Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne
IAR

Nielegalne pamiątki z wakacji

Oprócz miłych wspomnień, opalenizny i zdjęć z podróży, bardzo często z wakacyjnych urlopów przywozimy nielegalne pamiątki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nielegalne pamiątki z wakacji
(© MasterLu - Fotolia.com)

Celnicy w walizkach Polaków wracających z zagranicznych podróży z Turcji, Egiptu i innych egzotycznych miejsc znajdują przedmioty, który wwozić do kraju nie można. Najczęściej są to wyroby wykonane z ginących zwierząt lub roślin - wymienia Michał Szadokierski z Izby Celnej w Szczecinie.

Na lotnisku w Goleniowie celnikom udało się udaremnić przemyt wyprawionej skóry pumy z Florydy, w walizce turystów był też wypreparowany myszołów zwyczajny, a także wyroby ze skór węży, kolce jeżozwierza czy figurki z kości słoniowej.

Nielegalnie przewożone okazy chronione przepadają na rzecz państwa, a sprawę rozpatruje sąd - wyjaśnia Szadokierski. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Sądy częściej jednak skazują na kary finansowe na rzecz organizacji zwierząt.

Zgodnie z postanowieniami Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem obrót ponad ośmiuset gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad trzydziestu tysięcy jest mocno ograniczony. Na polskich lotniskach znajdują się informatory, a także gabloty prezentujące przechwycone przez celników okazy fauny i flory.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Marta Zabłocka/kawo

Podziel się opinią

Share
Slot