Trwa ładowanie...
06-12-2010 15:04

Niewodniki. Przyjedź do uroczego pałacu

Niewodniki. Miejscowość ta po raz pierwszy została odnotowana w dawnych kronikach w latach 20. XIII wieku. Jednak choć są znani jej kolejni właściciele, niewiele wiadomo o tym, co się tutaj działo.

Niewodniki. Przyjedź do uroczego pałacuŹródło: Hachette Polska
d4j8gco
d4j8gco

Miejscowość pierwszy raz została odnotowana w dawnych kronikach w latach 20. XIII wieku. Jednak choć są znani jej kolejni właściciele, niewiele wiadomo o tym, co się tutaj działo.

Mało też wiemy o pięknym pałacu, wzniesionym w kostiumie francuskim dla Friedricha von Wichelhausa. Piętrowa budowla, której dopiero w latach 90. XX wieku przywrócono pierwotny charakter, powstała ok. 1870 roku. Jednak nie znamy ani jej projektanta, ani dalszych losów. Wiadomo tylko, że do spadkobierców Friedricha należała do 1945 roku, potem zaś była użytkowana przez miejscowe gospodarstwo rolne i podzieliła los innych pałaców oraz dworów.

**Pałac w Niewodnikach Nocleg**

Odrestaurowany pałac wygląda tak, jakby wojna i socjalistyczna gospodarka w niczym mu nie zaszkodziły. Piękne sztukaterie, wspaniałe żyrandole, na kolorowych ścianach obrazy i sztychy, stosowne meble – antyki i stylizowane – w oknach firany i kolorowe zasłony. Nie ma najmniejszych wątpliwości – jest się w prawdziwym pałacu. Każde pomieszczenie jest inne, każde ma swój niepowtarzalny urok.

Latem na przeszklonej werandzie można zjeść śniadanie czy obiad, spoglądając przez otwarte okna na zieleń drzew, zimą zaś zaprasza utrzymana w ciepłych, morelowo-czerwonych kolorach jedna z sal jadalni, której ściany zdobią zegary. I tak jak wszędzie o urodzie wnętrz decydują szczegóły, które potrafią urzec i zaczarować gościa. Tutaj takim ujmującym drobiazgiem jest delikatny witraż okna klatki schodowej.

d4j8gco

Pokoje gościnne w pałacu śmiało można określić jako komfortowe. Ich wystrój nie odbiega od sal na parterze. Są elegancko umeblowane starymi i stylizowanymi meblami. W niektórych apartamentach drażnić mogą intensywne kolory ścian, choć bez wątpienia m.in. dzięki temu hotel w Niewodnikach nie pomyli się z żadnym innym. Niektóre pokoje mają łazienki z oknem. Pałac w Niewodnikach należy do wyjątkowo dobrze utrzymanych obiektów. Dotyczy to także niewielkiego parku, który otacza budowlę, i odrestaurowanych budynków gospodarczych, z których kilka zaadaptowano na potrzeby hotelowe.

Polecane dania: kuchnia regionalna.

**Okolica **

Czarnowąsy – niewielka, malownicza wieś leżąca nad Małą Panwią ma dwa kościoły: drewniany, otoczony sobotami z lat 1687–1688, oraz późnobarokowy z ok. połowy XVIII wieku, zbudowany razem z klasztorem dla zakonu sióstr norbertanek.

Dąbrowa – późnorenesansowy, duży zamek zbudowany dla Joachima Tschetschau–Mettich, rozbudowany w latach 1894–1897.

d4j8gco

Jezioro Turawskie – jezioro powstało w wyniku budowy zapory na Małej Panwi w latach 1933–1939. Jest to jeden z największych zbiorników wodnych Opolszczyzny – miejsce popularne wśród wędkarzy i miłośników sportów wodnych.

Karłowice – gotycki zamek von Tschammerów, położony pięknie nad Stobrawą, przebudowany w XVIII–XIX wieku.

Niemodlin – potężna bryła zamku odbijającego się w wodach Ścinawy zwraca uwagę każdego przybysza. Wzniesiono go dla księcia opolskiego Bolka, a następnie przebudowano, zmieniając wygląd na renesansowy, a potem na barokowy. W parku w pobliskim Lipnie rosną egzotyczne drzewa i krzewy.

d4j8gco

Opole – miasto znane z Festiwalu Polskiej Piosenki może poszczycić się jeszcze innymi festiwalami: Międzynarodowym Festiwalem Perkusyjnym i Ogólnopolskim Festiwalem Teatru Lalek. W opolskim zoo można od maja 2005 roku oglądać jedyne w Polsce goryle.

*Park Krajobrazowy Bory Stobrawskie *– walory tego miejsca docenili książęta Badenii-Wirtembergii, zakładając w Pokoju nie tylko swoją rezydencję, ale czyniąc też z tej wsi uzdrowisko. Tutejszą przyrodę można podziwiać, podróżując jedną z 11 ścieżek przyrodniczych.

Zagwiździe – w leżącej w środku Borów Stobrawskich wsi w 1745 roku wzniesiono hutę i była ona czynna aż do 1945 roku. Zachowany budynek młotowni i zdekompletowany młot to trzon obecnego Muzeum Odlewnictwa.

Pałac w Niewodnikach Niewodniki,

ul. Zamkowa 4,

9-120 Dąbrowa

(77) 464 21 98 (77) 464 21 99

Dojazd samochodem

Z obwodnicy Opola (drogakrajowa nr 45) skręt w drogę nr 459 na Skorogoszcz. Niewodniki leżą przy trasie.

Dojazd pociągiem

Pociągiem do Opola i dalej autobusem PKS.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d4j8gco
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j8gco