Trwa ładowanie...
Materiał prasowy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

Niech cię oświeci: wybierz latarnię wyłącznie dla siebie

Poznaj morze z pierwszej ręki, poczuj na chwilę, jak to jest być na statku, który nigdzie nie płynie. Otacza Cię morze ze wszystkich stron, wieje wiatr, który Cię chłodzi, ale nie kołysze. Nad Tobą latają mewy, a wokół Ciebie swobodnie pływają ryby. Latarnia morska jest właściwym wyborem, by uciec od zgiełku dnia codziennego i poznać Adriatyk w jego pełnym blasku.

Share
 Źródło: materiały partnera, fot: Aleksandar Gospić
d2pybvq

SAVUDRIJA – międzynarodowy widok i prywatna plaża

Wysunięty najbardziej na północ punkt na Adriatyku ma swoją latarnię morską. Z jednej strony Włochy, z drugiej Słowenia, a ze wszystkich pozostałych Chorwacja. Jest to też jednocześnie najstarsza latarnia morska na wybrzeżu chorwackim, powstała w 1818 roku, a przylądek, na którym się znajduje nazywany jest Punta Salvore, albo inaczej Przylądek Zbawienia. Dlatego przyjedź i znajdź zbawienie od życia pełnego stresu, w czym z pewnością pomoże Ci również "prywatna plaża", ponieważ cała część wybrzeża przy latarni morskiej ogrodzona jest w taki sposób, żeby nikt Ci nie przeszkadzał.

PORER – raj dla miłośników świata podwodnego

W samym środku wysepki, szerokiej na osiemdziesiąt metrów, około półtorej mili od wybrzeża, znajduje się jedna z najpiękniejszych latarni morskich na Adriatyku. Ściany jej wieży wypolerowane przez morze, zachwycają w słońcu swoim białym kolorem, dzięki czemu latarnia nawet w ciągu dnia widoczna jest z daleka. Dzięki występującym tu prądom morskim fascynujące dno Adriatyku jest prawdziwym rajem dla miłośników świata podwodnego.

VELI RAT – najpiękniejszy widok z wysokości

Jesteś na samej krawędzi Dugiego otoku, skąd rozpościera się widok na otwarte morze, a dodatkowa droga do latarni morskiej prowadzi przez gęsty las. Izolacja od cywilizacji jest zagwarantowana. Ale jeżeli przypadkiem zażyczysz sobie kontaktu ze światem, tylko spójrz z wysokiej na 40 metrów latarni morskiej, a może go dostrzeżesz. Zaraz obok znajduje się przepiękna zatoka Pantera, która przypomina przepiękne laguny oceaniczne, co dodaje uroku temu wyjątkowemu otoczeniu.

Źródło: materiały partnera

TAJER (Kornati) – lizak ze śpiewem ptaków

Jeżeli ktoś by Ci powiedział, wyobraź sobie latarnię morską, to pierwsze co by Ci przyszło do głowy zapewne wyglądałoby jak latarnia morska na wysepce Sestrica Vela na Kornatach. Wygląda jak latarnia morska z kreskówki, a swoim kształtem przypomina wielki lizak. W pobliżu znajduje się też Park Narodowy Kornati, tak więc przez okno sypialni widzisz to, co zobaczyć pragną liczni goście. Czy jesteś miłośnikiem ptaków, czy też nie, z pewnością nie pozostaniesz obojętny na różnorodność licznie występujących tu ćwierkających stworzeń.

d2pybvq

PALAGRUŽA – serce Adriatyku

Jeżeli poszukujesz samotni i maksymalnej odległości od lądu, to Palagruža jest idealnym miejscem dla Ciebie. Dawno temu był tutaj dom greckiego bohatera Diomeda. Ty także będziesz żył bohatersko na tej wyspie, ponieważ będzie Ci potrzebna kondycja, żeby wspiąć się z plaży do swojego pokoju na szczycie latarni morskiej. Wyspa jest pełna endemicznej roślinności i zwierząt, oraz posiada dwie przepiękne plaże, na których nikt Ci nie będzie przeszkadzał.

Źródło: materiały partnera

STRUGA (wyspa Lastovo) – świeże ryby na wysokości

Na południowej stronie wyspy Lastovo, przed przepiękną zatoką Skrivena luka, na skarpie o wysokości 90 metrów, ponad morzem znajduje się okrągła wieża latarni morskiej. Na stałe mieszka tu, od pokoleń, rodzina Kvinte. Ze względu na to, że w okolicach latarni znajdują się bardzo bogate tereny rybackie, łowią świeże ryby i przyrządzają je na grillu dla swoich gości. Latarnia morska znana jest również z tego, że to właśnie tam rybacy złowili rybę ważącą 18 kg, którą wysłali jako prezent ówczesnemu cesarzowi Franciszkowi Józefowi do Wiednia.

PLOČICA – maleńki element, który wystaje

Wyspa ta jest niska i płaska, dlatego jej nazwa jest zupełnie adekwatna. Po chorwacku słowo pločica to właśnie maleńki element. Z daleka wygląda jak płyta położona na powierzchni morza. Po północnej stronie wysepki znajduje się piaszczysta laguna, na której znajduje się molo i przystań dla łodzie. W płytkich miejscach przy północnym wybrzeżu oraz na południu jest wiele ryb, dlatego Pločica będzie podobała się wszystkim wędkarzom i osobom lubiącym rybołówstwo podwodne.

Materiał prasowy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej
d2pybvq
d2pybvq
d2pybvq