Trwa ładowanie...

Most Galata Leonarda da Vinci. Historia. Ciekawostki. Jak powstawał?

Stambulski most Galata łączący Karaköy z Eminönü został zbudowany w 1845 r. na prośbę Bezm-i Alem Valide - matki panującego wówczas sułtana Abdülmecida. Jak powstawał? Publikujemy historię i ciekawostki.

Most Galata Leonarda da Vinci. Historia. Ciekawostki. Jak powstawał?Źródło: Biuro Kultury i Biura Kultury i Turystyki Ambasady Turcji
d1ldb12
d1ldb12

Stambulski most Galata łączący Karaköy z Eminönü został zbudowany w 1845 r. na prośbę Bezm-i Alem Valide - matki panującego wówczas sułtana Abdülmecida. Najstarsze podania mówią, że pierwsza stała przeprawa nad Złotym Rogiem powstała z rozkazu Justyniana Wielkiego w VI wieku. Wcześniej - podczas oblężenia Konstantynopola w 1453 roku – tureckie wojska chcąc przedostać się na drugi brzeg wód Bosforu, utworzyły ruchomy most z okrętów.

Pierwsze plany stałej konstrukcji pojawiły się w latach 1502-1503. W 1502 r. na zamówienie sułtana Bajezyda II powstał projekt architektoniczny, którego twórcą był włoski renesansowy artysta, architekt, matematyk i rzeźbiarz Leonardo da Vinci. Sułtan po otrzymaniu projektu 240-metrowego mostu o szerokości 23 metrów i wysokości 40 metrów nie zgodził się na jego budowę. Wykonanie tego projektu uznał za nierealne. List napisany w 1502 r. do Bajezyda II, w którym da Vinci opisuje plan mostu, odnaleziono w 1952 r. w Archiwum Państwowym w Muzeum Topkapı w Stambule.

W prywatnych notatkach Leonarda da Vinci znajdują się dwa różne rysunki przedstawiające opływową konstrukcję. Mistrz podpisał je słowami: "Most z Pery do Konstantynopola, szerokości 40 braccia, wysokości 70 braccia nad powierzchnią wody, długości 600 braccia, z czego 400 braccia nad morzem, 200 nad lądem tak, by stał na podporach". Mniejszą, 100-metrową wersję konstrukcji włoskiego mistrza wzniesiono w 2001 r. w norweskiej miejscowości Aas. Służy ona za przejście dla pieszych nad autostradą i została nazwana imieniem Leonarda da Vinci.

Więcej informacji o projekcie www.leonardobridgeproject.org

d1ldb12
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ldb12