Trwa ładowanie...

Niemcy. Nowa autostrada rowerowa będzie mierzyć 100 km i połączy 10 miast

Niemcy stawiają na rozwój tras rowerowych i pompują miliony euro w infrastrukturę, by fanom dwóch kółek żyło się wygodniej. Kolejny projekt naszych zachodnich sąsiadów to budowa stukilometrowej autostrady rowerowej. Kilka lat temu oddano do użytku jej pierwszy odcinek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trasa zaczyna się w miasteczku Hamm, a docelowo skończy się w Duisburgu
Trasa zaczyna się w miasteczku Hamm, a docelowo skończy się w Duisburgu (RVR)

Autostrada z oświetleniem ulicznym, wiaduktami, przejściami dla pieszych i stacjami serwisowymi. Brzmi jak typowa, kilkupasmowa trasa dla samochodów. Jednak na tej nowo budowanej mogą poruszać się tylko rowery. Mowa o autostradzie RS1 w Zagłębiu Ruhry w Niemczech.

Autostrada rowerowa

Pomysł budowy tej trasy dla rowerzystów pojawił się w 2010 r., kiedy – jak wyjaśnia portal "Interia" – tymczasowo zamknięto dla samochodów autostradę A40 między Duisburgiem a Dortmundem. Powodem była duża impreza kulturalna.

Slot

Większość jej uczestników dotarła na miejsce na rowerach, rolkach i pieszo. Lokalni włodarze uznali wtedy, że nie tylko kierowcy samochodów mogą mieć własną autostradę. 5 lat później oddano do użytku pierwszy odcinek, liczący kilka kilometrów.

RVR

RS1 połączy 10 miast

Trasa zaczyna się w miasteczku Hamm, a docelowo skończy się w Duisburgu. W jej pobliżu mieszka ponad 1,6 mln osób i ok. 150 tys. studentów. Wszystko wskazuje na to, że wiele osób chętnie się przesiądzie z samochodu na rower. Z przeprowadzonych badań wynika, że każdego dnia na lokalnych drogach w pobliżu RS1 będzie o ok. 50 tys. samochodów mniej.

Trasa rowerowa - dzieli jezioro na dwie części

Niedawno było głośno o innej trasie rowerowej, znajdującej się w prowincji Limburgia w Belgii. Jej budowa okazała się strzałem w dziesiątkę - w ciągu jednego roku skorzystało z niej ponad 500 tys. osób.

YouTube

Ta ścieżka rowerowa jest tak wyjątkowa, że znalazła się w rankingu najbardziej niezwykłych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć na świecie. Konkuruje m.in. z takimi atrakcjami, jak malowidła w jaskini Lascaux we Francji, Ogrody Tivoli w Kopenhadze oraz Złoty Most z gigantycznymi dłońmi w Wietnamie.

Slot

Trasa rowerowa "Cycling Through Water" powstała w belgijskiej prowincji Limburgia w północno-wschodniej Belgii, we Flandrii. Ma ponad 200 m długości, a powstała po to, by zbliżyć rowerzystów do natury.

Trasa przebiega przez park Bokrijk i wiedzie przez sam środek jeziora. Dzięki pomysłowej konstrukcji, obserwowani z odległości rowerzyści wyglądają, jakby jechali przez wodę.

Slot

Źródło: Interia, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ma niezwykłą pracę. Jego firma produkuje rowery na wymiar

Slot

Podziel się opinią

Share


Slot