WP Turystyka

  
Polecane
Tematy

Nowy Jork - cmentarzysko bezimiennych statków

W wodach cieśniny Kill van Kull, która oddziela należącą do Nowego Jorku Staten Island od położonego w stanie New Jersey Bayonne, można zobaczyć cmentarzysko statków. Niezdatne do użytku lub niepotrzebne jednostki były tu porzucane od lat 30. XX wieku. Dzisiaj są atrakcja dla urban explorerów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy Jork - cmentarzysko bezimiennych statków
(screen Reuters)

W wodach cieśniny Arthur Kill , która oddziela Staten Island (Nowy Jork) od New Jersey, można zobaczyć cmentarzysko statków. Niezdatne do użytku lub niepotrzebne jednostki były tu porzucane od lat 30. XX wieku. Dzisiaj są atrakcja dla urban explorerów .

Arthur Kill to 16-kilometrowy kanał łączący zatoki Raritan i Newark. Brzeg po stronie New Jersey usiany jest infrastrukturą przemysłową, często nazywa się to miejsce Chemicznym Wybrzeżem. Natomiast od strony Staten Island znajdziemy w większości słone mokradła. Cieśnina umożliwia także dostęp kontenerowcom do Portu Newark.

Cmentarzysko statków powstało przypadkowo. U południowo-zachodnich wybrzeży wyspy, w miejscu, gdzie obecnie przebiega Arthur Kill Rd, funkcjonowało złomowisko. Jego właściciele zaczęli skupować przestarzałe łodzie i statki, wietrząc zarobek na sprzedaży wymontowywanych z nich elementów. Jednak liczba przywożonych jednostek przerosła ich możliwości, więc część z nich nie doczekała się rozbiórki i powoli zamieniła w zardzewiałe wraki. Z czasem znalazły w nich schronienie morskie stworzenia. Od lat przyciągają rzesze artystów i poszukiwaczy przygód.

udm/ik

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.