Trwa ładowanie...
APTN

Nazare - portugalska mekka surferów

Portugalia to dla surferów najatrakcyjniejszy kraj w Europie. Warunki do uprawiania tego nietypowego dla starego kontynentu sporu są tu dobre przez cały rok, jednak prawdziwy sezon na fale rozpoczyna się dopiero teraz. Północny Atlantyk późną jesienią i zimą to prawdziwy raj dla kochających rajdy na desce po wzburzonym morzu.

Share
Nazare - portugalska mekka surferów
Źródło: AP/Fotolink
d1cds6s

Portugalia to dla surferów najatrakcyjniejszy kraj w Europie. Warunki do uprawiania tego nietypowego dla Starego Kontynentu sportu są tu dobre przez cały rok, jednak prawdziwy sezon na fale rozpoczyna się dopiero teraz. Północny Atlantyk późną jesienią i zimą to prawdziwy raj dla kochających rajdy na desce po wzburzonym morzu.

Najpopularniejszym miejscem do uprawiania surfingu jest miejscowość Nazare, położona ok. 120 km na północ od Lizbony. - To jedyne na świecie miejsce, w którym ogromny podwodny kanion dochodzi do samej plaży - mówił w _ USA Today _ Hawajczyk Garrett McNamara tuż po ustanowieniu rekordu świata. Ten światowej klasy zawodowy surfer zjechał w 2011 roku po fali o wysokości 24 m. - Była to najbardziej wymagająca fala, po jakiej do tej pory pływałem - powiedział po swoim wyczynie Amerykanin. W styczniu 2013 roku, również przy plaży w Nazare, pobił on swój rekord, łapiąc falę o wysokości ok. 30 m. Nie zostało to jednak oficjalnie potwierdzone. W październiku tego samego roku również Brazylijczyk Carlos Burle zjechał tu na desce z wysokości ok. 10 pięter.

d1cds6s

Miejscowość Nazare to jeden z najpopularniejszych kurortów na portugalskim Srebrnym Wybrzeżu (Costa de Prata). Charakteryzują go długie piaszczyste plaże, uznawane za najpiękniejsze w całej Portugalii. Wyjątkowo wysokie fale tworzą się tu za sprawą Kanionu Nazare. Ma on ok. 230 km długości, a w najgłębszych miejscach osiąga głębokość 5 km. Wzburzony Atlantyk, zwłaszcza w okresie zimowym, może zagrażać spacerującym po plaży wczasowiczom. Największa tragedia miała miejsce w 2012 roku - zginęła 5-letnia dziewczynka i jej dziadek, gdy podczas spaceru brzegiem morza zostali zabrani przez nagłą, bardzo silną falę.

d1cds6s

Podziel się opinią

Share
d1cds6s
d1cds6s