Trwa ładowanie...
04-12-2009 11:23

Nastoletni narciarze będą jeździć w kaskach

Senatorowie chcą, by obowiązek zakładania kasku podczas jazdy na nartach lub snowboardzie obejmował osoby do 15. roku życia.

Nastoletni narciarze będą jeździć w kaskachFot: Jupiterimages
d4juls0
d4juls0

Narciarze i snowboardziści, którzy nie mają skończonych 15 lat, będą musieli jeździć w kaskach zadecydowali senatorowie, przyjmując bez poprawek nowelizację ustawy o kulturze fizycznej. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Wprowadzenie obowiązku korzystania z kasków przez niepełnoletnich narciarzy i snowboardzistów zwiększy bezpieczeństwo na stokach. Dorośli będą sami decydować, czy chcą chronić swoje głowy.

- Od kilku lat propagujemy jazdę w kaskach na nartach i snowboardzie. Ratownicy GOPR od 2005 roku obowiązkowo jeżdżą w kaskach narciarskich w czasie pełnienia dyżurów ratowniczych - zaznacza Jacek Dębicki, naczelnik GOPR.

d4juls0

Potrzebę zmiany ustawy w zakresie dbania o bezpieczeństwo młodych osób uzasadnia m.in. tym, że trasy narciarskie są często wąskie. W dodatku w ostatnich latach zmienił się styl jazdy na nartach carving co umożliwia osiąganie dużo większych prędkości na stokach.

Te czynniki powodują, że ryzyko zderzenia się np. narciarzy na trasie jest coraz większe. Tym samym większe jest prawdopodobieństwo urazów głowy.

- Kask może uratować zdrowie lub życie narciarzy czy snowboardzistów, a na pewno zmniejszy skutki takich kolizji - mówi Jacek Dębicki.

Pomysł podoba się także instruktorom narciarstwa.

d4juls0

- Kaski powinny być obowiązkowe. Wiele razy widziałam, jak ratowały życie - mówi Małgorzata Naróć z Akademii Carvingu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy rodzice, instruktorzy bądź inni opiekunowie będą musieli dopilnować, by osoby do 15 roku życia korzystały z kasku. Jeżeli opiekun zezwoli nieletniemu na jazdę bez kasku, to zostanie ukarany grzywną lub naganą.

Łukasz Kuligowski Gazeta Prawna w internecie www.gazetaprawna.pl

d4juls0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4juls0