Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
18-07-2017 13:19

Najpiękniejsze miejsca na piknik w 6 województwach Polski

Na synoptycznych mapach Polski na dłuższy czas zagościło słońce. A gdy za oknem wzrasta temperatura, znacznie chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Idealnym pomysłem na odpoczynek w towarzystwie rodziny lub znajomych jest piknik. Jednak zamiast wybierać się do miejsc oblężonych przez poszukiwaczy popularnych lokalizacji widzianych na Instagramie, warto zjechać z utartych szlaków i odwiedzić malownicze zakątki ukryte przed światem.

Artykuł sponsorowany
Najpiękniejsze miejsca na piknik w 6 województwach PolskiŹródło: Materiały prasowe
drhhc72
drhhc72

Inspiracją mogą stać się punkty prowadzone w duchu slow polecane przez projekt Slow Road by Mazda, do których prowadzą najpiękniejsze trasy w Polsce.

Zachodniopomorskie: Uniście

Nad morzem piknik nie kojarzy się z zieloną trawą czy szumiącymi drzewami. W tej części Polski otoczenie zmienia się na piaszczystą plażę, pisk mew i dźwięk fal obijających się o kutry rybackie. Aby zasmakować takiej atmosfery należy udać się do miejscowości Unieście niedaleko Mielna. Można znaleźć tam przystań rybacką położoną przy samej plaży. Szukając odpoczynku, warto pamiętać o cieplejszym kocu i herbacie w termosie. Plaża intryguje poza sezonem, gdy w ciszy można obserwować maleńkie kutry rzucane przez morskie fale.

Warmia i Mazury: Pranie

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Wielka Kraina Jezior Mazurskich szczególnie urzeka na przełomie wiosny i lata. To moment, w którym lasy roją się ptaków, a flora budzi się do życia. W tym okresie miasteczka turystyczne powoli zapełniają się gośćmi wykorzystującymi ciepłe weekendy. Dlatego warto wybrać się w głąb lasów okalających popularne Ruciane-Nida. Niespełna 8 kilometrów od zatłoczonego latem miasteczka, nad brzegiem Jeziora Nidzkiego, można odnaleźć miejsce urzekające swoim klimatem od pierwszego momentu – Leśniczówkę Pranie. Okoliczni mieszkańcy zauroczeni mgłami otulającymi polanę mawiali, że "mgła się tu pierze". Z upływem lat przyjęło się po prostu Pranie. Od wielu lat stoi w tym miejscu leśniczówka, w której gościł Konstanty Ildefons Gałczyński. Muzeum K. I. Gałczyńskiego jest miejscem o wyjątkowym, poetyckim genius loci. Z pewnością to jedno z piękniej położonych muzeów w Polsce – w sercu Puszczy Piskiej, a jednocześnie w rezerwacie jeziora Nidzkiego, w części objętej strefą ciszy – mówi Jagienka Kass, Adiunkt Muzeum w Praniu. Dziś w budynku mieści się muzeum, jednak okolica zachęca do rozłożenia koca piknikowego na pobliskim pomoście i rozkoszowanie się dźwiękami muzyki, dobiegającymi z sali koncertowej leśniczówki.
Adres:
ul. Pranie 1, Ruciane-Nida
tel. 87 / 425 62 48
www.lesniczowkapranie.art.pl

Dolny Śląsk: Góry Sowie

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Na Dolnym Śląsku projekt Slow Road poleca odwiedzić miejsce z romantyczną historią w tle i urzekającym widokiem na góry z pobliskich zboczy. Chata pod Sową, a właściwie Szyprówka, przyciąga coraz więcej osób, które w tym miejscu jak zaczarowani zapominają, co to znaczy pośpiech. Właścicielami miejsca są Gosia ze Środy Śląskiej i Krzysiek z Nowej Rudy. Wiele lat temu przyjeżdżali do chaty na weekendy, to właśnie tam się poznali. Choć restauracja nie należała do nich, już wtedy stała się ich miejscem na Ziemi. Obecnie odważni właściciele bezkompromisowo wywieszają na barze kartkę, "że nie podają piwa z sokiem i serwują złoty trunek pochodzący jedynie od regionalnych rzemieślników". Tu na piknik najlepiej wybrać się w towarzystwie bliskiej osoby. W czasie zachodu słońca jest tam szczególnie cicho i spokojnie. Z głośników snuje się jedynie ulubiona muzyka Krzyśka, a w dolinach można dostrzec unosząca się mgłę.
Adres:
Sokolec 32, Sokolec
tel. 785 390 299
www.szyprowka.pl

Świętokrzyskie: Sandomierz

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W Sandomierzu proponuje się spacer w kierunku Wisły. Po zwiedzaniu kamiennej starówki można natknąć się na skrawek trawy, wypoczywających na leżakach ludzi i dokazujące wokół dzieci. Mowa tu o "Bistro na Podwalu". W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych na tych terenach rozciągały się sady jabłek. Przestrzeń restauracji służyła jako magazyn, a zamiast stolików stały skrzynie wypełnione szarą renetą. Dzisiaj zachowała się jedynie restauracja z klimatycznie zaaranżowaną przestrzenią na zewnątrz. Miejsce zyskuje w oczach w środku tygodnia, gdy nie zaglądają tu tłumy gości. Naturalnie w takiej lokalizacji obowiązkową pozycją w koszu piknikowym wydaje się być szarlotka przyrządzona ze świeżo startych jabłek.
Adres:
ul. Podwale Dolne 8a, Sandomierz
tel. 697 182 084
wwww.bistropodwale.pl

Łódzkie: brzeg Warty

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Nad brzegiem Warty kryje się teren, który śmiało nazwać rajem - Załęczański Park Krajobrazowy. Park został utworzony w 1978 roku i chroni malowniczy przełom Warty oraz pozostałości morza jurajskiego. To również w ukrytej w Szachownicy jaskini kryje się drugie co do wielkości zimowisko nietoperzy w Polsce. Ten mały skrawek ziemi łódzkiej to sielanka dla miłośników odpoczywania na świeżym powietrzu. Na rowerzystów czekają tu 25 km dróżek i szlaków rowerowych. W podróż rowerem najlepiej wyruszyć z Działoszyna. Miłośnicy spływów kajakowych docenią meandry, ciągnącej się kilometrami rzeki Warty. Natomiast wędrujących pieszo mogą wybrać się na spacer po jednym z trzech szlaków: Jury Wieluńskiej, Przełomu Warty przez Wyżynę Wieluńską czy Rezerwatów Przyrody. Po rozłożeniu miękkiego koca można rozkoszować się widokiem przejrzyście czystej rzeki i bujnych lasów.

Śląskie: Gajówka

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nie łatwo jest znaleźć nieprzeciętne miejsce do piknikowania. Tym bardziej warto odwiedzić Gajówkę Sygnotka. Udając się w tamtym kierunku, do kosza piknikowego nie warto pakować nic poza kocem i dobrym humorem. Na miejscu gospodarze proponują jesiotra z pieczonymi jabłkami. Na pewno nie będą mieli nic przeciwko jedzeniu go z apetytem na świeżym powietrzu. Dookoła gajówki znajduje się wiele szlaków turystycznych: pieszych, konnych i rowerowych. Teren ten słynie z różnorodności przyrodniczej. W tutejszych lasach można spotkać rzadkich gatunków roślin i zwierząt, a także, po dłuższym spacerze ochłodzić się w krystalicznie czystej wodzie, pochodzącej z czwartorzędu.

Artykuł sponsorowany
drhhc72

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drhhc72

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj