Trwa ładowanie...
d2ffbmp

Nowości sezonu zimowego 2015/2016 w Południowym Tyrolu

W nadchodzącym sezonie Południowy Tyrol / Südtirol oferuje wiele atrakcji oraz nowych udogodnień. Narciarze będą mogli korzystać z nowych kolejek linowych, połączyć jazdę na nartach z odwiedzinami w nowym Muzeum Reinholda Messnera na szczycie Kronplatz, wybrać się na jeden z licznych narciarskich eventów czy spędzać miło czas przy lokalnych smakołykach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowości sezonu zimowego 2015/2016 w Południowym Tyrolu
(TVB Kronplatz, Georg Tappeiner)
d2ffbmp

Nowe inwestycje w ośrodkach

• Wraz z początkiem sezonu w Alta Badia zacznie funkcjonować nowa ekspresowa kolejka linowa La Fraina, składająca się z sześcioosobowych gondoli, które zastąpiły poprzednie czteroosobowe. Inwestycja pozwoli skrócić czasu przejazdu pomiędzy szczytami Piz la Ila i Piz Sorega.
• Na Kronplatz narciarze będą mieli do dyspozycji nowe kabiny Belvedere, wyposażone w miejsca do siedzenia dla 15 osób oraz wi-fi.
• W Racines/Ratsching (Valle Isarco / Eisacktal) zostanie otwarty nowy kryty wyciąg Kalcheralm z czteroosobowymi gondolami.
• W Val Gardenie / Gröden ruszy odnowiona ekspresowa kolejka linowa o nazwie Comici II, z sześcioosobowymi gondolami. Nowością w ośrodku jest również Paprika – ostra czarna trasa zjazdowa, która połączy szczyt Piz Sella z trasą zjazdową zlokalizowaną na Plan de Gralba (długość 1050 m).

Wydarzenia, na których warto być

d2ffbmp

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim
Tłumy kibiców z dzwonkami, słońce i asy narciarstwa – oto najkrótszy opis zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, które odbywają się w Val Gardenie (18–19 grudnia – supergigant i zjazd mężczyzn) i w sąsiedniej Alta Badii (20-21 grudnia – slalom gigant i slalom gigant równoległy mężczyzn). Zarówno trasa zjazdowa w Val Gardenie ze słynnymi „garbami wielbłąda”, jak i Gran Risa w Alta Badia są uznawane za jedne z trudniejszych na świecie i zawsze stanowią wyzwanie także dla najlepszych zawodników.

*Puchar Świata w biathlonie w Anterselva/Antholz *
Biathlon jest popularną dyscypliną sportową, w której Polacy są naprawdę dobrzy – polska kobieca reprezentacja regularnie odnosi sukcesy, m.in. na zawodach w Anterselvie. Na obiektach nieopodal ośrodka Kronplatz co roku w styczniu rozgrywane są zawody Pucharu Świata w biathlonie. Wyróżnia je fantastyczna atmosfera, zarówno na wytyczonych trasach, jak i na strzelnicach. W bieżącym sezonie zawody odbędą się od 21 do 24 stycznia 2016 r.

Nocne zawody na biegówkach w Alpe di Siusi
Alpejskie pastwisko Alpe di Siusi / Seiser Alm słynie z tego, że jest idealnym ośrodkiem dla rodzin z dziećmi. Wszystko to dzięki licznym udogodnieniom dla najmłodszych, szerokim łagodnym trasm i wielu szkółkom narciarskim. Jednak ośrodek jest też doskonały dla miłośników narciarstwa biegowego. Olbrzymią wysokogórską halę przecinają trasy biegowe o różnym poziomie trudności i łącznej długości ponad 80 km. Ponadto co roku odbywają się tu wyjątkowe zawody Moonlight Classic. Zawodnicy biegną przy świetle księżyca na trasach o długości 15 km lub 30 km, wytyczonych za pomocą pochodni. Każdy może wziąć udział! W tym sezonie biegamy 22 stycznia!

*Taste for skiing w Alta Badia, czyli jazda na nartach ze smakiem *
W tym roku odbędzie się kolejna edycja projektu kulinarnego „Sciare con gusto”(ang. Taste for skiing) w ośrodku narciarskim Alta Badia. Oprócz przepięknej scenerii Dolomitów, świetnych tras narciarskich oraz dostępu do karuzeli narciarskiej Sellaronda, Alta Badię charakteryzuje także wszechobecna filozofia gourmet. Narty nartami, ale bez kulinariów się nie obędzie! Tej zimy hasłem przewodnim jest „Południe”. W efekcie, w menu 14 schronisk zlokalizowanych przy trasach zjazdowych znajdziemy dania łączące tradycje kulinarne z południa Włoch z tym z Południowego Tyrolu. Będzie to zderzenie północy z południem w wykonaniu najlepszych włoskich szefów kuchni! Każdy z nich stworzy specjalne danie, które potem będzie serwowane w wybranym schronisku – może to właśnie powód, by zamiast pizzy wybrać się na wyjątkowy lunch na stoku? Regionalne wino też ma niezwykle silną pozycją i w tym sezonie kilkukrotnie pojawi się do degustacji na stokach w Alta Badia.

d2ffbmp

Festiwal Balonów w Alta Pusteria
Niezapomniane przeżycia oferuje dolina Alta Pusteria / Hochpustertal. W dniach od 8 do 17 stycznia 2016 r. w miejscowości Dobbiaco/Toblach odbę-dzie się Festiwal Balonów. Nad doliną unosić się będą dziesiątki balonów i każdy będzie mógł wznieść się nad ziemię! Cena za godzinę lotu: 290 euro.

Kronplatz: Muzeum Messnera MMM Corones

Szóste górskie Muzeum Reinholda Messnera (ang. Messner Mountain Museum) MMM Corones, otwarte latem 2015, jest dedykowane najwyższym górskim szczytom świata, historii alpinizmu i wspinaczki wysokogórskie. Znajduje się na szczycie najbardziej rozbudowanej stacji narciarskiej w Południowym Tyrolu *– górze *Kronplatz / Plan de Corones we włoskich Dolomitach. Budynek muzeum, zwany „muzeum w chmurach”, zaprojektowała wybitna architektka Zaha Hadid. Budowla jest nowoczesna, utrzymana w futurystycznym stylu i w dużej mierze znajduje się w wyżłobionej w górze przestrzeni. Budynek o całkowitej powierzchni 1000 m2 posiada kilka pięter. Z jego najwyższej kondygnacji prowadzą schody, które - niczym wodospad - łączą trzypoziomową ekspozycję. Przez samego Messnera nazywana jest jego „piętnastym ośmiotysięcznikiem”(Messner jako pierwszy zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników na świecie). Wejście do MMM Corones przypomina majestatycznie ociosaną bryłę lodu. Z drugiej strony muzeum znajduje się nie-zwykły taras
zawieszony nad przepaścią z niesamowitym widokiem na Dolomity. Budowa trwała 2 lata.

d2ffbmp

Podziel się opinią

Share
d2ffbmp
d2ffbmp