Trwa ładowanie...
05-03-2010 15:24

Na północy i zachodzie zima na całego!

Niewielkie opady śniegu w Alpach w ciągu ostatnich dni. W wielu miejscach dodatnie temperatury spowodowały, że nastała odwilż,a także padał deszcz.

Share
Na północy i zachodzie zima na całego!Fot: Skiinfo
d1vix3p

Jednak dzięki ogromnej akumulacji białego puchu warunki na stokach w wielu miejscach w Europie są zadowalające. Na wschodzie kontynentu nietypowe jak na tę porę sezonu dodatnie temperatury sprawiły problemy miłośnikom zimowych sportów, szczególnie tym, którzy postanowili uprawiać je w Bułgarii. Na północy Europy, w Szkocji i na Półwyspie Skandynawskim śnieg prószył obficie.

Za Oceanem Atlantyckim spore opady śniegu nawiedziły zarówno wschodnie jak i zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej.

We Francji w ciągu ostatnich trzech-czterech dni opadów śniegu było jak na lekarstwo. Wcześniej zdarzały się częściej. W ubiegły piątek wyemitowanych w tym kraju zostało 13 Powder Alarm'ów.

d1vix3p

Jedne z najobfitszych opadów nawiedziły Le Grand Bornand i pozostawiły po sobie po 7 dniach warstwę 75 cm świeżego śniegu.

Hubert Bon-Bétend pracujący w Le Grand Bornand informuje: "Na początku sezonu opadów śniegu w naszym ośrodku było niewiele, jednak od początku stycznia stały się one bardziej obfite i regularne. W jeden dzień potrafiło go spaść od 15 do 20 cm. Jakość śnieżnego poszycia jest bardzo dobra i wynosi 100 cm na wysokości 1200 m, 170 cm na wysokości 2300 m. Zagrożenie lawinowe oceniane jest obecnie na 2 w pięciostopniowej skali, jednak jeszcze w niedzielę z powodu dodatnich temperatur było ono podwyższone. Mamy nadzieję, że końcówka sezonu będzie udana, a temperatury nie będą sprawiać większych problemów."

Niewiele mniej śniegu w ubiegłym tygodniu spadło w La Clusaz, Val Thorens oraz Alpe d'Huez. Jego powłoka zwiększyła się o 45–52 cm. Najwięcej białego puchu we Francji jest obecnie w Chamonix Mont-Blanc (4,2 m).

Mniej korzystne warunki występują obecnie we Włoszech, szczególnie w środkowej i północnej części tego kraju. Ciepła pogoda zamiast śniegu przynosi ze sobą deszcze. Lepsze warunki narciarskie występują na południu Włoch, co z pewnością dla Włochów okazało się zaskoczeniem.

d1vix3p

W ostatnich 7 dniach sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. W Courmayeur spadło 75 cm świeżego śniegu, w Arabba Marmolada – 70 cm, w La Thuile – 55 cm, a w Bardonecchia – 40 cm. Najwięcej śniegu w kraju i tej części Europy pozostaje w dalszym ciągu na lodowcu Arabba Marmolada.

Obszary narciarskie w Austrii, takie jak Sölden, Obertauern, Ski Welt wraz z Brixental, Söll i Ellmau doświadczyły wczoraj (2 marca 2010) niewielkich opadów śniegu. W każdym z nich spadło po 5 cm białego puchu. W paru miejscach śnieg ciągle prószy. W St. Anton i Hochfügen do tej pory spadło go 5 cm, a w Saalbach i Hinterglemm – 10 cm. W ciągu kilku najbliższych dni w terenie górskim spodziewane są kolejne opady.

[

SKI INFO
SKI INFO

]( http://www.skiinfo.pl )

d1vix3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vix3p