Na wycieczce - apteczka
Podstawowy zestaw na jednodniową wycieczkę powinien składać się z: dwóch bandaży elastycznych, jałowych kompresów gazowych, plastrów z opatrunkami, środków przeciwbólowych, rozkurczowych, odkażających, glukozy, kropli do oczu (łagodzących podrażnienia) i folii NRC.
28.01.2010 14:29
W przypadku jednodniowych wędrówek dublowanie poszczególnych elementów apteczki przez wszystkich uczestników jest mało sensowne (osobisty zestaw powinien być zredukowany do minimum – plastrów, środków przeciwbólowych, folii NRC). Bardziej praktyczne jest zestawienie wspólnej apteczki na podstawie uzgodnionej przez uczestników listy niezbędnych lekarstw, środków opatrunkowych itd.
Oczywiście, jeśli ktoś stale przyjmuje jakieś leki, muszą one znaleźć się w jego plecaku. Podobnie, ustalić należy wcześniej, czy ktoś nie jest uczulony na zabierane specyfiki, ponieważ w jego przypadku będą one bezużyteczne (osoba taka musi zaopatrzyć się w bezpieczne dla niej środki).
Apteczkę należy zabezpieczyć przed zgnieceniem i zamoczeniem, najlepiej umieścić ją w sztywnym plastikowym pudełku i dodatkowo szczelnie zapakować w foliową torbę.
Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy lekom, które zabieramy, nie skończył się termin przydatności i oczywiście w razie czego przeterminowane wymienić. Warto, by w apteczce znalazły się ulotki informacyjne dotyczące zabranych leków lub własnoręcznie zrobiony z nich krótki wypis – dzięki nim w terenie nawet niedoświadczone osoby będą mogły zorientować się, jak stosować i dawkować poszczególne specyfiki, jakie są w ich przypadku przeciwwskazania użycia, działanie uboczne itp.
Wskazane jest, by wszystkie osoby w grupie posiadały elementarną wiedzę na temat najczęściej pojawiających się dolegliwości, stosowania podstawowych leków, odkażania i opatrywania typowych ran (otarć, skaleczeń) itp. – zwiększa to prawdopodobieństwo, że prawidłowo zinterpretują obserwowane u siebie lub kolegi objawy i nie pozostaną wobec nich bezradne.
Oczywiście podczas stosowania lekarstw trzeba powstrzymać się od spożywania alkoholu – nawet, jeśli dotarliśmy już bezpiecznie do schroniska lub do domu. Alkohol w połączeniu z niektórymi lekami może być niebezpieczny, zaburza ich działanie, a w najlepszym wypadku wywołuje nieprzyjemne reakcje organizmu.