Trwa ładowanie...
07-11-2013 10:07

Najbardziej zakorkowane miasta w Europie. Warszawa w czołówce

Firma TomTom opublikowała właśnie wyniki raportu Traffic Index za drugi kwartał 2013 roku, który precyzyjnie mierzy poziom zatłoczenia dróg w 59 największych miastach europejskich i porównuje te wyniki z drugim kwartałem 2012 roku. Z raportu wynika, że aglomeracja warszawska jest trzecim – po Moskwie i Stambule – najbardziej zakorkowanym miastem w Europie.

Najbardziej zakorkowane miasta w Europie. Warszawa w czołówceŹródło: Marc CECCHETTI - Fotolia.com
d3yl6gq
d3yl6gq

W raporcie zostały uwzględnione najważniejsze europejskie metropolie powyżej 800 tys. mieszkańców. Jego wyniki nie pozostawiają złudzeń - kierowcy na całym świecie średnio tracą w korkach 8 dni roboczych w ciągu roku.

Aglomeracja warszawska na 3. miejscu

Z europejskiej części globalnego raportu wynika, że średni poziom zatłoczenia w aglomeracji warszawskiej *w drugim kwartale 2013 roku wyniósł *44 proc. *Oznacza to, że średni czas podróży w stolicy Polski był dłuższy o 44 proc. niż wtedy, gdy ruch przepływał swobodnie. W szczytach porannym i wieczornym poziom zakorkowania wynosił 89 proc. i 95 proc. Największe spowolnienie ruchu przypadało na poniedziałkowe poranne godziny szczytu oraz wieczorne godziny szczytu w piątki. *Najbardziej zakorkowanym dniem w aglomeracji warszawskiej był 25 maja 2013 roku - było to związane ze znacznymi opadami deszczu od samego rana i zalanymi ulicami.

W praktyce oznacza to, że jeśli w drugim kwartale 2013 roku codziennie podróżowaliśmy pół godziny, to w *korkach *spędziliśmy 110 godzin (średnia na cały rok). Przy czym w odniesieniu do szczytów porannych i wieczornych czas podróży był niemal dwa razy dłuższy niż w przypadku swobodnego ruchu.

Analizując dane z 2011 i 2012 roku warto zauważyć, że sytuacja praktycznie nie ulega zmianie, nawet pomimo otwarcia autostrady A2 i drogi ekspresowej S8 Konotopa-Powązkowska. Pewną poprawę może tutaj przynieść dopiero uruchomienie II linii metra, planowane na koniec 2014 roku.

d3yl6gq

W Polsce króluje aglomeracja łódzka

Równolegle do raportu dotyczącego największych miast w Europie firma TomTom zbadała również zakorkowanie miast poniżej 800 tysięcy mieszkańców. W zestawieniu znalazły się dwie polskie aglomeracje: łódzka oraz krakowska. Okazało się, że zakorkowanie w tej pierwszej było wyższe niż nawet w aglomeracji warszawskiej: ogólny współczynnik wyniósł aż 53 proc., w porannym szczycie – 76,8 proc., a w wieczornym – 103 proc. Kraków w tym zestawieniu wypadł zdecydowanie lepiej niż stolica: ogólny współczynnik wyniósł 29,8 proc., w porannym szczycie – 54,9 proc., a w wieczornym – 66,8 proc.

Korki w Europie

Najbardziej zakorkowaną aglomeracją w Europie w drugim kwartale 2013 roku była Moskwa. Średni czas podróży w stolicy *Rosji *był dłuższy o 65 proc. w porównaniu z okresem, gdy ruch przepływał swobodnie i o 114 proc. dłuższy podczas porannych godzin szczytu. Wieczorem czas podróży wydłużał się o 133 proc.

Na drugim miejscu uplasowała się aglomeracja stambulska. Średni czas podróży był tu dłuższy o 57 proc. w porównaniu z okresem, gdy ruch przepływał swobodnie oraz o 81 proc. podczas porannych godzin szczytu. W szczycie wieczornym czas spędzony za kierownicą wydłużał się o 127 proc.

Kolejne miejsca zajęły Palermo, Marsylia, Rzym, Paryż, Sztokholm, Bruksela oraz Lyon.

if/pw

d3yl6gq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yl6gq