Trwa ładowanie...
x-news

Nieborów - perła polskiego baroku

Niedaleko Łowicza tuż przy zjeździe z autostrady A2 leżą dwie malownicze miejscowości - Arkadia i Nieborów. Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii to idealny cel weekendowej podróży. Dlaczego warto tam się wybrać? O tym w programie "Skok na weekend" opowiedziały Katarzyna Krokocka i Anna Maniakowska-Sajdak z Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nieborów - perła polskiego baroku
(Shutterstock)

Nieborów to niewielka wieś w województwie łódzkim, usytuowana w dolinie Bzury, a zarazem jedno z najcenniejszych miejsc na mapie Polski. Turystów kusi wyjątkową historią i pokaźną kolekcją dzieł sztuki. Obiekt przetrwał bez dużych strat obie wojny - większość bezcennych zbiorów zachowała się do dziś. Magnesem dla najmłodszych jest fakt, że kręcono tu wiele filmów, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

*Nieborów *znajduje się niedaleko Łowicza, tuż przy zjeździe z autostrady A2. Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem to idealny cel weekendowej podróży. Jedna z *najbardziej okazałych rezydencji magnackich w Polsce *została wzniesiona pod koniec XVII wieku, na miejscu XVI-wiecznego dworu gotycko-renesansowego. Okres świetności rozpoczął się w 1774 roku, gdy pałac przeszedł w ręce Radziwiłłów - pojawiła się wówczas bogata biblioteka, dzieła sztuki i wyjątkowe meble. Założono także słynny ogród w Arkadii.

Slot

W pałacu znajduje się dziś muzeum. Do najciekawszych zbiorów należy zaliczyć bibliotekę z 12 tys. tomów oraz obrazy wraz z cyklem portretów królów polskich autorstwa Bacciarellego. Turystów zachwyca klatka schodowa, pokryta holenderskimi płytkami ceramicznymi z ok. 1700 roku. Podczas zwiedzania zobaczymy m.in. sypialnie, jadalnie, buduar czy salon.

Nieborów można często oglądać na szklanym ekranie. Kręcono tu takie filmy jak: "Akademia pana Kleksa" czy "Pan Samochodzik". Pałac gościł także ekipy znanych seriali, m.in. "W krainie Władcy Smoków", "Sherlock Holmes and Doctor Watson" czy współczesnego "Ojca Mateusza" (gdzie obiekt był rezydencją biskupa).

Wstęp na teren pałacu, ogrodu i Manufaktury Majoliki kosztuje 22 zł normalny, 13 zł ulgowy oraz 50 zł rodzinny (2 osoby dorosłe i maks. 4 dzieci do 18 roku życia). Dzieci od 7 do 16 lat zwiedzają obiekt za symboliczną złotówkę.

ik/udm

Slot

Podziel się opinią

Share


Slot