Trwa ładowanie...
25-11-2011 15:24

Noc z rekinami na żywo!

W pierwszym na świecie transmitowanym na żywo eksperymencie z rekinami zespół doświadczonych nurków, operatorów wyspecjalizowanych w zdjęciach podwodnych oraz naukowców, pracując bez żadnej osłony przed drapieżnikami, zademonstruje rezultaty swoich trzymiesięcznych badań.

Noc z rekinami na żywo!Źródło: National Geographic
d3lep4o
d3lep4o

W pierwszym na świecie transmitowanym na żywo eksperymencie z rekinami zespół doświadczonych nurków, operatorów wyspecjalizowanych w zdjęciach podwodnych oraz naukowców, pracując bez żadnej osłony przed drapieżnikami, zademonstruje rezultaty swoich trzymiesięcznych badań.

W prezentowanym przez Nat Geo Wild programie na żywo już dzisiaj, w nocy z piątku na sobotę 25/26 listopada 2011 roku, o godzinie 3 nad ranem zanurkujemy w rojące się od rekinów wody, by zweryfikować krążące na temat tych przerażających drapieżników mity. Materiał realizowany będzie w Skalistej Zatoce w RPA, powszechnie nazywanej *„Parkiem Rekinów”. *Właśnie w tym miejscu populacja rekinów występuje w największym na świecie zagęszczeniu i zróżnicowaniu. Wśród nich żyją również gatunki uznawane za ludojady, takie jak rekiny białe, żarłacze tępogłowe, żarłacze rafowe czarnopłetwe, tawrosze piaskowe czy żarłacze ciemnoskóre.

Wyobraźmy sobie historię z gatunku nocnych koszmarów i hollywoodzkich horrorów. Wiele mil od wybrzeża, w środku nocy, nasza łódź wywraca się w rojące się od rekinów wody. Koło ratunkowe pozwala nam utrzymać głowę tuż nad ciemną taflą wody. Do naszych uszu docierają złowieszcze dźwięki, świadczące o nieuchronnie zbliżającej się paszczy z rzędami ostrych jak brzytwa zębów. W jakim stopniu nasz strach przed niezwykłym drapieżnikiem opiera się na faktach a w jakim na błędnych informacjach? Jakie czynniki zwiększają ryzyko ataku, a jakie spowodują, że nie znajdziemy się w menu rekinów?

Nat Geo WILD poddaje weryfikacji wybrane teorie i przekonania w ramach trwających trzy miesiące badań, zwieńczonych pierwszym, transmitowanym na żywo eksperymentem z rekinami, emitowanym pod tytułem Shark Attack Experiment LIVE, którego premiera będzie miała miejsce w nocy z piątku na sobotę 26 listopada 2011 roku, o godz. 3:00. Dwugodzinny program specjalny pokaże, pływających wśród drapieżników bez osłony, czołowych ekspertów, którzy zweryfikują powszechne mity krążące na temat rekinów.

d3lep4o

[ ****Zobacz program na żywo!**** ]( http://natgeotv.com/pl/shark-attack-experiment-live )

Program Shark Attack Experiment LIVE poprowadzi Mark Thompson, były gospodarz programu „Guinness World Records” i emitowanej na kanale FOX ceremonii rozdania nagród Emmy, oraz Anna Gilligan, była gwiazda FOX News Channel.

Oprócz emitowanego na żywo materiału, na stronie http://natgeotv.com/pl/shark-attack-experiment-live, widzowie będą mogli znaleźć informacje o ekspertach, ciekawostki o rekinach oraz o eksperymencie, a także materiały zdjęciowe i wideo.
Zespół naukowców, doświadczonych nurków i autorów zdjęć podwodnych, w którego składzie znaleźli się, między innymi: międzynarodowy autorytet w dziedzinie zachowania rekinów, dr Vic Peddemors, badacz rekinów Ryan Johnson oraz laureat wielu nagród, autor filmów o dzikiej przyrodzie Andy Cassagrande, spędził łącznie ponad 80.000 godzin, pływając w siedliskach rekinów bez żadnych zabezpieczeń.

*National Geographic Channel *wyprodukował dziesiątki filmów, w których doświadczeni operatorzy oraz naukowcy badali i filmowali rekiny, pływając wśród nich na pełnych wodach, bez żadnej osłony” – powiedział Geoff Daniels, Starszy Wiceprezes Nat Geo Wild. „Zazwyczaj widzowie mogą podziwiać efekt końcowy takich wypraw. Relacja na żywo pozwoli im w bardziej namacalny sposób przeżyć to doświadczenie”.

d3lep4o

Naukowcy namierzyli populację rekinów, których liczebność gwałtownie spada, głównie ze względu na masowe odławianie oraz rozpowszechnione wykorzystanie tych drapieżników do wyrobu produktów leczniczych oraz przygotowywania przysmaków kulinarnych. „Na dzień dzisiejszy znane nam jest 350 różnych gatunków rekinów. Te słynne drapieżniki zamieszkują wody wszystkich oceanów i odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ich ekosystemów” – powiedział badacz rekinów Ryan Johnson. „Chcielibyśmy poprzez edukowanie zmniejszyć strach, jaki wzbudzają, a także znaleźć nowe dane o przyczynach popychających rekiny do sporadycznych ataków na człowieka.”

**[ ******Zobacz program na żywo!****** ]( http://natgeotv.com/pl/shark-attack-experiment-live )**

Rekiny zazwyczaj nie żywią się ludźmi. Według ekspertów, w przeważającej liczbie przypadków atakują ludzi, ponieważ mylnie uznają ich za swoje tradycyjne ofiary. Jakie inne czynniki mogą powodować, że spotkanie z rekinem kończy się śmiertelnie? Zespół uda się do pięciu wielkich skupisk rekinów, by poddać weryfikacji powszechne mity oraz odpowiedzieć na następujące pytania:

d3lep4o

• Pływanie i dryfowanie. *Co czyni człowieka bardziej atrakcyjnym celem: bezwolne dryfowanie czy aktywne pływanie?
*
• Kolor, kontrast oraz błyszczące powierzchnie. *Czy niektóre kolory, błyszcząca biżuteria lub sprzęt do nurkowania mogą przyciągać lub prowokować ataki rekinów?
*
• Płyny organiczne. *Wiemy, że rekin potrafi wyczuwać nawet minimalne ilości krwi. Czy ludzka krew lub obecność innych płynów organicznych, np. moczu, to dla rekina sygnał, że w pobliżu krąży smaczne pożywienie?
*
• Nieosłonione ciało.
Czy odsłonięte partie ludzkiego ciała, np. stopy, mogą sprowokować rekina do śmiertelnego ataku?
• Pora dnia. *Czy prawdopodobieństwo ataku zwiększa się pod osłoną nocy, czy może
w świetle dnia?
*
• Panika i strach.
Czy nasze mimowolne reakcje na stres, np. przyspieszony puls, pobudzają apetyt rekina?

Każdego roku w oceanach – tradycyjnych siedliskach rekinów – pływa setki milionów osób. Równocześnie w skali roku odnotowuje się średnio 65 ataków tych drapieżników na ludzi, z czego jedynie kilka kończy się śmiertelnie. Takie przypadki zaczynają dominować w przekazie medialnym i codziennych rozmowach. W ten właśnie sposób nieszczęśliwe incydenty zostają nieproporcjonalnie wyolbrzymione i utrwalają powszechne przekonanie o tym, że rekiny są niebezpieczne dla ludzi. Warto pamiętać, że co roku więcej osób ginie w USA z powodu ataku bydła niż na całym świecie z powodu ataków rekinów.

Dodatkowo, w programie na żywo osoby, które przeżyły atak rekina będą miały szansę na zmierzenie się ze swoimi najcięższymi traumatycznymi doświadczeniami. Na własne oczy zobaczą, jak niewielkie jest prawdopodobieństwo ataku rekina. Czy wystarczy, by zanurkowały w wodzie pełnej rekinów? Przy wsparciu ekspertów osoby te będą mogły podpłynąć do rekinów i ostatecznie zrozumieć dlaczego padły ofiarą ataku.

d3lep4o

Każde spotkanie z dzikim drapieżnikiem może być niebezpieczne. Przy realizacji każdego dokumentu na temat dzikiej przyrody należy założyć pewien stopień ryzyka. Nawet najbardziej wytrawny nurek zachowa ostrożność, dlatego w emitowanym na żywo programie, zespół będzie przygotowany na najbardziej niespodziewane zdarzenia. W bliskiej odległości od nurkujących zostanie zawieszona zabezpieczająca klatka, a w pobliżu będą również czekać gotowe do interwencji pojazdy służb medycznych i ratunkowych.

Dwugodzinny transmitowany na żywo w Internecie program specjalny zatytułowany Shark Attack Experiment LIVE, odbędzie się w nocy z piątku na sobotę, 25/26 listopada 2011 roku, o godzinie 3 na stronie http://natgeotv.com/pl/shark-attack-experiment-live
Program Shark Attack Experiment LIVE jest produkowany dla Nat Geo Wild przez Aquavision. Po stronie Aquavision producentem wykonawczym jest Steve Eder, a po stronie Nat Geo Wild Ashley Hoppin. Geoff Daniels występuje jako Starszy Wiceprezes Nat Geo WILD.

[ **Zobacz program na żywo!** ]( http://natgeotv.com/pl/shark-attack-experiment-live )

Sprawdź najlepsze oferty: www.otowakacje.wp.pl www.wycieczki.wp.pl

d3lep4o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lep4o