Trwa ładowanie...
14-10-2010 14:24

O winie w Wiedniu

Wino jest nieodłączną częścią Wiednia, podobnie jak Katedra Św. Szczepana i konie lipicańskie. Od kilku lat wiekowa tradycja łączy się z solidną szczyptą innowacji.

O winie w WiedniuŹródło: austria.info
d4dwbw4
d4dwbw4

Wino jest nieodłączną częścią Wiednia, podobnie jak Katedra Św. Szczepana i konie lipicańskie. Od kilku lat wiekowa tradycja łączy się z solidną szczyptą innowacji.

Jako jedyna stolica na świecie Wiedeń uprawia winorośle w granicach miasta, osiągając przy tym imponujące wyniki (2,1 mln litrów rocznie). 230 winiarzy gospodaruje na 700 hektarach winnic. Winnice na wzgórzach Kahlenberg, Nussberg i Bisamberg oraz w Mauer dodają miastu charakter i pozytywnie wpływają na miejski ekosystem. Są też ulubionymi miejscami wypoczynku, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Wiedeńska scena winiarska od kilku lat znacznie zyskała na dynamice. Czterech najlepszych winiarzy w mieście – Rainer Christ, Michael Edlmoser, Fritz Wieninger i Richard Zahel – w 2006 roku połączyło swe siły tworząc „WienWein”. Są bezkompromisowymi orędownikami jakości i wierzą w potencjał najlepszych terenów wokół metropolii nad Dunajem. W 2010 roku do grupy dołączyło dwóch kolejnych wybitnych producentów: gospodarstwo winiarskie Cobenzl (gospodarstwo winiarskie miasta Wiedeń) i gospodarstwo „Mayer am Pfarrplatz”.

Tym, co łączy tych czołowych winiarzy, jest też przekonanie, że przyszłość wiedeńskiego wina leży we wskrzeszeniu jego siły, leżącej w tradycji. Szczególnie troskliwie zajęli się oni winiarskim specjałem, uprawianym od wieków w winnicach miasta. Mieszanka „Wiener Gemischte Satz“ składa się z 20 różnych odmian winorośli, które – w przeciwieństwie do cuvée – rosną razem już w winnicy, potem są razem tłoczone i poddawane winifikacji.

W 2008 r. Wiener Gemischte Satz został przyjęty przez międzynarodową organizację Slowfood do „Arki smaku” i wyróżniony jako produkt „Presidio”. Poza tym, pewna część znanych wiedeńskich winiarzy przestawiła już swoje winnice na uprawę biodynamiczną.

d4dwbw4

Także wiedeńskie Heurigen – lokale serwujące młode wino, przeżywają obecnie etap innowacji. Heurigen (zwane także Buschenschanken) są to typowe wiedeńskie winiarnie na skraju miasta, w których serwuje się tylko wino z własnej uprawy. Oczywiście w dalszym ciągu istnieje wiele klasycznych winiarni, jak np. w Grinzing albo Stammersdorf. Nowe winiarnie charakteryzują się ponadto ambitną architekturą, jak np. ta należąca do Rainera Christa w Jedlersdorf lub Stefana Hajszana w Heiligenstadt. Niekonwencjonalnym nowym typem winiarni jest „Buschenschank in residence“ Jutty Kalchbrenner. Młoda winiarka wynajmuje kilka razy w roku 400-letni majątek w Sievering i oferuje w nim wina ze swojej uprawy (winnica Jutta Ambrositsch) i wyszukane potrawy.

Wiedeń z góry

Katedra Św. Szczepana, góra Kahlenberg i wieża Donauturm to pośród wiedeńskich punktów widokowych te najbardziej klasyczne. Miasto oferuje jednak nowe perspektywy.

Wąskie schody, prowadzące na platformę widokową wiedeńskiej Katedry Św. Szczepana, mają 343 stopnie. Ci nieco bardziej leniwi korzystają z windy i z wysokości 60 metrów wysokości podziwiają panoramę wiedeńskiego Starego Miasta. Spektakularny widok na całe miasto i na Dunaj daje także Kahlenberg - wzgórze o wysokości 484 metrów, które można zdobyć na piechotę bądź środkami komunikacji publicznej. 360-stopniową panoramę Wiednia zapewnia Donauturm. Na wysokości 150 metrów znajdują się dwie restauracje, które niespiesznie się obracają, prezentując miasto ciągle z innej perspektywy.

Kto natomiast chciałby obejrzeć z góry największy plac budowy w Wiedniu, od 19.08.2010 będzie miał ku temu okazję w nowym centrum informacyjnym. Bahnorama - tak nazywa się jaskrawoczerwona wieża z drewna, która na wysokości 66 metrów zapewnia interesujące widoki na wiedeński Dworzec Główny i pozwala nawet zajrzeć do jego wnętrza. Przy wejściu na gości czekają kawiarnia i ogródek, prezentowana jest także wystawa o powierzchni 550 m2 z różnego rodzaju modelami i pokazami wirtualnymi. Windą można się dostać na „ambonę“ najwyższej drewnianej wieży w Europie, aby stamtąd zobaczyć postępy budowy. W 2013 roku zostanie oddany do użytku nowy Wiedeński Dworzec Główny na terenie byłego dworca południowego, który ma być jednym z najnowocześniejszych punktów węzłowych transeuropejskiej sieci kolejowej. Wokół niego powstaje zupełnie nowa dzielnica miasta z biurowcami, domami mieszkalnymi, szkołami i parkiem.

d4dwbw4

Panoramę miasta w przyspieszonym tempie można podziwiać na najnowszej atrakcji Prateru, wiedeńskiej dzielnicy rozrywki. Praterturm to karuzela łańcuchowa o wysokości 117 metrów - najwyższa na świecie, obracająca swoich pasażerów w powietrzu z prędkością 60 km/h – w ofercie zawarty malowniczy widok.

Katedra Św. Szczepana, Stephansplatz, 1010 WiedeńKahlenberg, 1190 Wiedeń, dojazd autobusem 38 ADonauturm, Donauturmstraße 4, 1220 Wiedeń, www.donauturm.at Od 19.08.2010: Bahnorama, Favoritenstraße 51, 1100 Wien, niedaleko placu Südtiroler Platz, www.hauptbahnhof-wien.at Prater, 1020 Wiedeń, www.praterservice.at

Więcej: austria.info

d4dwbw4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dwbw4