Trwa ładowanie...

Niezwykłe znalezisko w Człuchowie. Srebrne monety zostały 350 lat temu schowane przed Szwedami

W krzyżackim zamku w Człuchowie (woj. pomorskie) warszawscy archeolodzy odkryli prawdziwy skarb. 18 srebrnych monet z połowy XVII w. ukryto zapewne w czasie potopu szwedzkiego w 1657 r.

Niezwykłe znalezisko w Człuchowie. Srebrne monety zostały 350 lat temu schowane przed SzwedamiŹródło: Facebook.com/muzeumczluchow, fot: Maciej Kurdwanowski
d15yrax
d15yrax

Monety są zachowane w bardzo dobrym stanie. "Ze względu na ich dużą wartość obiegową w XVII w., są one rzadkimi znaleziskami archeologicznymi" - ocenił kierownik badań, pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Michał Starski.

Wśród numizmatów są orty Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i księcia pruskiego Jerzego Wilhelma oraz jedna moneta o nominale 10 krajcarów arcyksięcia Austrii Leopolda V. Orty były monetami ćwierćtalarowymi o średnicy 2,5 - 3,0 cm. Jak wyjaśnił dr Starski, ten typ pieniądza wprowadzono do obiegu na początku XVII w. dla obsługi handlu zagranicznego. Według niego początkowo za jedną monetę tego typu można było kupić nawet kilkanaście kur. W połowie XVIII stulecia wartość monety obniżyła się o połowę, również z związku z napływem kruszcu z Ameryki - uważa naukowiec.

Facebook.com/muzeumczluchow
Źródło: Facebook.com/muzeumczluchow, fot: Maciej Kurdwanowski

Skarb odkrył archeolog Maciej Kurdwanowski wewnątrz wieży obronnej znajdującej się na II Przedzamczu zamku człuchowskiego. Konstrukcja stała przy jednej z kolejnych bram, która prowadziła do III Przedzamcza. Wieża pełniła swoją funkcję do końca XVIII w.

d15yrax

Monety najprawdopodobniej ukryto w trakcie oblężenia zamku przez wojska szwedzkie podczas potopu ok. 1655/56 r.

"Człuchowska twierdza długo stawiała opór Szwedom. Jej oblężenie trwało kilka miesięcy - w końcu zimą 1655/56 r., gdy otaczające twierdzę jezioro zamarzło, najeźdźcy ją zdobyli. Obrońcy nie byli w stanie bowiem obsadzić całego, bardzo rozległego systemu murów" - opowiada dr Starski.

Facebook.com/muzeumczluchow
Źródło: Facebook.com/muzeumczluchow, fot: Maciej Kurdwanowski

Dr Starski nie wyklucza, że skarb wchodził w skład większego zbioru - historyk Konstanty Kościński odnotował na początku XX w. w swoich zapiskach, że pracujący przy cmentarzu robotnik natknął się na skarb monet. Dzięki odkryciu był ponoć w stanie wyemigrować do Ameryki.

d15yrax

Do końca września monety można obejrzeć na wystawie w Muzeum Regionalnym w Człuchowie. Naukowcy przywiozą je do Warszawy pod koniec września, gdy zakończą sezon wykopalisk. Wtedy też opracują numizmaty naukowo (ustalą m.in., w jakich mennicach je wybito) oraz poddadzą pieczołowitej konserwacji. Następnie znaleziska trafią z powrotem na ekspozycję do Człuchowa.

Facebook.com/muzeumczluchow
Źródło: Facebook.com/muzeumczluchow, fot: Maciej Kurdwanowski

Wykopaliska w Człuchowie archeolodzy z UW prowadzą od 2008 r. Finansuje je tamtejszy Urząd Miasta. Naukowcy do tej pory przebadali Zamek Wysoki, gdzie odsłonili dziedziniec i piwnice dawnych skrzydeł zamkowych, wzniesionych przez Krzyżaków w XIV w.. Po rewitalizacji w 2014 r. tę część zamku udostępniono do ruchu turystycznego. W tym i poprzednich sezonach archeolodzy skupili wysiłki na badaniu przedzamczy, gdzie natrafili na skarb w postaci monet.

Pogodowa mapa Polski. Gdzie warto wypoczywać latem?

d15yrax
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15yrax