Łysogór. Zielone stoki porośnięte lasem jodłowo-bukowym, zamieszkują liczne gatunki zwierząt. Należą do nich m.in.: lisy, sarny, jelenie, zające, dziki i nietoperze. Obecnie część obszaru należącego do Gór, objęta została Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.

d3hubvj

Nazwa Gór związana jest z klasztorem położonym na Łysej Górze. W dawnych czasach były w nim przechowywane relikwie drzewa Krzyża Świętego. Początkowo nazwa dotyczyła samego klasztoru, który zyskał miano - Klasztor Świętego Krzyża.
W późniejszych latach od tego symbolu nazwano całe Góry.

Co warto zobaczyć?

Góry Świętokrzyskie mają do zaoferowania turystom wiele walorów przyrodniczych, jak i historycznych. Będąc w Górach koniecznie należy zobaczyć: jedną z piękniejszych jaskiń w Polsce – Jaskinie Raj, Zamek Królewski w Chęcinach, największe drzewo w Polsce – Dąb Bartek. Na szczególne uwzględnienie zasługuje także: wspomniana wcześniej Łysica - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, Puszcza Jodłowa oraz muzeum Wsi Kieleckiej i Skansen w Tokarni, gdzie zobaczyć można wartościowe pozostałości budownictwa wiejskiego oraz małomiasteczkowego ziemi Kieleckiej.

Ponadto Góry Świętokrzyskie to również idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku lubiących piesze lub rowerowe wycieczki. W północno - zachodniej części województwa świętokrzyskiego w powiecie koneckim do dyspozycji mieszkańców jak i przejezdnych jest około 250 km szlaków pieszych oraz 120 km znakowanych szlaków rowerowych. Trasy są bardzo zróżnicowane. Niektóre prowadzą przez ścieżki leśne, małe wioski oraz malownicze, przepiękne punkty widokowe. Łączna długość wszystkich szlaków wynosi ponad 1500 km. Głównym szlakiem w Świętokrzyskich jest Gołoszyce - Kuźniaki, o długości 105 km (kolor czerwony).

Noclegi

Jeśli chcesz wybrać się w Góry Świętokrzyskie to nie powinieneś mieć żadnych problemów ze znalezieniem noclegu. Do dyspozycji gości są przygotowane różne obiekty, takie jak: pokoje gościnne, hostele, hotele, apartamenty (czynne przez cały rok) oraz pola namiotowe. Przedział cenowy jest bardzo zróżnicowany. Ceny wahają się od 25 zł za dobę do nawet 400 zł. Wszystko zależy od komfortu jaki nas interesuje.

d3hubvj

Dojazd

Planując podróż w Góry Świętokrzyskie można wybrać spośród kilku opcji. Można dostać się tam pociągiem, autokarem, samochodem lub samolotem, lądując w Kielcach - głównym mieście regionu. Alternatywą dla tych wytrwalszych może być oczywiście rower. W pobliżu obszaru Gór Świętokrzyskich przebiega także trasa E 77 oraz drogi krajowe 73 i 74. Odległość z Warszawy do Kielc to ok. 180 km, z Krakowa 120 km, natomiast z Katowic 145 km.

Jeśli nigdy nie byłeś w Górach Świętokrzyskich, a planujesz zorganizowanie tam wycieczki zapraszamy do oglądania czerwcowego odcinka programu „Travel 2011” na antenie Travel Channel. Niezastąpiony prezenter Michał Borejko odwiedzi świętokrzyskie gołoborza, Szydłów, zwany polskim Carcassonne, pałac w Kurozwękach i Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach. Najbliższa emisja 18 czerwca o godzinie 17.00

Więcej informacji znajdziecie na stronie: *www.travelchanneltv.pl *

d3hubvj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hubvj
d3hubvj