ycipk-11q7qu
pigmeje

National Geographic: sekrety ludzkiego wzrostu

Jak duży może być człowiek? Ile mierzy przeciętny Polak? Czy wysocy mają łatwiej? Dlaczego Pigmeje nie rosną? Redakcja miesięcznika National Geographic Polska w lutowym numerze magazynu próbuje rozwikłać zagadki ludzkiego wzrostu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
National Geographic: sekrety ludzkiego wzrostu
(PRAKASH MATHEMA / AFP)
ycipk-11q7qu

Jak duży może być człowiek? Ile mierzy przeciętny Polak? Czy wysocy mają łatwiej? Dlaczego Pigmeje nie rosną? Redakcja miesięcznika National Geographic Polska w najnowszym numerze magazynu próbuje rozwikłać zagadki ludzkiego wzrostu.

Ludy zamieszkujące Europę nigdy nie odeszły daleko od granicy 180 cm. Choć średniowieczne zbroje w muzeach wydają nam się małe, jest to tylko złudzenie – wielkość kości w tamtych czasach nie różniła się od naszych. Według badań, przytoczonych przez National Geographic Polska w materiale pt. „W granicach wzrostu” przeciętny Europejczyk w paleolicie mierzył 175 cm, w średniowieczu 167 cm, dziś zaś jego wzrost wynosi średnio 172,5 cm. Współcześnie ok. 95% przedstawicieli Homo sapiens jest średniego wzrostu, przy czym kobiety są zwykle niższe o 13-15 cm od mężczyzn. *Najwyżsi mężczyźni *żyją dziś w – osiągają oni około 181,7 cm wzrostu (kobiety 166,8 cm). Polacy również plasują się w górnej części wykresu – w 2001 roku *przeciętny Kowalski *miał 177, 4 cm. Po przeciwnej stronie znajdują się natomiast przedstawiciele narodów azjatyckich. Chińscy mężczyźni mierzą średnio 166 cm, Hindusi 164 cm, a Wietnamczycy 162 cm.

Czy wysocy mają lepiej?

ycipk-11q7qu

Są oni uważani za zdrowszych i odporniejszych, mają niższe ciśnienie, trudniej im się odwodnić. Wśród badaczy występują jednak różne opinie. Cytowany w magazynie ekspert ds. żywienia Thomas Samaras przekonuje, że wraz ze wzrostem rośnie zapotrzebowanie energetyczne człowieka. Wysocy ludzie cieszą się więc lepszym zdrowiem, ale są mniej ekonomiczni dla środowiska.

Najwyższy i najniższy człowiek na świecie

Redakcja przygląda się również wszelkim skrajnościom dotyczącym ludzkiego wzrostu. T*urek Sultan Kosen (251 cm)* oraz Neplaczyk Chandra Bahadur Dangi (54,6 cm) to prawdopodobnie najwyższy i najniższy obecnie dorosły człowiek na świecie. Skąd bierze się karłowatość czy gigantyzm? Na to pytanie naukowcy próbują odpowiedzieć od lat.

Pigmeje - plemiona niezwykłe

ycipk-11q7qu

Kolejną zagadkę natury są Pigmeje, którym redakcja poświęciła osobny artykuł. Choć przedstawiciele tych unikalnych plemion żyją jeszcze w i w , jest ich coraz mniej. Pigmejów na całym świecie oprócz wzrostu łączy bardzo niska długość życia.

Czytaj także:

Tylko 30-50% dzieci dożywa 15 lat, a mniej niż jedna trzecia kobiet osiąga wiek menopauzy. Badacze spierają się, czy ta cecha może mieć związek z niezwykłą fizjonomią pigmejskich plemion…

Więcej w lutowym numerze magazynu National Geographic Polska.

ycipk-11q7qu
Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-11q7qu

ycipk-11q7qu
ycipk-11q7qu